Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

                                                                              TÜRKİYE’NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ.

Mıknatıs Neleri Çeker?

mıknatıs neleri çeker

Mıknatıs Hangi Maddeleri Çeker?

Mıknatısın çektiği maddeler günümüz koşullarında merak edilmektedir. Hemen her alanda görebileceğiniz mıknatıs neleri çeker konusu ilgi ve odak konusu olmaktadır. Mıknatıs hangi maddeleri çeker başlığımızda mıknatısla ilgili bilinmeyen tüm sorulara yanıt bulacağız. Mıknatısı özellikle eşyalarımızın içerisinde görebilmemiz mümkündür. Ellerden eksik olmayan telefon, buzdolabı, elektrikli motorlar, zil, televizyon ve daha sayamayacağımız birçok eşyada görebilmek mümkündür. Manyetik özelliği ile bilinen mıknatıslar bazı maddeleri çeker ve bazıları da çekemez. Bir ucunda artı bir ucunda eksi yük olan mıknatıslar bu özelliğine rağmen her maddeyi çekemez.

İlgili:  Mıknatıs neleri çekmez?

Bir maddeye sürten mıknatıs karşı tarafta bir mıknatıs özelliği kazandırıyorsa etki eder diyebiliriz. Mıknatısın özgül ağırlığı 2.7 gram/ cm3 olarak belirlenmiştir. Bu kelimeyi ilk duyanların aklına çekme özelliği elbette ki gelmiştir. Mıknatısların çektiği maddelere verilen bir isim vardır. Bu isim ferrromagnetiktir. Bu çekilen maddelerden biri de kobalttır.

Mıknatısların farklı kutupları ve farklı çeşitleri vardır. İtme ve çekme kuvveti kendiliğinden oluşan mıknatıslar doğal mıknatıs adını alırken, insan eliyle oluşturulanlar yapay mıknatıs ismini taşımaktadır.

İlgili:  Mıknatıs kobaltı çeker mi?

Mıknatıs Tarafından Çekilen Maddeler

Mıknatıs neyi çeker diye düşünüyorsanız devam edelim. İçerisinde demir bileşen olan tüm maddeleri çekebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden mıknatısın çektiği maddeler;

  • Nikel,
  • Kobalt,
  • Demir,
  • Çelik

olarak sıralayabilmek mümkündür. Bunun dışında günlük hayatta kullandığımız iğne, çelik kaşık, metal ataş, çelik anahtar gibi eşyaları da çekebilmektedir. Zaten çelikten yapılan tüm eşyalara etki edebilmekte olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kağıt, bez, tahta, gibi kullanılan malzemeler demir içermediğinden mıknatısa etki etmezler ve çekimine kapılmazlar. Mıknatıs metali çeker mi diye soruyorsanız cevabımız şu ki evet içerisinde demir olan maddeler diyebiliriz.

İlgili:  Mıknatıs altını çeker mi?

Son Yazılar

manyetizasyon

Manyetizasyon Nedir?

Mıknatısları manyetik yapan şey nedir? Neden tüm malzeme ve maddelerde manyetik alanlar yoktur? Manyetizasyon, yani mıknatıslanma bilindiği üzere manyetik bir momentten kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, atomlardaki

elektromanyetik mıknatıs

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu

elektromanyetik indüksiyon

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir?

Elektromanyetik İndüksiyon, 1831’de Michael Faraday tarafından keşfedilmiş ve James Clerk Maxwell tarafından matematiksel olarak Faraday’ın indüksiyon yasası olarak tanımlanan, değişen manyetik alan nedeniyle voltaj üretimi,

Yeni Ürünler

Gıdaya uygun mıknatıs olan bu ızgara tipi elek paslanmaz yapıdadır. 9500 Gauss gibi yüksek bir güç sunarken Gauss sertifikalıdır.
100 mm çapında deniz mıknatısı, halkalı yapısı ile denize ve kuyuya salınabilir. Maksimum 250 kg güç sunan bu pot mıknatıs yerli üretimdir.
Özel ölçüsü ve neodyum yapısı ile bu elek mıknatıs inanılmaz bir güç sunar. Ürünleriniz arasından en ufak metal tozlarını dahil çeker.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook