Pot Mıknatıs Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Pot mıknatıs endüstri, cam, seramik, gıda, otomotiv gibi sektörlerde ürünlerin kaldırılması ve bir yerden başka yere taşınması amacıyla kullanılır. Çok farklı amaçlara hizmet eden pot mıknatıslar örneğin balıkçı mıknatısı olarak da kullanılmaktadır. Deniz içinden metal malzemeleri kurtarmak için yani deniz pot mıknatısı olarak kullanılır. Pot mıknatıs kullanım alanlarını özetlersek;

 • Ürün kaldırma ve taşıma,
 • Polis arabaların üzerinde taşıyıcı amaçlı,
 • Balıkçı mıknatısı (magnet fishing),
 • Reklam ürünleri taşımak için,
 • Askı görevi görüp üzerine malzeme asabilmek için,
 • Kapaklara monte edilerek makinelerin kapaklarının kapalı kalması için,
 • Hediyelik anahtarlık vb. yapımında kullanılır.
Polis arabası üzerine mıknatıs
Erkek Pot mıknatıs imalatı
Delikli pot mıknatıs imalatı
Dişi Pot mıknatıs imalatı

Pot Mıknatısların Özellikleri

Pot mıknatıslar ferrit (kömür, seramik) yapıda olabildiği gibi neodyum malzemeden de üretilmiş olabilir. Neodyum pot mıknatıslar ferritlere göre çok daha güçlü ve dayanıklıdır ve bu nedenle maliyeti çok daha yüksektir. Kömür pot mıknatıslar uygun fiyatlı olduğu için çeşitli hediyelik yapımlarında, hobi amaçlı veya daha ufak projelerde tercih edilmektedir. Bunun dışında AlNico ve SmCO pot mıknatıslar da bulunmaktadır.

Genel olarak pot mıknatısların özellikleri;

 • NdFeB, SmCo, ALNICO, Ferrit, vb yapıda olabilirler.
 • Ferrit pot mıknatıslar 250 derece sıcaklığa kadar dayanabilir.
 • Neodyum pot mıknatıslar ise 80-180 derece aralığında çalışabilir.
 • Pot mıknatıslar delikli, havşa delikli ve düz olarak üretilir.
 • Mapalı versiyonları genelde deniz mıknatısı olarak kullanılır.
 • Zn, Ni, Cr, Boyama, Kauçuk gibi kaplamalarla üretilebilir.

Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Pendik’te yer alan firmamız pot mıknatıs üretimi, imaları yapmaktadır. İstanbul pot mıknatıs arayan müşterilerimiz bizlerle irtibata geçebilir. İstediğiniz ölçü ve çekim gücünde pot mıknatıs üretimimiz bulunmaktadır.

Pot Mıknatıs Çeşitleri

Neodyum Pot Mıknatıs

Neodyum Pot Mıknatıs

Neodyum pot mıknatıslar doğada bulunan en güçlü mıknatıs çeşidi olup uzun yıllar gücünü korur. Kaliteden ödün vermek istemeyen müşterilerimiz neodyum tercih etmektedir. Yüksek maliyete sahip olan bu mıknatıs türü aynı zamanda çok yüksek çekim güçlerine sahiptir. 80-180 derece arası sıcaklıklarda çalışabilirler ve darbeye dayanıklıdırlar.

Günümüzde “Magnet fishing” olarak adlandırılan hobi ise insanlar deniz ve göllere bu potların mapalarına ip bağlayarak fırlatırlar ve denizden değerli malzemeler çıkartmayı denerler.

Ağır malzemeleri kolayca taşıyabilirler.

Ferrit pot mıknatıs

Ferrit (Seramik) Pot Mıknatıs

Ferrit pot mıknatıslar diğer adıyla kömür mıknatıslar çok kırılgan olup çekim güçleri neodyumlara göre düşüktür. Ancak düşük maliyete sahiptirler. Bu sebeple küçük projelerde, hobi işlerinde, deneylerde, öğrenci derslerinde kullanılabilir. Buzdolabı üzerinde kullanılabilirken sensör mıknatısı olarak da kullanılabilirler. Nişan, sünnet düğünü süsleri içine konularak hediyelik olarak kullanılabilmektedirler. 200 derece üzerinde çalışabilen bu mıknatıslar özel işler için tercih edilmektedir.

Deniz Pot Mıknatısı

Balıkçı Pot Mıknatısı (Deniz Mıknatısı)

Halkalı olarak üretilen deniz kurtarma mıknatısları, denizden, göölden metal malzemeleri çekmek için kullanılır. 32 mm, 40 mm, 48 mm, 60 mm gibi ebatlarda üretimini yapmaktayız. Kaldırma güçleri çok fazla olduğu gibi neodyum mıknatıslardan üretimini yapıyoruz. Böylece uzun yıllar aynı gücü koruyabilmektedir. Örneğin 60 mm pot mıknatıs 90-120 kg arası yük kaldırabilmektedir.

İstanbul deniz pot mıknatısı arayanlar firmamıza gelebilir ve istediği mıknatısı kendisi seçebilir.

Çukura düşen metalleri yakalayan sondaj potu

Sondaj Pot Mıknatısı

Su sondajı, Petrol Sondajları, Maden Sondajları, İnşaat Sondajları; zeminin jeolojik yapısına uygun olarak havalı ya da çamur dolaşımı ile yapılan kuyu açma çalışması sırasında ekipmanların kuyuya düşmesi sonucu oluşacak iş kaybı sondaj potu ile kolayca giderilir.

Günümüzde “Magnet fishing” olarak adlandırılan hobi ise insanlar deniz ve göllere bu potların mapalarına ip bağlayarak fırlatırlar ve denizden değerli malzemeler çıkartmayı denerler.

Lamalı güçlü pot mıknatıs

Lamalı Pot Mıknatıs

Neodyum mıknatısa sahip lamalı pot mıknatıslar pirinç malzemeden üretilmiştir. Güçlendirilmiş pot mıknatıslar ile ağır malzemeleri kolaylıkla taşırsınız. Lamalı pirinç pot mıknatıslar yüksek sıcaklığa dayanabilir. Magneteksan olarak lamalı tip mıknatıslar için bizimle iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz. Bizlere iletişim alanından ulaşabilirsiniz.

Pot Mıknatısların Taşıma Kuvvetleri

neodyum pot mıknatıs kapasiteler

Aşağıdaki tabloda neodyum pot mıknatısın taşıma kapasiteleri verilmiştir.

MARKA D(mm) Metrik (mm) h(mm) H(mm) Toplam Kaldırma Gücü
MGT16 16 4 5 15 5 KG
MGT20 20 4 7 17 9 KG
MGT25 25 5 8 18 22 KG
MGT32 32 6 8 18 34 KG
MGT36 36 6 8 18 41 KG
MGT42 42 6 9 19 65 KG
MGT48 48 8 10 24 81 KG
MGT60 60 8 15 32 113 KG
MGT75 75 10 18 35 160 KG

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook