Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Pot Mıknatıs Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

pot mıknatıs nedir ve çeşitleri nelerdir

Pot mıknatıs endüstri, cam, seramik, gıda, otomotiv gibi sektörlerde ürünlerin kaldırılması ve bir yerden başka yere taşınması amacıyla kullanılır. Çok farklı amaçlara hizmet eden pot mıknatıslar örneğin balıkçı mıknatısı olarak da kullanılmaktadır. Deniz içinden metal malzemeleri kurtarmak için yani deniz pot mıknatısı olarak kullanılır. Pot mıknatıs kullanım alanlarını özetlersek;

 • Ürün kaldırma ve taşıma,
 • Polis arabaların üzerinde taşıyıcı amaçlı,
 • Balıkçı mıknatısı (magnet fishing),
 • Reklam ürünleri taşımak için,
 • Askı görevi görüp üzerine malzeme asabilmek için,
 • Kapaklara monte edilerek makinelerin kapaklarının kapalı kalması için,
 • Hediyelik anahtarlık vb. yapımında kullanılır.

Müşterilerin istekleri üzerine yapılacak olan özel tasarım pot mıknatıs işe göre imal edilirler. Örnek olarak CNC işleme tezgahlarında tabla gömülürler ve üzerilerine parça sabitleme için kullanılır.

Deniz, göl ve dere gibi su birikintileri içinde bulunan değerli metal malzemeleri toplama içinde pot mıknatıs kullanılır. Günümüzde magnet fishing olarak adlandırır.

Pot Mıknatısların Özellikleri

Pot mıknatıslar ferrit (kömür, seramik) yapıda olabildiği gibi neodyum malzemeden de üretilmiş olabilir. Neodyum pot mıknatıslar ferritlere göre çok daha güçlü ve dayanıklıdır ve bu nedenle maliyeti çok daha yüksektir. Kömür pot mıknatıslar uygun fiyatlı olduğu için çeşitli hediyelik yapımlarında, hobi amaçlı veya daha ufak projelerde tercih edilmektedir. Bunun dışında AlNico ve SmCO pot mıknatıslar da bulunmaktadır.

Genel olarak pot mıknatısların özellikleri;

 • NdFeB, SmCo, ALNICO, Ferrit, vb yapıda olabilirler.
 • Ferrit pot mıknatıslar 250 derece sıcaklığa kadar dayanabilir.
 • Neodyum pot mıknatıslar ise 80-180 derece aralığında çalışabilir.
 • Pot mıknatıslar delikli, havşa delikli ve düz olarak üretilir.
 • Mapalı versiyonları genelde deniz mıknatısı olarak kullanılır.
 • Zn, Ni, Cr, Boyama, Kauçuk gibi kaplamalarla üretilebilir.

Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Pendik’te yer alan firmamız pot mıknatıs üretimi, imaları yapmaktadır. İstanbul pot mıknatıs arayan müşterilerimiz bizlerle irtibata geçebilir. İstediğiniz ölçü ve çekim gücünde pot mıknatıs üretimimiz bulunmaktadır.

Pot Mıknatıs Çeşitleri

a. Neodyum Pot Mıknatıslar

Neodyum pot mıknatıslar doğada bulunan en güçlü mıknatıs çeşidi olup uzun yıllar gücünü korur. 80-180 derece arası sıcaklıklarda çalışabilirler ve darbeye dayanıklıdırlar.

Günümüzde “Magnet fishing” olarak adlandırılan hobi ise insanlar deniz ve göllere bu potların mapalarına ip bağlayarak fırlatırlar ve denizden değerli malzemeler çıkartmayı denerler. Ağır malzemeleri kolayca taşıyabilirler.

erkek bağlantılı ferrit pot mıknatıs

b. Ferrit (Seramik) Pot Mıknatıslar

Ferrit pot mıknatıslar diğer adıyla kömür mıknatıslar çok kırılgan olup çekim güçleri neodyumlara göre düşüktür. Ancak düşük maliyete sahiptirler. Bu sebeple küçük projelerde, hobi işlerinde, deneylerde, öğrenci derslerinde kullanılabilir. Buzdolabı üzerinde kullanılabilirken sensör mıknatısı olarak da kullanılabilirler. Nişan, sünnet düğünü süsleri içine konularak hediyelik olarak kullanılabilmektedirler. 200 derece üzerinde çalışabilen bu mıknatıslar özel işler için tercih edilmektedir.

c. Erkek – Dişi Bağlantılı Pot Mıknatıslar

Halkalı olarak üretilen deniz kurtarma mıknatısları, denizden, göölden metal malzemeleri çekmek için kullanılır. 32 mm, 40 mm, 48 mm, 60 mm gibi ebatlarda üretimini yapmaktayız. Kaldırma güçleri çok fazla olduğu gibi neodyum mıknatıslardan üretimini yapıyoruz. Böylece uzun yıllar aynı gücü koruyabilmektedir. Örneğin 60 mm pot mıknatıs 90-120 kg arası yük kaldırabilmektedir.

İstanbul deniz pot mıknatısı arayanlar firmamıza gelebilir ve istediği mıknatısı kendisi seçebilir.

d. Sondaj Pot Mıknatısı

Su sondajı, Petrol Sondajları, Maden Sondajları, İnşaat Sondajları; zeminin jeolojik yapısına uygun olarak havalı ya da çamur dolaşımı ile yapılan kuyu açma çalışması sırasında ekipmanların kuyuya düşmesi sonucu oluşacak iş kaybı sondaj potu ile kolayca giderilir.

e. Lamalı Pot Mıknatıs

Neodyum mıknatısa sahip lamalı pot mıknatıslar pirinç malzemeden üretilmiştir. Güçlendirilmiş pot mıknatıslar ile ağır malzemeleri kolaylıkla taşırsınız. Lamalı pirinç pot mıknatıslar yüksek sıcaklığa dayanabilir. Magneteksan olarak lamalı tip mıknatıslar için bizimle iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz. Bizlere iletişim alanından ulaşabilirsiniz.

Pot Mıknatısların Taşıma Kuvvetleri

Aşağıdaki tabloda neodyum pot mıknatısın taşıma kapasiteleri verilmiştir.

MARKAD(mm)Metrik (mm)h(mm)H(mm)Toplam Kaldırma Gücü
MGT161645155 KG
MGT202047179 KG
MGT2525581822 KG
MGT3232681834 KG
MGT3636681841 KG
MGT4242691965 KG
MGT48488102481 KG
MGT606081532113 KG
MGT7575101835160 KG

Son Yazılar

manyetik alan cinsiyet üzerine etkisi

Manyetik Alanın Cinsiyet Üzerine Etkisi Nedir ?

Elektromanyetik alanın cinsiyet belirleme üzerine etkisi yıllardır devam eden çalışmalar içermektedir. Cinsiyet oluşumunda bir çok farklı etken meydana gelmektedir ve çoçuğun cinsiyetini belirlemektedir. Manyetik alana

Yeni Ürünler

450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook