Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatıs Altını Çeker Mi? Neden Çekmez?

mıknatıs altını çeker mi

Mıknatıs altını çeker mi hakkında merak edilenleri şimdi açıklıyoruz. Özellikle demir, kobalt nikel gibi metaller mıknatıslar tarafından çekilebilir. Ancak altın soy metal grubunda olduğundan mıknatıs tarafından çekilmez.

Bilimsel olarak bir açıklık getirmek gerekirse mıknatısın çektiği maddeler ferromanyetik metaller olarak bilinmektedir. Ancak mıknatısın çekemediği metaller paramanyetik ve diyamanyetik denen metallerdir. Altın da bunların içinden diyamanyetik gruba girdiği için çekici özelliği bulunmaz ve mıknatıslar tarafından çekilmez. Magneteksan Makine ARGE olarak mıknatıslarla ilgili tüm bilgileri sizlere aktarıyoruz ve en ucuz mıknatıs modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda metallerin manyetik özelliklerini daha iyi kavrayarak da mıknatıs altını çeker mi, altını mıknatıs çeker mi konularını daha iyi kavrayabilirsiniz.

İlgili:  Mıknatıs Neleri Çeker?

Mıknatıs Altını Neden Çekmez

Mıknatısın altını çekmediğini öğrendik. Peki mıknatıs altını neden çekmez işte yanıtı.

  • Diyamanyetik malzemeler

Potasyum, magnezyum, radyum, hidrojen, gümüş, altın, bakır diamanyetik metaller grubuna girer ve mıknatısla çekilmezler.

  • Paramanyetik malzemeler

Alüminyum, silisyum ve hava bu gruba aittir. Bunlar da mıknatıslar tarafından çekilmezler.

  • Ferromanyetik malzemeler

Nikel, demir, kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler ferromanyetik maddeler olarak geçer. Bu maddeler mıknatıslar tarafından güçlü bir şekilde çekilebilir. Yani kalıcı olarak mıknatıslanabilme özellikleri bulunur.

  • Ferrimanyetik malzemeler

Bu malzemelerin farklı momentleri bulunur ve atomik mıknatısları birbirine paralel değildir. Yani birbirlerini yok etmezler.

İlgili:  Mıknatıs Neleri Çekmez?

Son Yazılar

brc gıda güvenliği ürünlerimiz

BRC Gıda Güvenliği Nedir?

BRC, yani British Retail Consortium (İngiliz Perakende Konsorsiyumu), gıda güvenliği ve kalite yönetimi alanında uluslararası bir standart ve sertifikasyon programıdır. BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı,

Yeni Ürünler

Kolay temizlenebilir manyetik bar mıknatıs 25 mm çapında ve 250 mm uzunluğunda, paslanmaz, gıdaya uygun ve sertifikalıdır.
Paslanmaz yapıdaki bu konik manyetik elek mıknatıs tuz, şeker veya un gibi ürünlerin metallerden ayrıştırılması için tarafımızdan üretildi.
Kovan tipi ikiz manyetik plaka mıknatıs seperatörler gıda firmalarının çok sık tercih ettiği manyetik ayırıcılardır. Paslanmaz ve gıdaya uygundur.