Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatıs Neleri Çeker?

mıknatıs neleri çeker

Mıknatıs Hangi Maddeleri Çeker?

Mıknatısın çektiği maddeler günümüz koşullarında merak edilmektedir. Hemen her alanda görebileceğiniz mıknatıs neleri çeker konusu ilgi ve odak konusu olmaktadır. Mıknatıs hangi maddeleri çeker başlığımızda mıknatısla ilgili bilinmeyen tüm sorulara yanıt bulacağız. Mıknatısı özellikle eşyalarımızın içerisinde görebilmemiz mümkündür. Ellerden eksik olmayan telefon, buzdolabı, elektrikli motorlar, zil, televizyon ve daha sayamayacağımız birçok eşyada görebilmek mümkündür. Manyetik özelliği ile bilinen mıknatıslar bazı maddeleri çeker ve bazıları da çekemez. Bir ucunda artı bir ucunda eksi yük olan mıknatıslar bu özelliğine rağmen her maddeyi çekemez.

İlgili:  Mıknatıs neleri çekmez?

Bir maddeye sürten mıknatıs karşı tarafta bir mıknatıs özelliği kazandırıyorsa etki eder diyebiliriz. Mıknatısın özgül ağırlığı 2.7 gram/ cm3 olarak belirlenmiştir. Bu kelimeyi ilk duyanların aklına çekme özelliği elbette ki gelmiştir. Mıknatısların çektiği maddelere verilen bir isim vardır. Bu isim ferrromagnetiktir. Bu çekilen maddelerden biri de kobalttır.

Mıknatısların farklı kutupları ve farklı çeşitleri vardır. İtme ve çekme kuvveti kendiliğinden oluşan mıknatıslar doğal mıknatıs adını alırken, insan eliyle oluşturulanlar yapay mıknatıs ismini taşımaktadır.

İlgili:  Mıknatıs kobaltı çeker mi?

Mıknatıs Tarafından Çekilen Maddeler

Mıknatıs neyi çeker diye düşünüyorsanız devam edelim. İçerisinde demir bileşen olan tüm maddeleri çekebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden mıknatısın çektiği maddeler;

  • Nikel,
  • Kobalt,
  • Demir,
  • Çelik

olarak sıralayabilmek mümkündür. Bunun dışında günlük hayatta kullandığımız iğne, çelik kaşık, metal ataş, çelik anahtar gibi eşyaları da çekebilmektedir. Zaten çelikten yapılan tüm eşyalara etki edebilmekte olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kağıt, bez, tahta, gibi kullanılan malzemeler demir içermediğinden mıknatısa etki etmezler ve çekimine kapılmazlar. Mıknatıs metali çeker mi diye soruyorsanız cevabımız şu ki evet içerisinde demir olan maddeler diyebiliriz.

İlgili:  Mıknatıs altını çeker mi?

Son Yazılar

brc gıda güvenliği ürünlerimiz

BRC Gıda Güvenliği Nedir?

BRC, yani British Retail Consortium (İngiliz Perakende Konsorsiyumu), gıda güvenliği ve kalite yönetimi alanında uluslararası bir standart ve sertifikasyon programıdır. BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı,

Yeni Ürünler

Kolay temizlenebilir manyetik bar mıknatıs 25 mm çapında ve 250 mm uzunluğunda, paslanmaz, gıdaya uygun ve sertifikalıdır.
Paslanmaz yapıdaki bu konik manyetik elek mıknatıs tuz, şeker veya un gibi ürünlerin metallerden ayrıştırılması için tarafımızdan üretildi.
Kovan tipi ikiz manyetik plaka mıknatıs seperatörler gıda firmalarının çok sık tercih ettiği manyetik ayırıcılardır. Paslanmaz ve gıdaya uygundur.