Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

En Güçlü Mıknatıs Hangisidir?

en güçlü mıknatıs

Neodyum mıknatıs (NdFeB), süper mıknatıs modelidir ve dünyada en güçlü mıknatıs olarak kabul edilir. Günümüzde çok gelişmiş uygulamalarda, saniyelerde, iş ortamlarında, evlerde neodyum mıknatıslardan çok fazla kullanılır. Kullanım alanlarından birkaçı şöyledir: Elektrik motorları, petrokimya endüstrisi, ferrit, otomobil endüstrisi ve manyetik sağlık ürünleri. Bunların boyutları ise sizin isteğinize göre özel kesilmektedir. Örneğin bir yuvarlak ürün yaptırmak isterseniz o şekilde kesimler yapılır. Aynı zamanda neodyum mıknatıslar küp, silindir, disk ve blok gibi özel şekillerde üretilebilmektedir. Kullanım alanlarına göre de farklı kaplamalar uygulanabiliyor. Genellikle nikel kaplamanın yapıldığını görüyoruz.

En güçlü mıknatıs olan neodyum mıknatıslar korozyon karşısında fazla dayanıklı olmadıkları için genelde üzerlerine kaplama yapılır. Bu kaplamalar çok kalın şekilde uygulanmaz.

  • Nikel
  • Çinko
  • Epoksi

kaplamaların birçok üründe yapıldığını görürsünüz. Eğer siz de bu tarz ürünler arıyorsanız bunlar tamamen kişiselleştirilmiş ürünler olduğundan web sitemiz üzerinde her modeli görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu durumda bizi arayarak bilgi alabilir sipariş verip veremeyeceğinizi sorgulayabilirsiniz. Güçlü mıknatıslar genellikle firmaların yoğun iş ortamında kullandıkları ürünleri temizlemek, kaldırmak, taşımak amacıyla kullanılıyor. Mesela bir gıda firması elindeki meyveleri bir büyük mıknatıstan geçirebilir ve eğer aralarında metal parçaları varsa temizleyebilir.

Bu gibi projelerinizde kullanacağınız veya yapmamızı isteyeceğiniz mıknatıs çeşitlerini bize bildirerek destek alabilirsiniz.

Çok Güçlü Neodyum Mıknatıs Kaç Kg Taşır?

çok güçlü neodyum mıknatıs 50x30 mm yuvarlak

En güçlü mıknatıs türü neodyum mıknatıslardır. Sınıf olarak ise en güçlü mıknatıs sınıfı (grade) N55‘dir. 2 cm çapındaki bir neodyum mıknatıs ortalama 20 kg yük taşıyabilir. Tabi bu durum mıknatısın kalınlığı ile de ilgilidir. Mıknatısların gücü, kalınlığına ve çapına, en-boy uzunluğuna bağlıdır.

Örneğin D20x5 mm neodyum mıknatıs ortalama 13 kg yük taşıyabilir. Ancak D20x20 mm bir neodyum mıknatıs yaklaşık 30 kg ağırlık taşıyabilir. En güçlü mıknatıs için ise hem çap hem de kalınlık en üst boyutta olmalıdır. Ebatların dışında ise mıknatısın gücüne etki eden bazı sınıf (grade) değerleri ve kaplamaları vardır.

Güçlü mıknatıs nasıl belirlenir?

Bir mıknatısın gücünü belirlemek için dijital gaussmetre ile ölçüm yapılması gerekir. Bu cihaz bize mıknatısın gücünü rakamsal olarak Gauss cinsinden verir. Mıknatısların gücü sınıflarına göre değişmektedir. Örneğin; N35 standart bir sınıf olup Türkiye’de en fazla satılan kalite birimidir. Bunların dışında N30, N42, N48, N52 gibi birçok kalitede neodyum mıknatıs vardır. Bu sınıfların içinde en güçlü mıknatıs sınıfı ise N52‘dir.

N52 mıknatıs ne demek?

Neodyum mıknatısların en yüksek sınıflarından (grade) biri olan N52 mıknatıs en güçlü mıknatıs sınıfıdır. Örneğin D20x5 mm N52 kalite neodyum mıknatıs 25 kg yük taşırken N35 kalite olan ise 15 kg yük taşıyabilir. Standart olan N35 sınıfı N52 sınıfından ortalama %30 daha zayıftır. Tabi bu yüzden de N52 mıknatıs çeşitleri çok daha maliyetlidir ve özel projelerde kullanılmaktadır. Sağ tarafta gördüğünüz 50x50x25 mm N52 mıknatıs yaklaşık 250 kg ağırlık taşıyabilir.

Kaplama mıknatısın gücünü etkiler mi?

güçlü neodyum mıknatıs kaplama

Mıknatıs araştırırken çinko ve nikel kaplama ibarelerini görürüz. Bu kaplamalar mıknatısı dış ortamdan korurken aynı zamanda daha kuvvetli yapar.
Neodyum mıknatıslar yapısı gereği mutlaka bir kaplama yapılmak zorundadır. Yalın halde yani kaplamasız bir neodyum mıknatıs korozyona dayanıksızdır. Pürüzsüz bir yüzey için kaplama yapılmaktadır. Nikel kaplama ise neodyum mıknatısların güçlü olması için en sık kullanılan kaplamadır. Ucuz mıknatıs satanlar genelde çinko kaplama satmaktadır.

İlgili:  100x50x20 mm Çok güçlü Blok Neodyum Mıknatıs

Neodyum’dan Sonraki Güçlü Mıknatıslar Nelerdir?

Süper güçlü mıknatıs çeşitleri arasında neodyumdan sonra gelenler demir ve nitrür mıknatıslardır. Demir ve azot ile birlikte oluşan bir mıknatıs türüdür. Neodyum kadar güçlü bir mıknatıs istemezseniz daha ekonomik olan bu mıknatısı tercih edebilirsiniz. Yapılan testlerde demir nitrür mıknatısların oldukça başarılı olduğu görülmüştür. Çok hızlı şekilde üretimi yapılabilir. Bu açıdan neodyum mıknatısa göre daha pratiktir.

Bilinen Diğer Güçlü Mıknatıslar

En güçlü mıknatıslar olarak Neodyum ve Demir nitrür mıknatısı demiştik. Bunlardan sonra gelen ise Samarium Kobalt mıknatıslardır. Bunun öne çıkan özelliği ise yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısıdır. Yapılan incelemelerde çok güçlü mıknatıslar olmasalar da samariumlar birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Magneteksan olarak her türlü kurumsal firmaya mıknatıs üretimi yapmaktayız. Bizlere iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

küçükçekmece mıknatıs

Ferrit (Oksit) Mıknatıs Nedir?

Seramik mıknatıslar veya diğer adıyla ferrit mıknatıslar, kömür mıknatıs veya oksit mıknatıs olarak da adlandırılır. Neodyumlara göre daha ucuz ve daha az çekim güçleri vardır. Dayanıklılık oranları

zeytinburnu mıknatıs

Zeytinburnu Mıknatıs

İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs İmalatı Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs Firması olarak hizmet vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız

Yeni Ürünler

5 barlı dizilen bu şaşırtmalı elek mıknatıs yukarıdan gelen plastiklerin içindeki metalleri maksimum seviyede yakalamak için tasarlandı.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.