Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Maden Geri Dönüşüm Sektörü

maden sektörü

Maden sektörü için mıknatıs üretimi yapan firmamız garantili manyetik sistemler yapmaktadır. Ülkemizde birçok maden çeşidi üretilmekte ve işletilmektedir. Bu maden sektörü içinde de manyetik sistemlerin kullanım alanları oldukça değerlidir.

Gauss seviyelerine istenen manyetik sistemlerin imalatını yapıyoruz. 1000 Gauss manyetik güçten 16000 Gauss manyetik güce kadar manyetik sistemler imalatını yapıyoruz. Çeşitli ayrıştırma işlemlerinde kullanılan bu manyetik çubuklar maden sektörüne özel üretilmektedir.

Madencilik nedir: Yeryüzünde bulunan cevher, endüstriyel hammadde, mineral, yakıt ürünleri gibi katma değeri olan herhangi bir maddeyi kullanılabilecek duruma getiren iştir.

Maden Ocaklarında Manyetik Ayırma Nedir?

Manyetik kuvveti kullanarak hammaddenin içinden metalik veya ferromanyetik malzemelerin ayırma işlemine manyetik ayırma denir. Manyetik ayırma vibrasyonlu besleme tavasına, konveyör bant üzerine ya da döküş bölgesine yerleştirerek kullanılır. Manyetik ayırıcı ile temas eden malzemeler içerisinde bulunan metalik partiküller yüksek manyetik alan içerisinde kalarak sistemden kolayca ayırılırlar.

Manyetik Ayırıcıların Önemi Nedir?

Değerli madenlerin çıkarılmasında karşılaşılan en önemli sorunlardan bir tanesi istenmeyen malzemelerin ayrılmasıdır. Madencilik sektöründe ister açık ocak üretimi olsun ister yeraltı madenciliği, çok büyük miktarda değersiz ürün veya düşük değere sahip mineral ve kullanılamayan malzemeler çıkar. Bu malzemeleri değerli üründen ayırmak çok zordur. Mıknatsılar ile manyetik ayırma en çok kullanılan metodlarda biridir.

Manyetik Ayırmanın Maden Ocağında ve Geri Dönüşümde faydaları nelerdir?

Manyetik ayırma yöntemi maden ocaklarında yüzyıl önce kullanılmaya başlanmıştır.

Genellikle istenmeyen yabancı parçaların hammadde içinden ayrılması amacıyla kullanılmaktadır.Maden sektörtünde “tramp ore” olarak adlandırılan, insan yapımı yabancı malzemelerin hammadde içinden ayrılması için kullanılır. Dinamit ile patlatma sonucu ortaca çıkan kablolar, balyoz, U-bolt, çivi veya kırılan metal parçaların sisteme zarar vermemesi için uzaklaştırılması gerekmektedir.

Manyetik ayırma için kullanılan makineler çoğunlukla ürüne doğrudan temas eden bölgelere veya ürün döküş hatlarına yerleştirilmektedir. Keskin uçlu metal parçalar konveyör bantın malzemesine zarar verebileceği gibi kırıcı içerisine düşebilecek balyoz veya U-bolt gibi malzemeler kırıcıların dişlerine zarar verebilirler. Böylece ocak içerisinde istenmeyen zaman kayıpları, tamirat için harcanan maliyet ve kullanılacak olan işçilik işletmeye büyük zarar doğuracaktır.

Firma bünyemizde ürettiğimiz manyetik ayırma sistemlerini mevcut konveyör sisteme rahatlıkla adapte elebilirsiniz. İstenilen özel tasarım imalatlar için gerekli olan çalışmayı yaparak proje ile beraber teklif verebiliyoruz.

Maden Ocaklarında Hangi Mıknatıslar Kullanılıyor?

Maden ocaklarında kullanılacak manyetik ayırma cihazına karar verilirken ayırılacak metal türüne ve ürün kapasitesine göre uygun cihaz tespit edilmelidir. Ocaklarda ve geri dönüşümde kullanılan iki tip manyetik ayırıcı vardır;

  • Kalıcı Mıknatıslı Manyetik Ayırma Sistemleri
  • Elektromıknatıslı Manyetik Ayırma Sistemleri

Elektromanyetik sistemlerde alternatif akım doğru akıma çevirilerek oluşan manyetik alandan faydalanılır. Bu ayırıcılar genellikle büyük boyutlu metal parçaları ayırmak için kullanılır.  Konveyör bant üzerine monte edilerek altından geçen metal parçakarın manyetik alan içerisinde etkilenmesi sonucu üzerine çeker ve uzaklaştırır. İsteğe göre otomatik temizlemeli sistem olarak üretilebilir, yüzeyine yapışan metal parçalar el değmeden istenilen bölgeye ayrılır. Elektromıknatıs özelliği sayesinde üzerindeki metal parçalar enerjiyi keserek de ayırabilir.

Üretim yönteminden kaynaklı olarak manyetik alanı içerisinde barındıran kalıcı mıknatıslar doğal yollardan manyetik alan üretirler.  Elektromıknatıs kadar güçlü olmasa da ferromanyetik malzemelerle etkileşime girerler. Kalıcı mıknatıslıkları Nikel, Cobalt ve Demir alaşımlarından kaynaklanmakta ve günümüzde paslanmaz çelik gibi malzemelere bile etki etmektedir. Paslanmaz çelik, bakır, alüminyum gibi diyamanyetik malzemelere tekip veren sistemlere Eddy-current ayırıcılar denilmektedir.

Maden sektörüne özel mıknatıs çeşitlerimiz aşağıdaki gibidir.

tam manyetik tambur mıknatıs

Manyetik Tambur Seperatör

İmalatlarımız arasında; manyetik tambur, yarı manyetik tambur, roll tipi manyetik seperatör, yüksek alan şiddetli roll tipi ayırıcılar, laboratuvar ölçekli test cihazları, yaş ve kuru ayırıcılar bulunmaktadır.

manyetik bar mıknatıs füze başlıklı

Manyetik Bar Mıknatıslar (1000-16000 Gauss)

Manyetik bar, çubuk mıknatıslar maden firmalarının metal ayrıştırmada en sık kullandığı manyetik seperatörlerdir. En ince tozları dahi yakalayan çubuk mıknatıslarımız Gauss sertifikalı olarak teslim edilir. Dışı paslanmaz ve sızdırmazdır.

neodyum numune alma mıknatısı çubuk mıknatıs
Paslanmaz Tutamaklı
bakalit çubuk mıknatıs
Bakalit Tutamaklı
M8 bağlantılı çubuk mıknatıs
Tek Tarafı Cıvata Delikli
D25x200-mm-bar-mikantis-cubuk
Kolay Temizlemeli
ızgara tipi elek mıknatıs

Izgara Tipi Elek Mıknatıs

Maden firmalarında, madenlerin döküldüğü alanlara konumlandırılan neodyum elek mıknatıs üzerinden geçen tüm metal parçalarını yakalar. Metal tozlarını dahi kaçırmayan bu ürün 12000 Gauss manyetik güç sunar. Ürün komple paslanmaz ve korozyona dayanıklı imal edilir. Tüm elek mıknatıs seçeneklerini aşağıdaki butona tıklayarak görebilirsiniz.

4 barlı manyetik elek mıknatıs 320 mm
Manyetik Elek Tip 1
6 köşeli manyetik elek mıknatıs seperatör
Manyetik Elek Tip 2
420x420 mm çok güçlü neodyum manyetik elek ızgara seperatör
Manyetik Elek Tip 3
Çekmeceli manyetik elek mıknatıs seperatör
Manyetik Elek Tip 4
dikdörtgen manyetik plaka mıknatıs

Plaka Mıknatıslar

Plaka mıknatıslar konveyör bant üzerine konularak altından geçen gıdaların içinden metalleri çeker. Neodyum mıknatıslardan ürettiğimiz bu plaka mıknatıslar inanılmaz güce sahip olarak metal tozlarını dahi çeker. Her yıl Gauss ölçümü yapılması gereken mıknatıslar için ölçüm hizmetimiz de bulunmaktadır.