Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Mıknatıs Altını Çeker Mi? Neden Çekmez?

mıknatıs altını çeker mi

Mıknatıs altını çeker mi hakkında merak edilenleri şimdi açıklıyoruz. Özellikle demir, kobalt nikel gibi metaller mıknatıslar tarafından çekilebilir. Ancak altın soy metal grubunda olduğundan mıknatıs tarafından çekilmez.

Bilimsel olarak bir açıklık getirmek gerekirse mıknatısın çektiği maddeler ferromanyetik metaller olarak bilinmektedir. Ancak mıknatısın çekemediği metaller paramanyetik ve diyamanyetik denen metallerdir. Altın da bunların içinden diyamanyetik gruba girdiği için çekici özelliği bulunmaz ve mıknatıslar tarafından çekilmez. Magneteksan Makine ARGE olarak mıknatıslarla ilgili tüm bilgileri sizlere aktarıyoruz ve en ucuz mıknatıs modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda metallerin manyetik özelliklerini daha iyi kavrayarak da mıknatıs altını çeker mi, altını mıknatıs çeker mi konularını daha iyi kavrayabilirsiniz.

İlgili:  Mıknatıs Neleri Çeker?

Mıknatıs Altını Neden Çekmez

Mıknatısın altını çekmediğini öğrendik. Peki mıknatıs altını neden çekmez işte yanıtı.

  • Diyamanyetik malzemeler

Potasyum, magnezyum, radyum, hidrojen, gümüş, altın, bakır diamanyetik metaller grubuna girer ve mıknatısla çekilmezler.

  • Paramanyetik malzemeler

Alüminyum, silisyum ve hava bu gruba aittir. Bunlar da mıknatıslar tarafından çekilmezler.

  • Ferromanyetik malzemeler

Nikel, demir, kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler ferromanyetik maddeler olarak geçer. Bu maddeler mıknatıslar tarafından güçlü bir şekilde çekilebilir. Yani kalıcı olarak mıknatıslanabilme özellikleri bulunur.

  • Ferrimanyetik malzemeler

Bu malzemelerin farklı momentleri bulunur ve atomik mıknatısları birbirine paralel değildir. Yani birbirlerini yok etmezler.

İlgili:  Mıknatıs Neleri Çekmez?

Son Yazılar

manyetik protez diş

Manyetikli Diş Protezi ile Takma Diş Tedavisi

Protez kullanımında sorun yaşayanlar için yeni nesil manyetikli protez dişler kullanılmaktadır. Normal protezlerden farkı içerisinde bulunan mıknatıs sistemidir. Peki bu mıknatıslar ne işe yarıyor? Manyetik

ankara mıknatıs

İzmir Mıknatıs

İzmir Neodyum Mıknatıs Satışı Magneteksan Makine ARGE olarak İzmir Mıknatıs hizmeti vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız ve toptan

ankara mıknatıs

Ankara Mıknatıs

Ankara Neodyum Mıknatıs Satışı Magneteksan Makine ARGE olarak Ankara Mıknatıs hizmeti vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız ve toptan

Yeni Ürünler

450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook