Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

                                                                              TÜRKİYE’NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

bağcılar mıknatıs

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir? En Sık Kullanılan Mıknatıs Türleri

Bu yazımızda mıknatıs tanımı ve mıknatıs çeşitleri üzerinde duracağız. Demir ve nikel gibi mıknatıs çeşitleri tarafından çekilen ferromanyetik malzemeleri çekmeye yarayan alete mıknatıs denir. Mıknatıslar kendi içlerine ikiye ayrılır. Doğal mıknatısların karekteristik yapısında manyetit adında demir oksit bileşiği bulunmaktadır. Yapay mıknatısın içeriğinde mıknatısın türüne göre Neodyum, Demir ve Alüminyum, Cobalt, Nikel gibi elementler bulunmaktadır. Günlük hayatımızda yaşamı kolaylaştıran aletlerin mıknatıs türü yapay mıknatıslardır. Yapay mıknatısların şekli, ölçüsü ve yapısı birbirinden değişik modellerde olabilmektedir. Günlük hayatta işlerimizin kolaylaşması adına pek çok yerde mıknatıs kullanırız.

Yön bulmada kullanılan pusulaların içerisinde mıknatıs bulunmaktadır. Ayrıca elimize geçen demir ve nikel maddelerini bu alet sayesinde çekeriz. Birbirine bağlanmasını istediğimiz maddeleri mıknatısla bağlayarak birlikte tutabiliriz. Böylelikle mıknatısların etrafında önemli maddeleri tutabiliriz. Mıknatısların üzerine daha sonra kaybolmasını istemediğimiz türde olan küçük ve demir olan eşyalarınızı mıknatısa bağlayarak kenara kaldırabilirsiniz. Böylece eşyalarınız kaybolmayacak ve mıknatısı verimli bir şekilde kullanabileceksiniz. İstanbul ilinde birçok dükkândan mıknatıs satın alabilirsiniz. İstanbul’un Pendik gibi birçok ilçesinde kırtasiyelerden mıknatıs temin edebilirsiniz.  Çeşitleri ve özellikleri dolayısıyla Magneteksan firmasında bir çok stok neodyum, 300 Oksit ve AlNiCo mıknatıslar bulunmaktadır.

Mıknatıs Türleri Nelerdir?

Mıknatıs çeşitleri üç adettir. Mıknatıs çeşitleri;

  • Doğal Mıknatıs
  • Yapay Mıknatıs
  • Elektromıknatıs

olarak üçe ayrılır.

İlgili:  Doğal mıknatıs çeşitleri nelerdir?

Doğal Mıknatıs, doğada oluşan mıknatıs türüne denir. Doğal mıknatıslar, Nikel, kobalt ve demir gibi maddelerde ferromanyetik özellik göstermektedir. Yapay mıknatıs ise gerçekte oluşan doğal mıknatıslara göre daha az oluşturulan yapay mıknatıslardır. Günlük hayatta kullandığımız mıknatıs çeşidi yapay mıknatıslardır. Mıknatıs üretimi yapan firmalar yapay mıknatısları değişik şekillere üretimini yapmaktadır. Yapay mıknatıs üretilirken bir çok farklı element kullanılır. Yapay mıknatısın fiyatları büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Günlük hayatta özellikle ilkokul çağında öğretilen bilgiler arasında mıknatıs bulunur. Mıknatısın kuzey ucu N  güney ucu ise S olarak gösterilir. Mıknatısın zıt kutupları birbirini çeker. Aynı kutupları ise birbirini itmektedir. Son tür olan Elektromıknatıs ise manyetik özelliğe sahip aletlerden biridir.

Elektromıknatıs kabloların arasından geçen akımın metal nüve ile etkileşime  geçmesiyle meydana gelmektedir. Bu nedenle evimizde bulunan elektronik eşyaların içerisinde elektromıknatıs bulunmaktadır. Bu eşyalara örnek verilecek olunursa Televizyonda elektromıknatıs bulunur. Elektrik akımı etkisi ile birlikte çalışmaktadır.

Son Yazılar

manyetizasyon

Manyetizasyon Nedir?

Mıknatısları manyetik yapan şey nedir? Neden tüm malzeme ve maddelerde manyetik alanlar yoktur? Manyetizasyon, yani mıknatıslanma bilindiği üzere manyetik bir momentten kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, atomlardaki

elektromanyetik mıknatıs

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu

elektromanyetik indüksiyon

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir?

Elektromanyetik İndüksiyon, 1831’de Michael Faraday tarafından keşfedilmiş ve James Clerk Maxwell tarafından matematiksel olarak Faraday’ın indüksiyon yasası olarak tanımlanan, değişen manyetik alan nedeniyle voltaj üretimi,

Yeni Ürünler

Gıdaya uygun mıknatıs olan bu ızgara tipi elek paslanmaz yapıdadır. 9500 Gauss gibi yüksek bir güç sunarken Gauss sertifikalıdır.
100 mm çapında deniz mıknatısı, halkalı yapısı ile denize ve kuyuya salınabilir. Maksimum 250 kg güç sunan bu pot mıknatıs yerli üretimdir.
Özel ölçüsü ve neodyum yapısı ile bu elek mıknatıs inanılmaz bir güç sunar. Ürünleriniz arasından en ufak metal tozlarını dahil çeker.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook