Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

                                                                              TÜRKİYE’NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ.

Mıknatıs Nedir? Mıknatısın Özellikleri Nelerdir?

mıknatıs nedir özellikleri nelerdir

Mıknatıs Nedir?

2000’li yılların başında mıknatıslarla ilgili araştırmalar artmakta ve mıknatıs nedir konusunda merak edilenler de çoğalmaktadır. Bizlerde  bu soruyu ayrıntılı bir şekilde sizlere cevapladık. Mıknatıs, manyetik özelliğe sahip, demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliğine sahip cisimlere verilen bir isimdir.

Mıknatısın iki kutbu vardır ve bu iki uçta manyetik çekme ve itme özellikleri bulunur. N kutup ismi dünyanın North kutbundan, S kutup ismi ise dünyanın South kutbundan gelmiştir. Bazı bilim adamları mıknatısların bu iki kutupta manyetikleşmesini dünyanın etkisiyle oluştuğuna inanırlar.  Neodyum mıknatıslar en etkili manyetik alan sahip mıknatıslardır.

Mıknatısların genel olarak üç çeşidi vardır. Bunlar:

 • Doğal Mıknatıs (Manyetit)
 • Yapay Mıknatıs (NdFeB– Sm-Fe ) gibi
 • Elektromıknatıs

Doğal mıknatısların içinde manyetit bulunur ve çekme-itme kuvveti mıknatısın içinde kendiliğinden bulunur. Doğada manyetik özelliğe sahip olarak bulunan malzemelere doğal mıknatıs denir.

Mıknatıs Kutupları Nasıl Çalışır?

mıknatıs kutupları
mıknatıs kutupları

Manyetik özelliği olan iki mıknatıs birbirini çeker veya iter. Her mıknatısın bir kuzey (north – N) bir de güney (south – S) kutbu vardır. Bazı mıknatıslar da çok kutuplu olabilmektedir. Ancak biz burada temel olan çift kutuplu mıknatısları anlatacağız. Yukarıda gördüğünüz şekilde iki aynı kutup birbirini itmektedir. İki N veya iki S kutbu yanyana gelirse mıknatıslar birbirini itmektedir.

mıknatısın kutupları
mıknatısın kutupları

Yukarıdaki görsele baktığınızda ise mıknatısın iki farklı kutupları birbirini çekmektedir. Mıknatısın doğası gereği iki farklı kutup birbirine yaklaştığında eğer güçlü mıknatıslarda bir anda çekme yapar. Mıknatıslar kırılgandır bu sebeple kırılabilir.

İlgili:  Doğal mıknatıs çeşitleri nelerdir?

Yapay mıknatıs ise çeşitli elementlerin günümüzde kullanılan üretim yöntemleriyle fiziki olarak karıştırılıp üretilmesi sonucu ortaya çıkar ve yapay yollardan manyetik özellik kazanır. Yani bir süre sonra mıknatıs durumuna gelirler. Normal şartlar atlında yapay bir mıknatısın mıknatıs özelliğini kaybetmesi yıllar içinde olur.

Elektromıknatıslar ise st-37, st-52 gibi düşük karblonlu çelik bir çubuğa sarılmış geçirgen sargıdan elektrik akımı geçirilmesi durumunda oluşur. Elektromıknatıslar çok farklı şekilde üretilebilirler. Bunlar daimi mıknatıslı elektromıknatıslar, elektromıknatıslar ve manyetik tablalarda kullanılan elektropermanent mıknatıslar olarak üçe ayrılabilir.

Mıknatısın Özellikleri

 • Demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekerler,
 • Üç çeşittir; doğal, yapay ve elektromıknatıslar,
 • Kuzey ve güney olarak zıt kutupları vardır,
 • Aynı kutuplar birbirini iter, zıt kutuplar birbirini çeker,
 • Metalleri çektikleri için ametalleri de ayırmak için kullanılırlar,
 • Bütün mıknatıslar manyetik alan üretirler

İlgili:  Neodyum mıknatıs nedir? Çeşitleri nelerdir?

Mıknatıs Satın Almadan Önce Dikkat Edilecekler

 • Mıknatısı hangi amaçla kullanacağınızı,
 • Mıknatısı kullanacağınız ortam sıcaklığını,
 • Mıknatısın bulunacağı ortamda yer alan kimyasal malzemeleri,
 • Alacağınız mıknatısın adetlerini ve ölçüsünü net olarak belirlemeniz,
 • Mıknatısın sahip olması gereken kutup pozisyonlarını bilmeniz veya belirlemeniz gerekmektedir.

Mıknatıs Alınacak Firmalar Hangileridir?

Mıknatıs nereden satın alınır İstanbul aramalarında birçok farklı ölçüde mıknatıs tedarik eden ve ithalatını yapan firmamız Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE olarak kurumsal firmalara büyük ve çok güçlü manyetik özelliği olan mıknatısların satışına devam etmekteyiz. Bizim işimiz mıknatıs ve manyetik ekipman imalatıdır. Bu konuda işini ehline bırakıp siz kendi işiniz ile ilgilenirken biz profesyonel ekibimiz ile sizin siparişlerinizi hazırlayalım. Çünkü mıknatıs konusu biz profesyonellerin alanıdır.

Sektörde mıknatıs seçimi ve tedariki konusunda vereceğiniz siparişlerinizin hazır olma süresini öğrenmek için bizimle irtibata geçiniz. Çünkü bazı malzemelerin tedariki zor olmakta ve yurtdışından getirirken bekleme süreci olmaktadır.

İlgili:  Pot mıknatıs nedir? Kullanım alanları nelerdir?

En güçlü mıknatıs nedir?

En güçlü mıknatıs çeşidi daimi mıknatıs olarak geçen neodyum mıknatıslardır. Neodyum (NdFeB – Neodim, Demir, Bor) mıknatıslar tarihte bilinen en güçlü mıknatıslardır. Derecelerine göre mıknatısın gücü de değişmektedir. N35 standart bir grade (sınıf) iken, N55 en güçlü sınıftır.

Mıknatıs ömrü var mı?

Her mıknatısın bir ömrü vardır. Bu süre mıknatısın maruz kaldığı sıcaklık ve korozyonla ilgilidir. Mıknatıs ömrü normal sıcaklıklarda her yıl %1-3 oranında azalır. Yüksek deformasyon veya darbe almadığı sürece mıknatısın gücü hemen bitmez.

Mıknatıs zararlı mı?

Küçük ebatta mıknatıslar küçük çocuklar için zararlı olabilir. Hobi, eğlence mıknatısları ufak oldukları için belli yaş altında çocuklara verilmemelidir. Benzer şekilde çok güçlü mıknatıslar da birbirinden ayrılırken insan eli sıkışırsa zarar verebilir.

Son Yazılar

manyetizasyon

Manyetizasyon Nedir?

Mıknatısları manyetik yapan şey nedir? Neden tüm malzeme ve maddelerde manyetik alanlar yoktur? Manyetizasyon, yani mıknatıslanma bilindiği üzere manyetik bir momentten kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, atomlardaki

elektromanyetik mıknatıs

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu

elektromanyetik indüksiyon

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir?

Elektromanyetik İndüksiyon, 1831’de Michael Faraday tarafından keşfedilmiş ve James Clerk Maxwell tarafından matematiksel olarak Faraday’ın indüksiyon yasası olarak tanımlanan, değişen manyetik alan nedeniyle voltaj üretimi,

Yeni Ürünler

Gıdaya uygun mıknatıs olan bu ızgara tipi elek paslanmaz yapıdadır. 9500 Gauss gibi yüksek bir güç sunarken Gauss sertifikalıdır.
100 mm çapında deniz mıknatısı, halkalı yapısı ile denize ve kuyuya salınabilir. Maksimum 250 kg güç sunan bu pot mıknatıs yerli üretimdir.
Özel ölçüsü ve neodyum yapısı ile bu elek mıknatıs inanılmaz bir güç sunar. Ürünleriniz arasından en ufak metal tozlarını dahil çeker.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook