Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Mıknatıs Nerelerde Kullanılır?

mıknatıs nerelerde kullanılır

Mıknatıs Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır?

Mıknatısın günlük hayatta kullanım alanları ile ilgili milattan önceki Çin ve Hintli kaynaklarda mıknatıslı terapi ile ilgili bilgiler yer almakta. Yunanlılar ise mıknatıslara “Canlı Taş” olarak isimlendirmişlerdi. Elektrikli yılan balıkları da bir çok terapi aşamasında Mısırlılar tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzde manyetik sırt ağrısı giderici bantlar kullanılmaktadır. Kan akışını yavaşlattığı gibi ameliyatlarda kullanmak için teknoloji araştırılmaktadır.

Televizyon, Hardisk, telefon vb. aletlerde mıknatıs ve manyetik alan teknolojisi kullanılmaktadır.

Mıknatısın günlük yaşamdaki kullanım alanlarına baktığımızda pek çok cihazın içinde yer almaktadır. Bunlardan en genel ifadeyle bahsetmek gerekirse bilgisayar, telefon, kredi kartlarını söyleyebiliriz. Bazı mıknatıslar dışarıdan görülebilirken bazıları da cihazların içerisinde yer alır. Örneğin bilgisayarların çoğunlukla iç kısımlarında mıknatıs bulunur. Bu mıknatıslar veri depolamasına yardım eder. Bunun dışında radyolar, hoparlörler içerisinde de mıknatıslar bulunmaktadır. Özellikle sanayi sektöründe mıknatıslar olmazsa olmazdır. Örneğin, elektrik jeneratörlerinin içindeki mıknatıslar mekanik enerjiyi elektriğe çevirir ve bunu tam tersine de çevirebilir.

Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE olarak gıda sektöründen plastik geri dönüşüm sanayisine kadar bir çok alanda mıknatıs kullanım ihtiyacına göre üretim ve tasarım yapmaktadır. Firmamız sektörde metal malzemelerin gıda içinden ayrılması ve kontaminasyonu en aza indirmek için çalışmalar yapmaktadır.

Mıknatıs nerede kullanılır diye baktığımızda Mıknatısların günlük yaşamdaki yeni kullanım alanları gittikçe artmakta ve elektronik cihazlar yenilendikçe geliştikçe bu ürünlere daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin;

 • Cep telefonları
 • Buzdolapları
 • Televizyonlar
 • Kulaklıklar
 • Radyolar
 • Hoparlörler
 • Otomotiv
 • Araç fren sistemleri
 • Dizel yakıt sistemleri
 • Gıda sektörü
 • Manyetik filtreler
 • Maden sektöründe manyetik ayırıcı
 • Lojistik sektöründe elektromanyetik taşıma
 • Metal, hurda sektöründe metal taşıyıcı
 • Plastik sektöründe geri dönüşümde

Gıda Temizliğinde Mıknatısların Önemi

Hepimiz pazarda, markette aldığımız sebze meyvelerin hangi işlemlerden geçtiğini biliyor muyuz? Tonlarca fındık toplanıp paketlenip satılıyor. Bu gıdalar büyük firmalarda aslında metal temizliğinden geçmekte. Yapılması gereken de bu.

Firmalar aldıkları büyük mıknatıs sistemleri ile gıdaları bunların üzerinden geçirip ya da eleme yapıp gıdaların metallerden temizlenmesini sağlıyor. Bunun gibi pek çok farklı alanda temizlik işlemlerinde kullanılıyor.

Sanayide Mıknatıs Nerelerde Kullanılır?

Sanayi ortamında çalışan bütün iş makineleri manyetik özellikte malzemelere ihtiyaç duyar. Örneğin çok ağır bir metal malzemenin yerinden kaldırıp taşınabilmesi için onu yerden kaldırmak bazen zordur. Bu durumda onu büyük mıknatıslarla çekip taşıyabiliriz.

Bunun dışında iş yerlerinde üretilen çok sayıda ufak malzemelerin parça metallerden ayrıştırılması gerekir. Çünkü sanayide çeşitli torna işlemleri, kesme, yontma işlemleri esnasında bir sürü ufak parçalarda metal kırıntıları ürünlerinizin arasına karışabilir. Bu durumda da yüksek bir manyetik alan sayesinde, büyük mıknatıslarla sanayideki ayrıştırmanızı yapıp ürünlerinizi temiz hale getirebilirsiniz. Bu şekilde birçok firmaya mıknatıs üretimleri yapmaktayız. Daha fazla detay için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Son Yazılar

manyetik protez diş

Manyetikli Diş Protezi ile Takma Diş Tedavisi

Protez kullanımında sorun yaşayanlar için yeni nesil manyetikli protez dişler kullanılmaktadır. Normal protezlerden farkı içerisinde bulunan mıknatıs sistemidir. Peki bu mıknatıslar ne işe yarıyor? Manyetik

ankara mıknatıs

İzmir Mıknatıs

İzmir Neodyum Mıknatıs Satışı Magneteksan Makine ARGE olarak İzmir Mıknatıs hizmeti vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız ve toptan

ankara mıknatıs

Ankara Mıknatıs

Ankara Neodyum Mıknatıs Satışı Magneteksan Makine ARGE olarak Ankara Mıknatıs hizmeti vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız ve toptan

Yeni Ürünler

450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook