Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Gauss Ölçümü

gauss ölçümü

Gauss ölçümü, manyetik sistemlerin ve mıknatısların dijital gaussmetre ile ölçülmesi işlemidir. Düzenli aralıklarla yapılması gereken gauss ölçümü ürünlerin güvenliği için gereklidir. Gıda güvenliği için profesyonel gauss ölçümü hizmeti veren firmamız İstanbul Pendik’tedir. Endüstriyel gıda güvenliğinde, profesyonel çözümler üreten firmamız tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Mıknatıslarınızı yerinde ziyaret ederek, yıllara oranla ne kadar güç kaybetmiş olduğunu hesaplıyoruz. Manyetik alan ölçüm hizmeti basite alınmaması gereken ve düzenli olarak alınması gereken bir hizmettir. Bu sebeple kurumsal manyetik kalibrasyon hizmeti almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Raporlu şekilde hazırlanan ve size sunulan ölçümlerimizde mıknatıslarınızın yeterli güce sahip olup olmadığı değerlendirilir.

Gaussmetre Neyi Ölçer?

Dijital veya analog çeşitte olan gaussmetre mıknatıs yüzeyinde bulunan manyetik alan yoğunluğunu ölçer. Dijital Gaussmetreler genellikle 16.000 Gauss ve üzeri manyetik alanı ölçebilir. Bir noktadaki veya bir cismin etrafındaki manyetik alanın şiddetini ölçer. Analog gaussmetreler diğer adıyla manyetometreler ise metal parçalar üzerinde kalan az miktarda manyetik alanı ölçebilir.

İlgili:  Gaussmetre MG-607, Yüksek Hassasiyetli Manyetik Alan Ölçüm Cihazı

Mıknatıs Gauss Değeri Nedir?

Gauss ifadesi en temel anlamıyla mıknatısın güç miktarını belirtir. Bu değer ne kadar yüksek ise mıknatısın o kadar fazla manyetik alana sahip olduğu söylenir. Örneğin 16.000 Gauss bir mıknatısı metallerden ayırmak çok zordur. Standart bir N35 neodyum mıknatıstaki gauss miktarı 3000-4000 Gauss aralığında iken bu durum ferrit mıknatıslarda 2000-3000 gauss aralığındadır.

Gauss Birimi Nedir?

Gauss sembolü G olarak bilinir ve manyetik alanın yoğunluğunu ifade eder. 10.000 Gauss 1 Tesla’ya (T) eşittir. Yani Gauss birimi T (Tesla) diyebiliriz. Manyetik alan yoğunluğu uluslararası birimler sistemi olan SI biriminde Tesla ile, CGS biriminde ise Gauss olarak ifade edilir. Bir metalin veya mıknatısın yüzeyinde ne kadar manyetik akı olduğunu bildirir.

Manyetik Sistemlerde Gauss Ölçümü Nasıl Yapılır?

Manyetik seperatörler dediğimiz metallerin ürünlerden ayrıştırılmasında kullanılan ürünlerde periyodik olarak manyetik alan kontrol edilmelidir. Yılda bir kez yapılması gereken bu işlem gıda firmalarının denetlemelerinde aranmaktadır. Bu yüzden biz Magneteksan Makine olarak hem manyetik seperatörler üretiyoruz ve firmalara yerinde ölçüm hizmeti veriyoruz.

Gauss Ölçümü için Kullandığımız MG-607 Gaussmetre

Yerinde yapılan manyetik alan ölçüm sonrası ihtiyacınız olan mıknatıs türleri örneğin bir elek mıknatıs veya manyetik filtre ise bunlar yenisi ile değiştirilmesi talep edilir.

Tübitak Onaylı Sertifikalı Gauss Ölçümü

Gıda, ilaç ve hijyenik ürünler üreten işletmelerin sahip olduğu mıknatıslar BRC, HACCP ve diğer standartlara göre ölçümü ve manyetik kalibrasyonu yapılır. Tübitak onaylı Gaussmetre cihazlarımızla profesyonel mıknatıs ölçüm hizmeti için iletişim alanından bize ulaşabilirsiniz. Cihazlarımız periyodik olarak kalibre edilmekte ve ölçüm raporundaki hatalar bu şekilde minimuma indirilmektedir.

İlgili:  HACCP Gıda Güvenliği Nedir? Manyetik Sistemlerin HACCP Denetlemelerindeki Önemi

Gauss ölçüm ve manyetik kalibrasyon alanında yetkin firma olarak Türkiye’nin her yerine hizmet veriyoruz. İşte firmamızın bazı iş örnekleri;

Gauss Ölçümünde Nelere Dikkat Ediyoruz?

Üretim hattında kullanılan mıknatıs ekipmanları mıknatıs kalibrasyonu hizmeti altında aşağıdaki ana başlıklar da kontrol edilir.

  • Manyetik ekipmanın, “parmak mıknatıs, ızgara mıknatıs, mıknatıslı filtre, mıknatıs plaka” sahip olması gereken min. gauss miktarı kontrol edilir. 
  • Mıknatısın kutup aralıkları kontrol edilir.
  • Mıknatısın genel özellikleri, korozyon, darbe, bakteri oluşumu gibi. özellikleri kontrol edilir.
  • Mıknatısın maruz gördüğü sıcaklık kontrol edilir.
  • Mıknatıs ve ürün etkileşimi kontrol edilir.

BRC Gıda Güvenliği İçin Sertifikalı Gauss Ölçümü

Gıda üretimi için gauss ölçümü yapan firmamız denetlemelerinize özel sertifikanızı düzenlemektedir. Manyetik kalibrasyon işlemi gıda ve gıda ile temas eden malzemeler için gereklidir. Magneteksan firması olarak Gıda üretimi yapan firmalara Mıknatıs uygunluğu hizmeti vermekteyiz. Bu sayede gıda üretimleriniz aksamadan en iyi hizmeti bizlerden alıyorsunuz.

Gauss ölçümü yetkin kişi ve kurumlar tarafından yapılmalıdır. BRC denetimlerinde dikkat edilen bütün hususlar göz önüne alınarak her hat için mıknatısların sahip olduğu gauss değerlerini gösterir sertifika düzenlenmektedir.

İlgili:  BRC Gıda Güvenliği Nedir? Manyetik Sistemlerin BRC Denetlemelerindeki Önemi

Her Gaussmetre Cihazı Ölçüm Yapabilir Mi?

Gaussmetre prob özelliği çok önemlidir ve bakımı yapılmalıdır.  Axial (Boyuna) ve Transverse (Enine) olmak üzere iki tip Gaussmetre probu vardır. Gaussmetre cihazı belli aralıklarda kontrol edilmeli ve kalibrasyonu yapılmalıdır. Gaussmetre cihazı ile Gauss Ölçümü yapacaksak eğer yıllık olarak cihazımızı yenilemekteyiz. Kendi bünyemizde ölçüm hizmetinden önce ve sonra gaussmetre cihazı kontrol edilir. Sonrasında yeni cihaz izlenebilirlik olarak tek yetkili kurum olan TÜBİTAK UME merkezinde kalibre edilir.  TÜBİTAK UME ve TURKAK akredite laboratuvarlarında Gaussmetre cihazlarımız her yıl düzenli olarak kontrol ettirilmektedir.

Gauss Ölçümü Nedir? Neler Yapıyoruz?

Yapılan Gauss Ölçümü sonucu fabrikalarda kullanılan her mıknatıs için ayrı ayrı sertifika düzenlenerek firmaya teslim edilir. BRC denetimine uygun olarak “DİKKAT MIKNATIS” etiketleri firmaya teslim edilir. Gauss ölçümü için en önemli kriter olan uygun bölgeye mıknatıs kullanımı ve temizliği açısından etiketler yapıştırılır.

Gauss Kontrolü İçin Yetkin Firmayız

Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP), Hazard Analysis and Risk-Based Preventive Controls (HARPC), Food Safety Modernization Act (FSMA), Critical Control Points (CCPs), Ön Gereksinim Programı (ÖGP), Operasyonel Ön Gereksinim Programı (OP ÖGP) ve Kritik Kontrol Noktaları (KKN), üretim HACCP sistemi gibi Gıda Üretimi konuların da sürekli kendimizi geliştirmeye çalışmaktayız.

Magneteksan firmamız Gauss kontrolü BRC Global Standards (BRC denetimi) kurallarına uygun bir şekilde mıknatısları kontrol etmekte, mıknatıs kalibrasyonu prosedürüne göre raporlandırmakta ve olması gereken standartları siz değerli müşterilerimize bildirmekteyiz.

Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook