Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

                                                                              TÜRKİYE’NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ.

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

elektromanyetik mıknatıs

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu esneklik sayesinde elektromanyetik mıknatıs, pek çok endüstriyel ve bilimsel uygulamada kullanılmaktadır. Elektrik akımının geçtiği bir bobin veya telin etrafına manyetik bir alan oluşturan manyetik cihaz veya düzenektir.

Elektromıknatıslar, elektrik enerjisi ile manyetik enerjiyi kontrol etmek ve kullanmak için kullanılır. Temelde, elektrik akımının manyetik bir alanı tetiklediği ve bu alanın mıknatıslar gibi davrandığı bir cihazdır. Elektromıknatıs türü, manyetik alanın elektrik akımı tarafından üretilir ve genellikle bir bobine sarılmış teldir. Manyetik alan, telden geçen akım sayesinde oluşur. Bu manyetik alan, bobinin merkezindeki delikte yoğunlaşır. Manyetik alanın kaybolması, akım kapatıldığında olur.

Manyetik bir çekirdeğin etrafına tel dönüşleri sarılır. Bu manyetik çekirdek, genellikle demir gibi ferromanyetik veya ferrimanyetik bir malzemeden yapılmıştır. Bu manyetik çekirdeğin görevi, akıyı yoğunlaştırmak ve daha güçlü mıknatıs oluşturmaktır. Elektromıknatıs, daimi bir mıknatısa göre avantajlıdır. Bu avantaj, manyetik alanın kolayca ve çabuk değiştirilebilmesidir. Sarımdaki elektrik akımı miktarı kontrol edilerek manyetik alan değiştirilebilir.

Daimi bir mıknatıs, güce ihtiyaç duymaz. Bir elektromanyetik veya elektromıknatıs ise, devamlı suretle bir akım kaynağına gereksinim duyar. Bu gereksinim, manyetik alanı korumak içindir. Elektromıknatıs türleri, taşınabilir ve çekici olmak üzere ikiye ayrılır. Malzemeyi yerinde tutmayı sağlamak amacıyla üretilen mıknatıslar, taşınabilir elektromıknatıslar olarak adlandırılır. Kaldırma mıknatısı, buna bir örnektir. Bir kuvvet uygulayarak malzemeyi hareket ettiren mıknatıs türü ise çekici elektromıknatıstır.

Elektromanyetik Mıknatısların Kullanım Alanları

Elektromanyetik mıknatısların kullanım alanları çok çeşitlidir. Bu alanları başında hurda demir ve çelik endüstrisi gelmektedir. Bu endüstride ağır demir ve çelik malzemelerin kaldırılıp taşınması için kullanılan elektromanyetik mıknatıslar, bunun dışında elektrikli ve elektromekanik cihazların bileşenleri olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Elektromanyetik mıknatısların elektrikli ve elektromekanik cihazların bileşenleri olarak kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Motorlar ve jeneratörler
 • Röleler
 • Hoparlörler
 • Transformatörler
 • Kulaklıklar
 • Solenoidler
 • Elektrikli ziller
 • Valfler gibi aktüatörler
 • Bilimsel ekipmanlar
 • Teyp kaydediciler
 • VCR’ler ve sabit diskler
 • Elektromekanik
 • MRI cihazları
 • Manyetik kilitler
 • Madeni paraların veya diğer metal nesnelerin taşıma bantları üzerinde ayrıştırılması ve sınıflandırılması
 • Telefon, televizyon ve buzdolabı gibi gündelik cihazların içi
 • Nesneleri hareket ettirmek veya elektrik üretmek için araba içi

Elektromanyetik Mıknatıs Çeşitleri

Magneteksan elektromıknatısları, çok küçük bir güçle çalışan elektrik devresinde işlev görebilmektedir. Talep, gereksinim ve kullanılacağı yere bağlı olarak farklı boyutta ve kalitede çeşitlilik gösterebilen elektromanyetik mıknatısları mevcuttur. Bu mıknatıslar, çok çeşitli otomatik ve manuel uygulamalarda kullanıma uygundur. Farklı, özel şekil ve boyutta olabilmektedirler. Magneteksan, elektromanyetik mıknatıs üretimi alanında, sektörün öncü firmalarındandır. Ürünlerinden bazıları şunlardır:

 1. Ø1500 mm Hurda Taşıma Elektromıknatısı
 2. Ø1000 mm Hurda Taşıma Elektromıknatısı
 3. 24V İt – Çek Selenoid Bobin
 4. Ø200 mm Özel Üretim Elektromıknatıs
 5. Elektromanyetik Sac Rulo Taşıma Mıknatısı
 6. Ø300×210 mm Makara, Bobin Teli Taşıma Mıknatısı
 7. Tersane İçin Özel Tasarım Elektromıknatıs
 8. Varyaklı Taşıma Elektromıknatıs Grubu 12-2
 9. Elektromıknatıs Panosu
 10. Robot Elektromıknatısı
 11. Çok Güçlü Özel Tasarım Elektromıknatıs
 12. Debriyaj Taşıma Elektromıknatısı – Otomotiv Özel

Son Yazılar

manyetizasyon

Manyetizasyon Nedir?

Mıknatısları manyetik yapan şey nedir? Neden tüm malzeme ve maddelerde manyetik alanlar yoktur? Manyetizasyon, yani mıknatıslanma bilindiği üzere manyetik bir momentten kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, atomlardaki

elektromanyetik mıknatıs

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu

elektromanyetik indüksiyon

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir?

Elektromanyetik İndüksiyon, 1831’de Michael Faraday tarafından keşfedilmiş ve James Clerk Maxwell tarafından matematiksel olarak Faraday’ın indüksiyon yasası olarak tanımlanan, değişen manyetik alan nedeniyle voltaj üretimi,

Yeni Ürünler

Gıdaya uygun mıknatıs olan bu ızgara tipi elek paslanmaz yapıdadır. 9500 Gauss gibi yüksek bir güç sunarken Gauss sertifikalıdır.
100 mm çapında deniz mıknatısı, halkalı yapısı ile denize ve kuyuya salınabilir. Maksimum 250 kg güç sunan bu pot mıknatıs yerli üretimdir.
Özel ölçüsü ve neodyum yapısı ile bu elek mıknatıs inanılmaz bir güç sunar. Ürünleriniz arasından en ufak metal tozlarını dahil çeker.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook