Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatıs Kobaltı Çeker Mi?

Mıknatıs kobaltı çeker mi

Yeni Sorumuz Kobalt Mıknatısı Çeker Mi?

Sizce mıknatıs kobaltı çeker mi? veya kobalt mıknatısı çeker mi? Mıknatıs manyetik özelliği gereği metalleri çeker ancak bunların hepsini çekmez. Peki kobalt nedir mıknatıs çeker mi? Mesela bakır ve alüminyum aslında metaldir ama mıknatıs bunları çekmez. Bildiğimiz üzere manyetiklik nitelikleri 1 ve üzerinde bulunan ferromanyetik metaller mıknatıslar tarafından çekilir. Demir, nikel, kobalt vb. metaller ise mıknatıs tarafından çekilmektedir. Yani yanıtımız kesinlikle evettir.

Neden Demir, Nikel, Kobalt Hep Birlikte Anılır

Mıknatıs kobaltı çeker mi
Mıknatıs kobaltı çeker mi

Bu üç metal de oda şartlarında mıknatıs tarafından çekilen metallerdir ve hepsinin de bağıl manyetik geçirgenlik değerleri 1 ve üzerindedir. Bu nedenle bu metaller birbirleri ile tepkimeye girerse veya bir alaşım oluşturulursa bu özellikler korunur ve sonuçta yine mıknatıs tarafından çekilirler. Sonuç olarak nikel kobalt mıknatıs çeker mi veya mıknatıs nikel tozunu çeker mi sorusuna cevabımız evet olacaktır.

Son Yazılar

brc gıda güvenliği ürünlerimiz

BRC Gıda Güvenliği Nedir?

BRC, yani British Retail Consortium (İngiliz Perakende Konsorsiyumu), gıda güvenliği ve kalite yönetimi alanında uluslararası bir standart ve sertifikasyon programıdır. BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı,

Yeni Ürünler

Kolay temizlenebilir manyetik bar mıknatıs 25 mm çapında ve 250 mm uzunluğunda, paslanmaz, gıdaya uygun ve sertifikalıdır.
Paslanmaz yapıdaki bu konik manyetik elek mıknatıs tuz, şeker veya un gibi ürünlerin metallerden ayrıştırılması için tarafımızdan üretildi.
Kovan tipi ikiz manyetik plaka mıknatıs seperatörler gıda firmalarının çok sık tercih ettiği manyetik ayırıcılardır. Paslanmaz ve gıdaya uygundur.