manyetit manyetik özelliği mıknatıs

Doğal Mıknatıs Nedir ?

Doğal Mıknatıs

Doğal mıknatıs açıklamasına geçmeden önce kısaca bir açıklık getirmek gerekirse ; Kobalt, nikel, demir metalleri gibi çekme özelliği gösterebilen cisimlere mıknatıs diyoruz.

Mıknatıslar 3 çeşitten oluşmaktadır bunları da şöyle sıralayabiliriz.

  • Doğal Mıknatıs
  • Yapay Mıknatıs
  • Elektromıknatıs

Bunlardan birincisini konusuna ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Doğal Mıknatıs Nedir?

Doğada oluşabilen ve taş olarak bulunan mıknatıslar olarak bilinmektedir. Genellikle, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış bir şekilde bulunan cisimler olabileceği gibi, NdFeB, Alnico , Sm-Co , Sm-Fe  mıknatısları gibi yapay bir mıknatıs olarak da hazırlanmış alaşımlar olabilmektedir. Mıknatıslar ferromanyetik adı verilen metallerden oluşmaktadır. Bunlar demir, nikel ve cobalt metallerdir. Bu metallerin her biri mıknatıs özelliğine sahip olmaktadır. Doğal mıknatıs içerisinde manyetit adı verdiğimiz demir oksit bileşiği içeren bir kayaç doğal mıknatıs olarak bilinir. Doğada bulunan en kuvvetli manyetik özellikli mineral manyetit olup bu manyetit’in kimyasal formülü şöyledir Fe3O4. Aslında bu demir oksit olarak da bilinir. Bu çeşidin yapımlarında genellikle kullanılan önemli malzemelerden bir tanesi Alüminyum Nikel ve Cobalt alaşımıdır. Bunlardan farklı olarak yüksek sıcaklıklara dayanımı olan Samaryum Kobalt alaşımları ise bahsettiğimiz türdür.

Yapay Mıknatıslarda ise gerçekte bir mıknatıs bile olmadıkları halde daha sonradan mıknatıs özelliği kazanmış maddelerdir. Günlük hayatımızda maalesef doğal mıknatıs yerini yapay mıknatısa bırakmıştır.

Elektromıknatıs’dan da kısaca bahsedecek olursak elektrik akımının verdiği etki ile mıknatısın özelliğini gösterebilen manyetik olan maddelere elektromıknatıs denir.

manyetit manyetik özelliği mıknatıs
Call Now Button
WhatsApp chat