Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

                                                                              TÜRKİYE’NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ.

Mıknatıs Kutupları

mıknatıs kutupları

Mıknatıs Şekilleri ve Kutupları

Merak edilen bir konu olan mıknatıs kutupları 2 adettir. Bunlar kuzey (N) ve güney (S) olarak ifade edilir. Mıknatısın çektiği maddeler ise nikel, kobalt, demir içerikleridir. Sadece bunları çekebildiği gibi bunların oluşturduğu bir karışımı veya alaşımı da çekecektir. Bu özelliğe de mıknatıslanma denilmektedir. Eğer mıknatıs kırılırsa, bölünürse yine N-S kutupları özelliklerini korur kaybolmaz.

Mıknatıs kutupları, orta kısımlarına göre manyetik özelliği daha fazladır yani daha çok çekim özelliği vardır. Bu yüzden bazen çekilen maddelerin mıknatısın uçlarında toplanmış olduğunu görürüz.

Mıknatıs zıt kutuplar birbirini çeker mi iter mi?

mıknatıs kutupları

Mıknatıs özelliği gereği zıt kutuplar birbirini çeker evet. Aynı kutuplar da birbirini iter. North ve South olarak adlandırılan bu kutuplar fiziğin değişmez kanunudur. Kuzey kutbu aslında manyetikleşmenin bağladığı yer ve güney kutbu ise son bulduğu yerdir.

Mıknatıs aynı kutupları birbirini çeker mi iter mi?

mıknatıs aynı kutupları
mıknatıs aynı kutupları

Mıknatıs özelliği gereği aynı kutuplar birbirini iter. Zıt kutuplar ise birbirini çeker. North ve South olarak adlandırılan bu kutuplar fiziğin değişmez kanunudur. Kuzey kutbu aslında manyetikleşmenin bağladığı yer ve güney kutbu ise son bulduğu yerdir.

İlgili:  Mıknatıs nedir? Özellikleri nelerdir?

Mıknatıs Bölündüğünde Kutuplar Nasıl Etkilenir?

Mıknatıs bölündüğünde kutuplar teke düşmez. Yani bu amaçla kırmaya bölmeye kalkarsanız yeniden iki adet kutup oluşturursunuz. Yani bir mıknatıs parçalara da ayrılsa her parça kendi içinde iki manyetik kutup içerecektir. Bölünerek, kırılarak manyetik kutuplar kaybolmamaktadır. North ve South kutupları aynen özelliklerini korumaya devam etmektedir.

Son Yazılar

manyetizasyon

Manyetizasyon Nedir?

Mıknatısları manyetik yapan şey nedir? Neden tüm malzeme ve maddelerde manyetik alanlar yoktur? Manyetizasyon, yani mıknatıslanma bilindiği üzere manyetik bir momentten kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, atomlardaki

elektromanyetik mıknatıs

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu

elektromanyetik indüksiyon

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir?

Elektromanyetik İndüksiyon, 1831’de Michael Faraday tarafından keşfedilmiş ve James Clerk Maxwell tarafından matematiksel olarak Faraday’ın indüksiyon yasası olarak tanımlanan, değişen manyetik alan nedeniyle voltaj üretimi,

Yeni Ürünler

Gıdaya uygun mıknatıs olan bu ızgara tipi elek paslanmaz yapıdadır. 9500 Gauss gibi yüksek bir güç sunarken Gauss sertifikalıdır.
100 mm çapında deniz mıknatısı, halkalı yapısı ile denize ve kuyuya salınabilir. Maksimum 250 kg güç sunan bu pot mıknatıs yerli üretimdir.
Özel ölçüsü ve neodyum yapısı ile bu elek mıknatıs inanılmaz bir güç sunar. Ürünleriniz arasından en ufak metal tozlarını dahil çeker.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook