Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatıs Bakırı Çeker Mi?

mıknatıs bakırı çeker mi

Bakırı Mıknatıs Çeker Mi?

Mıknatısın özelliklerine daha önce değinmiştik. Mıknatıs bakırı çeker mi diye soruyorsanız işte cevabı; bildiğimiz gibi mıknatıs öz kütlesi 2.7 gr/cm³’tür. Manyetik alan üretir. Peki üretilen bu manyetik alan hangi maddeleri çeker? Mıknatıs demir, kobalt ve nikelden olan metalleri çeker. Bunlar ferromanyetik maddelerdir ve güçlü şekilde çekilirler.

İlgili:  Mıknatıs çeliği çeker mi?

Peki bakır metal midir? Bakır metal olduğu için mıknatıs tarafından çekilir.

Ancak;

Bakır gerçekten saf bakır mı buna bakılmalı. Bazı bakırların içinde biraz demir olabilir ve bu nedenle mıknatısın manyetik etkisi bakırı etkileyebilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu nedenle normal şartlarda mıknatıs bakırı çekmez diyebiliriz.

Son Yazılar

brc gıda güvenliği ürünlerimiz

BRC Gıda Güvenliği Nedir?

BRC, yani British Retail Consortium (İngiliz Perakende Konsorsiyumu), gıda güvenliği ve kalite yönetimi alanında uluslararası bir standart ve sertifikasyon programıdır. BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı,

Yeni Ürünler

Kolay temizlenebilir manyetik bar mıknatıs 25 mm çapında ve 250 mm uzunluğunda, paslanmaz, gıdaya uygun ve sertifikalıdır.
Paslanmaz yapıdaki bu konik manyetik elek mıknatıs tuz, şeker veya un gibi ürünlerin metallerden ayrıştırılması için tarafımızdan üretildi.
Kovan tipi ikiz manyetik plaka mıknatıs seperatörler gıda firmalarının çok sık tercih ettiği manyetik ayırıcılardır. Paslanmaz ve gıdaya uygundur.