Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Elektromıknatıs Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

elektromıknatıs nedir

Elektromıknatıs Nedir? Nasıl Yapılır?

Elektromıknatıs, elektrik akımı sayesinde manyetik alan üreterek demir ve metal gibi maddeleri kendine çeken bir üründür. Mıknatısların iki yönü vardır bunlar kuzey kutbu ve güney kutbu olarak isimlendirilir. Bu kutuplar aynı olduğunda birbirlerini iter farklı olduklarında ise birbirlerini çekerler. Bu ürün demir ile kabloların birleşmesinden oluşur. Bu tür mıknatıs bir bobinden oluşur. Bu bobin ise bir demir üzerine iletken tellerin sarılmasından oluşmaktadır. Demirin etrafının kablolar ile sarılması sonucu bu demir parçası bir mıknatıs görevi görmeye başlar, sarılan iletken tellerin sayısına göre mıknatısın gücü kontrol edilir. Kısacası elektrik akımı ile elde edilen tür mıknatıslara elektromıknatıs denir.

elektromıknatıs yapım mantığı
İlgili:  Elektromıknatıs İmalatı Hizmeti – Firmanıza Özel Ebatlar

Elektromıknatıs nerelerde kullanılır?

Mıknatıs günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan bir üründür. Mıknatısı hayatımızın her alanında göz ile görebiliriz. Örneğin buzdolaplarına astığımız süsler bile mıknatıslıdır. Bunun haricinde, mıknatısları telefonlarda, televizyonlarda, kulaklıklarda, evlerde, buzdolaplarında, manyetik iğneler, pusulalarda, elektrikli motorlarda ve vinçlerde sıkça kullanılmaktadır. Özellikle vinçler için elektromıknatıslar oldukça önemlidir. Mıknatısların çekebileceği tür maddeleri vinçler ile çekerek toplamak oldukça kolaydır bu neden ile bu alanda mıknatıs kullanımı çok yaygın ve çok önemlidir. Bir demirin etrafının iletken teller ile sarılması sonucu oluşan elektromanyetik mıknatıslar ise daha çok kapı zilleri, kapı otomatikleri, hırsız alarmları ve elektrik sigortalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elektromıknatısı Kim Buldu?

Dünyadaki ilk elektromıknatıs 1825 yılında üretildi. İngiltere’nin Addiscombe, Surrey kentinde İngiliz fizikçi ve mucit William Sturgeon güçlü bir elektromıknatıs için hazırlara başladı. O zamanın çok güçlü sayılabileceği bir elektro mıknatıs üretimini tamamladı. Toplamda 9 kg ağırlık taşıyabilen bu elektrikli mıknatıs 1 batarya ile çalışıyordu.

İlgili:  Elektromıknatıs Kategorimizdeki, Ürettiğimiz Tüm Ürünler

Elektromıknatısın Özellikleri Nelerdir?

Elektromıknatısın özellikleri şunlardır: 

 • Daimi mıknatıslar gibi kuzey ve güney kutupları vardır.
 • Atlamalı bir yapıdan dolayı güç iki kutup arasında toplanır.
 • Manyetik güç, kuzey kutbundan güney kutbuna ilerler.
 • Elektrik enerjisi olmadan çalışmazlar. 
 • Elektromıknatısın gücü, içindeki sarılmış telin kalitesine ve sarım sayısına bağlıdır.
 • Elektromıknatısın gücü, aynı zamanda verilen voltajın değeri ile doğru orantılıdır.
 • Voltaj ayarı yapılarak güç ayarlanır.
 • Elektrik kesildiğinde mıknatıs gücü bırakır.

Elektromıknatıs Sağ El Kuralı Nedir?

elektromıknatıs sağ el kuralı

Elektromıknatısın kutuplarını belirlemek için kullanılan yönteme sağ el kuralı denir. Sağ el kuralı uygulanırken sağ elinizle bobini sarın. Bobinin alttan sarılmış olduğuna dikkat edin. Eğer bobin üstten sarılmış ise tam tersi şekilde bobini kavrayın. Kavrama yaptığınızda baş parmağınız dışarıda kalsın. İşte sağ el kuralında kullandığınız baş parmağınız kuzey (N) kutbunu göstermektedir. Diğer uç ise güney (S) kutbunu gösterir.

Elektromıknatıs Formülü Nedir?

Elektromıknatısın formülü;

F = N x I 

 • F: harfi manyetik motor kuvvetini,
 • N: bobin sarım sayısını,
 • I: bobinden geçmekte olan akım şiddeti

İmalatını Yaptığımız Bazı Elektromıknatıs Çeşitleri

Firmanıza özel çözümler için iletişime geçiniz. İsteğe özel ebatlarda ve güçlerde elektromıknatıs üretimimiz bulunmaktadır.

Son Yazılar

manyetik alan cinsiyet üzerine etkisi

Manyetik Alanın Cinsiyet Üzerine Etkisi Nedir ?

Elektromanyetik alanın cinsiyet belirleme üzerine etkisi yıllardır devam eden çalışmalar içermektedir. Cinsiyet oluşumunda bir çok farklı etken meydana gelmektedir ve çoçuğun cinsiyetini belirlemektedir. Manyetik alana

Yeni Ürünler

450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook