Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

                                                                              TÜRKİYE’NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ.

Doğal Mıknatıs Nedir?

beşiktaş mıknatıs

Doğal Mıknatıs ve Mıknatıs İlişkisi

Doğal mıknatıs doğada kendiliğinden var olan ve işlenebilen mıknatıs türüdür. Kobalt, nikel, demir metalleri gibi çekme özelliği gösterebilen cisimlere ise mıknatıs diyoruz.

Mıknatıslar 3 çeşitten oluşmaktadır bunları da şöyle sıralayabiliriz.

  • Doğal Mıknatıs
  • Yapay Mıknatıs
  • Elektromıknatıs

Bunlardan birincisini konusuna ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Doğal Mıknatıs Nedir?

Doğada oluşabilen ve taş olarak bulunan mıknatıslar olarak bilinmektedir. Genellikle, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış bir şekilde bulunan cisimler olabileceği gibi, NdFeB, Alnico , Sm-Co , Sm-Fe  mıknatısları gibi yapay bir mıknatıs olarak da hazırlanmış alaşımlar olabilmektedir. Mıknatıslar ferromanyetik adı verilen metallerden oluşmaktadır. Bunlar demir, nikel ve cobalt metallerdir. Bu metallerin her biri mıknatıs özelliğine sahip olmaktadır. Bu tür içerisinde manyetit adı verdiğimiz demir oksit bileşiği içeren bir kayaç olarak bilinir. Doğada bulunan en kuvvetli manyetik özellikli mineral manyetit olup bu manyetit’in kimyasal formülü şöyledir Fe3O4. Aslında bu demir oksit olarak da bilinir. Bu çeşidin yapımlarında genellikle kullanılan önemli malzemelerden bir tanesi Alüminyum Nikel ve Cobalt alaşımıdır. Bunlardan farklı olarak yüksek sıcaklıklara dayanımı olan Samaryum Kobalt alaşımları ise bahsettiğimiz türdür.

Yapay Mıknatıslarda ise gerçekte bir mıknatıs bile olmadıkları halde daha sonradan mıknatıs özelliği kazanmış maddelerdir. Günlük hayatımızda maalesef doğal mıknatıs yerini yapay mıknatısa bırakmıştır.

Elektromıknatıs’dan da kısaca bahsedecek olursak elektrik akımının verdiği etki ile mıknatısın özelliğini gösterebilen manyetik olan maddelere elektromıknatıs denir.

Doğal Mıknatıs Özelliği Gösteren Alaşımlar

Her daim kalıcı mıknatıs özelliği gösteren mıknatıslar da 4 tanedir. Bunlar:

  • Neodimyun Demir Bor (NdFeB): Çok yüksek çekim gücüne sahip, günümüz teknolojisinde en çok kullanılan mıknatıs türüdür. Motor, otomobil, yüksek teknoloji, ileri teknoloji, maden gibi bir çok sektörde Neodyum alaşımlarından üretilen mıknatıslar kullanılır.
  • Samaryum Kobalt (SmCo): En önemli özelliği oksidasyona karşı ve sıcaklığa karşı dayanıklı olması Bu da yüksek güce sahiptir.
  • Seramik veya Ferrit: Sinterlenmiş demir oksit, stronsiyum karbonat veya baryumdan meydana gelir. Diğer mıknatıslara oranla fiyatı ucuzdur ve sinterleme işlemi sayesinde kolayca oluşturulabilir.
  • Alüminyum Nikel Cobalt ( AlNiCo): Yüksek sıcaklıklarda manyetiklik özelliğini koruyabilirler.

Son Yazılar

manyetizasyon

Manyetizasyon Nedir?

Mıknatısları manyetik yapan şey nedir? Neden tüm malzeme ve maddelerde manyetik alanlar yoktur? Manyetizasyon, yani mıknatıslanma bilindiği üzere manyetik bir momentten kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, atomlardaki

elektromanyetik mıknatıs

Elektromanyetik Mıknatıs Nedir?

Diğer adı elektromıknatıs olan elektromanyetik mıknatıs, manyetik alanın büyüklüğünü ve yönünü kontrol etmek için elektrik akımının şiddeti ve yönünün değiştirilmesiyle ayarlanabilir bir mıknatıs türüdür. Bu

elektromanyetik indüksiyon

Elektromanyetik İndüksiyon Nedir?

Elektromanyetik İndüksiyon, 1831’de Michael Faraday tarafından keşfedilmiş ve James Clerk Maxwell tarafından matematiksel olarak Faraday’ın indüksiyon yasası olarak tanımlanan, değişen manyetik alan nedeniyle voltaj üretimi,

Yeni Ürünler

Gıdaya uygun mıknatıs olan bu ızgara tipi elek paslanmaz yapıdadır. 9500 Gauss gibi yüksek bir güç sunarken Gauss sertifikalıdır.
100 mm çapında deniz mıknatısı, halkalı yapısı ile denize ve kuyuya salınabilir. Maksimum 250 kg güç sunan bu pot mıknatıs yerli üretimdir.
Özel ölçüsü ve neodyum yapısı ile bu elek mıknatıs inanılmaz bir güç sunar. Ürünleriniz arasından en ufak metal tozlarını dahil çeker.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook