Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatısın Çekim Gücü Nasıl Hesaplanır?

Giriş: Mıknatısların çekim gücü, yüzeyinde bulunan gauss miktarı ile belirlenir. Bu sebeple bir mıknatısın içindeki güç ile yüzeyindeki güç her zaman farklıdır. Mıknatısın gücü gausssmetre, magnetometre veya fiziksel ölçüm aletleri ile ölçülür. Bir mıknatısın gücünü ölçerken yapılan ölçüm işinin amacı çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bir adet 40x25x10 mm neodyum mıknatıs ölçümü yapacaksak eğer dijital gaussmetre cihazı ile ölçüm yapmak en doğrusu olacaktır. 40x25x10 mm N35 neodyum mıknatıs yüzeyinde en fazla 4000 Gauss tespit edilebilir.

Hangi Mıknatısın Çekim Gücü Ne Kadardır?

Neodyum mıknatısların çekim gücü en yüksek seviyededir. Doğada bulunan en güçlü mıknatıs olmaları sayesinde günümüzde kullanım alanı oldukça fazladır. İşte ortalama olarak mıknatısın çekim gücü seviyeleri;

  • Neodyum mıknatıslar; 4000 Gauss
  • İnce neodyum mıknatıslar; 3000 Gauss
  • Kalın neodyum mıknatıslar; 5000 Gauss
  • Ferrit mıknatıslar; 1000 Gauss
  • AlNiCo mıknatıslar; 500 Gauss

Ferrit yani kömür mıknatıslar çekim gücü 1000 Gauss çıkmakta ve 2-3 yıl aynı çekim gücünü vermektedir. Neodimyum yalın mıknatıslarda çekim gücü 3000 Gauss 10-15 yıl aynı gücünü korumaktadır. Bu değerler yüzeydeki gauss miktarlarıdır. Teknik verilerde sıfır basınçlı ortamlarda bu değerler 4-5 katı daha yüksek çıkabilmektedir.

\"\"

Neodyum Mıknatıs Kaç Kg Kaldırır?

Neodyum mıknatısların çekim gücü çok yüksek ve aynı zamanda kalın olanları tehlikelidir. 10 mm yani 1 cm kalınlığındaki bir neodyum mıknatıs ortalama 50 – 200 kg arası kaldırma gücü vardır. Örnek vermek gerekirse N35 50x50x15 mm ölçüsünde bir neodyum mıknatıs 150 kg kaldırabilir. 30x30x10 mm ebatlarında bir neodyum mıknatıs ise 50 kg taşıma gücüne sahiptir.

\"\"

Gaussmetre ile Mıknatıs Ölçümü Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mıknatıs ölçümü yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu Gaussmetre cihazının ölçüm aralığının ortalama mıknatıs gücünde olması gerekmektedir. Yani mıknatıslı elek veya bir mıknatıs çubuk ölçümü yapacaksanız Gaussmetre cihazınızın ölçüm aralığının en az 20.000 Gauss ölçmesi gerekmektedir. Çünkü çubuk mıknatıslarda ortalama 10000 Gauss manyetik alan değeri çıkmaktadır.

Gaussmetre cihazı ile manyetik seperatör ölçümü profesyonel üreticiler tarafında yapılmalıdır. Bu konuda daha önce bir tecrübeniz yok ise firmamızdan destek alabilirsiniz.

\"\"
Magnetometre Mıknatıs Ölçüm Cihazı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Magnetometre analog gaussmetre olarak geçer. Bu mıknatıs ölçüm cihazı 10-0-10 Gauss, 20-0-20 Gauss veya 50-0-50 Gauss aralığındaki güçleri ölçmektedir. Bu Gaussmetreler ile mıknatıs temas etmiş metal malzemenin artık mıknatıslanmasını ölçeriz. Analog gaussmetreler çok hassas şekilde ölçüm yapmaktadır. Elektrik enerjisine veya batarya olmaksınız kullanılabilirler.


Analog gaussmetreler ile kesinlikle Neodyum Çubuk Mıknatıs ölçülmemelidir.

\"\"

Son Yazılar

brc gıda güvenliği ürünlerimiz

BRC Gıda Güvenliği Nedir?

BRC, yani British Retail Consortium (İngiliz Perakende Konsorsiyumu), gıda güvenliği ve kalite yönetimi alanında uluslararası bir standart ve sertifikasyon programıdır. BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı,

Yeni Ürünler

Kolay temizlenebilir manyetik bar mıknatıs 25 mm çapında ve 250 mm uzunluğunda, paslanmaz, gıdaya uygun ve sertifikalıdır.
Paslanmaz yapıdaki bu konik manyetik elek mıknatıs tuz, şeker veya un gibi ürünlerin metallerden ayrıştırılması için tarafımızdan üretildi.
Kovan tipi ikiz manyetik plaka mıknatıs seperatörler gıda firmalarının çok sık tercih ettiği manyetik ayırıcılardır. Paslanmaz ve gıdaya uygundur.