Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Mıknatısın Çekim Gücü Nasıl Hesaplanır?

Giriş: Mıknatısların çekim gücü, yüzeyinde bulunan gauss miktarı ile belirlenir. Bu sebeple bir mıknatısın içindeki güç ile yüzeyindeki güç her zaman farklıdır. Mıknatısın gücü gausssmetre, magnetometre veya fiziksel ölçüm aletleri ile ölçülür. Bir mıknatısın gücünü ölçerken yapılan ölçüm işinin amacı çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bir adet 40x25x10 mm neodyum mıknatıs ölçümü yapacaksak eğer dijital gaussmetre cihazı ile ölçüm yapmak en doğrusu olacaktır. 40x25x10 mm N35 neodyum mıknatıs yüzeyinde en fazla 4000 Gauss tespit edilebilir.

Hangi Mıknatısın Çekim Gücü Ne Kadardır?

Neodyum mıknatısların çekim gücü en yüksek seviyededir. Doğada bulunan en güçlü mıknatıs olmaları sayesinde günümüzde kullanım alanı oldukça fazladır. İşte ortalama olarak mıknatısın çekim gücü seviyeleri;

  • Neodyum mıknatıslar; 4000 Gauss
  • İnce neodyum mıknatıslar; 3000 Gauss
  • Kalın neodyum mıknatıslar; 5000 Gauss
  • Ferrit mıknatıslar; 1000 Gauss
  • AlNiCo mıknatıslar; 500 Gauss

Ferrit yani kömür mıknatıslar çekim gücü 1000 Gauss çıkmakta ve 2-3 yıl aynı çekim gücünü vermektedir. Neodimyum yalın mıknatıslarda çekim gücü 3000 Gauss 10-15 yıl aynı gücünü korumaktadır. Bu değerler yüzeydeki gauss miktarlarıdır. Teknik verilerde sıfır basınçlı ortamlarda bu değerler 4-5 katı daha yüksek çıkabilmektedir.

\"\"

Neodyum Mıknatıs Kaç Kg Kaldırır?

Neodyum mıknatısların çekim gücü çok yüksek ve aynı zamanda kalın olanları tehlikelidir. 10 mm yani 1 cm kalınlığındaki bir neodyum mıknatıs ortalama 50 – 200 kg arası kaldırma gücü vardır. Örnek vermek gerekirse N35 50x50x15 mm ölçüsünde bir neodyum mıknatıs 150 kg kaldırabilir. 30x30x10 mm ebatlarında bir neodyum mıknatıs ise 50 kg taşıma gücüne sahiptir.

\"\"

Gaussmetre ile Mıknatıs Ölçümü Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mıknatıs ölçümü yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu Gaussmetre cihazının ölçüm aralığının ortalama mıknatıs gücünde olması gerekmektedir. Yani mıknatıslı elek veya bir mıknatıs çubuk ölçümü yapacaksanız Gaussmetre cihazınızın ölçüm aralığının en az 20.000 Gauss ölçmesi gerekmektedir. Çünkü çubuk mıknatıslarda ortalama 10000 Gauss manyetik alan değeri çıkmaktadır.

Gaussmetre cihazı ile manyetik seperatör ölçümü profesyonel üreticiler tarafında yapılmalıdır. Bu konuda daha önce bir tecrübeniz yok ise firmamızdan destek alabilirsiniz.

\"\"
Magnetometre Mıknatıs Ölçüm Cihazı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Magnetometre analog gaussmetre olarak geçer. Bu mıknatıs ölçüm cihazı 10-0-10 Gauss, 20-0-20 Gauss veya 50-0-50 Gauss aralığındaki güçleri ölçmektedir. Bu Gaussmetreler ile mıknatıs temas etmiş metal malzemenin artık mıknatıslanmasını ölçeriz. Analog gaussmetreler çok hassas şekilde ölçüm yapmaktadır. Elektrik enerjisine veya batarya olmaksınız kullanılabilirler.


Analog gaussmetreler ile kesinlikle Neodyum Çubuk Mıknatıs ölçülmemelidir.

\"\"

Son Yazılar

manyetik alan cinsiyet üzerine etkisi

Manyetik Alanın Cinsiyet Üzerine Etkisi Nedir ?

Elektromanyetik alanın cinsiyet belirleme üzerine etkisi yıllardır devam eden çalışmalar içermektedir. Cinsiyet oluşumunda bir çok farklı etken meydana gelmektedir ve çoçuğun cinsiyetini belirlemektedir. Manyetik alana

Yeni Ürünler

25x450 mm kulaklı çubuk mıknatıs neodyum
450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook