Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Mıknatıs Altını Çeker Mi? Neden Çekmez?

mıknatıs altını çeker mi

Mıknatıs altını çeker mi hakkında merak edilenleri şimdi açıklıyoruz. Özellikle demir, kobalt nikel gibi metaller mıknatıslar tarafından çekilebilir. Ancak altın soy metal grubunda olduğundan mıknatıs tarafından çekilmez.

Bilimsel olarak bir açıklık getirmek gerekirse mıknatısın çektiği maddeler ferromanyetik metaller olarak bilinmektedir. Ancak mıknatısın çekemediği metaller paramanyetik ve diyamanyetik denen metallerdir. Altın da bunların içinden diyamanyetik gruba girdiği için çekici özelliği bulunmaz ve mıknatıslar tarafından çekilmez. Magneteksan Makine ARGE olarak mıknatıslarla ilgili tüm bilgileri sizlere aktarıyoruz ve en ucuz mıknatıs modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda metallerin manyetik özelliklerini daha iyi kavrayarak da mıknatıs altını çeker mi, altını mıknatıs çeker mi konularını daha iyi kavrayabilirsiniz.

İlgili:  Mıknatıs Neleri Çeker?

Mıknatıs Altını Neden Çekmez

Mıknatısın altını çekmediğini öğrendik. Peki mıknatıs altını neden çekmez işte yanıtı.

  • Diyamanyetik malzemeler

Potasyum, magnezyum, radyum, hidrojen, gümüş, altın, bakır diamanyetik metaller grubuna girer ve mıknatısla çekilmezler.

  • Paramanyetik malzemeler

Alüminyum, silisyum ve hava bu gruba aittir. Bunlar da mıknatıslar tarafından çekilmezler.

  • Ferromanyetik malzemeler

Nikel, demir, kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler ferromanyetik maddeler olarak geçer. Bu maddeler mıknatıslar tarafından güçlü bir şekilde çekilebilir. Yani kalıcı olarak mıknatıslanabilme özellikleri bulunur.

  • Ferrimanyetik malzemeler

Bu malzemelerin farklı momentleri bulunur ve atomik mıknatısları birbirine paralel değildir. Yani birbirlerini yok etmezler.

İlgili:  Mıknatıs Neleri Çekmez?

Son Yazılar

küçükçekmece mıknatıs

Ferrit (Oksit) Mıknatıs Nedir?

Seramik mıknatıslar veya diğer adıyla ferrit mıknatıslar, kömür mıknatıs veya oksit mıknatıs olarak da adlandırılır. Neodyumlara göre daha ucuz ve daha az çekim güçleri vardır. Dayanıklılık oranları

zeytinburnu mıknatıs

Zeytinburnu Mıknatıs

İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs İmalatı Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs Firması olarak hizmet vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız

Yeni Ürünler

Doğalgaz ve kalorifer hatları için manyetik filtre ısıtma borularına tam uyumlu olarak üretilir. Neodyum çok güçlü mıknatıslar kullanılmıştır.
DN100 manyetik filtre mıknatıslı ve çok güçlü neodyumlardan üretildi. Gıdaya ve sıvıya tam uyumlu olan manyetik filtre komple paslanmazdır.
Helezon boğazı çıkışına özel mıknatıs ürünümüz kendi imalatımız olup istediğiniz ebatlarda üretilir. Projenizi bize bildirmeniz yeterlidir.