Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatıs Nerelerde Kullanılır?

mıknatıs nerelerde kullanılır

Mıknatıs Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır?

Mıknatısın günlük hayatta kullanım alanları ile ilgili milattan önceki Çin ve Hintli kaynaklarda mıknatıslı terapi ile ilgili bilgiler yer almakta. Yunanlılar ise mıknatıslara “Canlı Taş” olarak isimlendirmişlerdi. Elektrikli yılan balıkları da bir çok terapi aşamasında Mısırlılar tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzde manyetik sırt ağrısı giderici bantlar kullanılmaktadır. Kan akışını yavaşlattığı gibi ameliyatlarda kullanmak için teknoloji araştırılmaktadır.

Televizyon, Hardisk, telefon vb. aletlerde mıknatıs ve manyetik alan teknolojisi kullanılmaktadır.

Mıknatısın günlük yaşamdaki kullanım alanlarına baktığımızda pek çok cihazın içinde yer almaktadır. Bunlardan en genel ifadeyle bahsetmek gerekirse bilgisayar, telefon, kredi kartlarını söyleyebiliriz. Bazı mıknatıslar dışarıdan görülebilirken bazıları da cihazların içerisinde yer alır. Örneğin bilgisayarların çoğunlukla iç kısımlarında mıknatıs bulunur. Bu mıknatıslar veri depolamasına yardım eder. Bunun dışında radyolar, hoparlörler içerisinde de mıknatıslar bulunmaktadır. Özellikle sanayi sektöründe mıknatıslar olmazsa olmazdır. Örneğin, elektrik jeneratörlerinin içindeki mıknatıslar mekanik enerjiyi elektriğe çevirir ve bunu tam tersine de çevirebilir.

Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE olarak gıda sektöründen plastik geri dönüşüm sanayisine kadar bir çok alanda mıknatıs kullanım ihtiyacına göre üretim ve tasarım yapmaktadır. Firmamız sektörde metal malzemelerin gıda içinden ayrılması ve kontaminasyonu en aza indirmek için çalışmalar yapmaktadır.

Mıknatıs nerede kullanılır diye baktığımızda Mıknatısların günlük yaşamdaki yeni kullanım alanları gittikçe artmakta ve elektronik cihazlar yenilendikçe geliştikçe bu ürünlere daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin;

 • Cep telefonları
 • Buzdolapları
 • Televizyonlar
 • Kulaklıklar
 • Radyolar
 • Hoparlörler
 • Otomotiv
 • Araç fren sistemleri
 • Dizel yakıt sistemleri
 • Gıda sektörü
 • Manyetik filtreler
 • Maden sektöründe manyetik ayırıcı
 • Lojistik sektöründe elektromanyetik taşıma
 • Metal, hurda sektöründe metal taşıyıcı
 • Plastik sektöründe geri dönüşümde

Gıda Temizliğinde Mıknatısların Önemi

Hepimiz pazarda, markette aldığımız sebze meyvelerin hangi işlemlerden geçtiğini biliyor muyuz? Tonlarca fındık toplanıp paketlenip satılıyor. Bu gıdalar büyük firmalarda aslında metal temizliğinden geçmekte. Yapılması gereken de bu.

Firmalar aldıkları büyük mıknatıs sistemleri ile gıdaları bunların üzerinden geçirip ya da eleme yapıp gıdaların metallerden temizlenmesini sağlıyor. Bunun gibi pek çok farklı alanda temizlik işlemlerinde kullanılıyor.

Sanayide Mıknatıs Nerelerde Kullanılır?

Sanayi ortamında çalışan bütün iş makineleri manyetik özellikte malzemelere ihtiyaç duyar. Örneğin çok ağır bir metal malzemenin yerinden kaldırıp taşınabilmesi için onu yerden kaldırmak bazen zordur. Bu durumda onu büyük mıknatıslarla çekip taşıyabiliriz.

Bunun dışında iş yerlerinde üretilen çok sayıda ufak malzemelerin parça metallerden ayrıştırılması gerekir. Çünkü sanayide çeşitli torna işlemleri, kesme, yontma işlemleri esnasında bir sürü ufak parçalarda metal kırıntıları ürünlerinizin arasına karışabilir. Bu durumda da yüksek bir manyetik alan sayesinde, büyük mıknatıslarla sanayideki ayrıştırmanızı yapıp ürünlerinizi temiz hale getirebilirsiniz. Bu şekilde birçok firmaya mıknatıs üretimleri yapmaktayız. Daha fazla detay için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Son Yazılar

küçükçekmece mıknatıs

Ferrit (Oksit) Mıknatıs Nedir?

Seramik mıknatıslar veya diğer adıyla ferrit mıknatıslar, kömür mıknatıs veya oksit mıknatıs olarak da adlandırılır. Neodyumlara göre daha ucuz ve daha az çekim güçleri vardır. Dayanıklılık oranları

zeytinburnu mıknatıs

Zeytinburnu Mıknatıs

İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs İmalatı Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs Firması olarak hizmet vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız

Yeni Ürünler

Tam manyetik tambur mıknatıs sayesinde hammadde içerisinde bulunan manyetik ve manyetik olmayan malzemeler kolayca ayrılır.
Manyetik plakalar eğer 100 mm gibi bir kalınlığa sahip olursa 30 cm mesafeden çekim yapabilir. Tüm manyetik sistemler için ulaşabilirsiniz.
Genellikle gıda ve plastik firmalarının tercih ettiği konveyör bant için plaka mıknatıs ürünlerimiz paslanmaz ve isteğe özel boyutlarda üretilebilir.