Mıknatıs Neleri Çeker?

Mıknatıs Hangi Maddeleri Çeker?

Mıknatısın çektiği maddeler günümüz koşullarında merak edilmektedir. Hemen her alanda görebileceğiniz mıknatıs neleri çeker konusu ilgi ve odak konusu olmaktadır. Mıknatıs hangi maddeleri çeker başlığımızda mıknatısla ilgili bilinmeyen tüm sorulara yanıt bulacağız. Mıknatısı özellikle eşyalarımızın içerisinde görebilmemiz mümkündür. Ellerden eksik olmayan telefon, buzdolabı, elektrikli motorlar, zil, televizyon ve daha sayamayacağımız birçok eşyada görebilmek mümkündür. Manyetik özelliği ile bilinen mıknatıslar bazı maddeleri çeker ve bazıları da çekemez. Bir ucunda artı bir ucunda eksi yük olan mıknatıslar bu özelliğine rağmen her maddeyi çekemez.

Bir maddeye sürten mıknatıs karşı tarafta bir mıknatıs özelliği kazandırıyorsa etki eder diyebiliriz. Mıknatısın özgül ağırlığı 2.7 gram/ cm3 olarak belirlenmiştir. Bu kelimeyi ilk duyanların aklına çekme özelliği elbette ki gelmiştir. Mıknatısların çektiği maddelere verilen bir isim vardır. Bu isim ferrromagnetiktir. Bu çekilen maddelerden biri de kobalttır.

Mıknatısların farklı kutupları ve farklı çeşitleri vardır. İtme ve çekme kuvveti kendiliğinden oluşan mıknatıslar doğal mıknatıs adını alırken, insan eliyle oluşturulanlar yapay mıknatıs ismini taşımaktadır.

 

İlgini çekebilecek başka bir konu;

Mıknatıs Altını Çeker Mi?

 

Mıknatıs Tarafından Çekilen Maddeler

Mıknatıs neyi çeker diye düşünüyorsanız devam edelim. İçerisinde demir bileşen olan tüm maddeleri çekebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden mıknatısın çektiği maddeler;

  • Nikel,
  • Kobalt,
  • Demir,
  • Çelik

olarak sıralayabilmek mümkündür. Bunun dışında günlük hayatta kullandığımız iğne, çelik kaşık, metal ataş, çelik anahtar gibi eşyaları da çekebilmektedir. Zaten çelikten yapılan tüm eşyalara etki edebilmekte olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kağıt, bez, tahta, gibi kullanılan malzemeler demir içermediğinden mıknatısa etki etmezler ve çekimine kapılmazlar. Mıknatıs metali çeker mi diye soruyorsanız cevabımız şu ki evet içerisinde demir olan maddeler diyebiliriz.

 

İlgini çekebilecek başka konu;

Mıknatıs Kobaltı Çeker Mi?

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook