Platin Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Platin Nedir?

Tarihi dönemlerde gümüşle sıklıkla karıştırılan platin, sonraları ayırt edilmeye başlanmıştır. Oldukça değerli bir metaldir. Değerli olması sebebiyle takılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Tarihi geçmişi ise MÖ 700 yıllarına kadar uzanmaktadır. En eski platin de Paris Lovre Müzesi’nde bulunmaktadır. Altın, gümüş ve elmasa sıklıkla benzetilen platin, esnek br dokuda olduğundan kolayca işlenebilmektedir. Periyodik cetvelde platinin simgesi Pt’dir ve atom numarası da 78’dir.

 

Platin Nerelerde Kullanılır?

Platin değerli eşya yapımında kullanılsa da esas yaygın kullanımı sanayi alanındadır. Kimyasal tepkimeye yapabildiğinden ayrı bir önemi vardır. Kendi kimyasal tepkimesini yapabildiği için özellikle petrol ürünleri elde edilirken kullanılmaktadır. Sanayideki bir diğer kullanım alanı da ilaç sektöründedir. Birçok farklı ilaç yapımında ve kanser tedavisinde de platin kullanılmaktadır. Bunun yanında elektrik sektöründe de elektrik elde edilirken kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında otomotiv sektöründe de sıklıkla kullanılan bir metaldir. Otomotiv sektöründe egzoz gazının zararlı emisyonunu azaltmak için kullanılmaktadır. Elbette başta bahsettiğimiz gibi platin değerli eşyaların yapımında çok fazla kullanılmaktadır. Bu platinin parlak bir görünüme sahip olmasından ileri gelmektedir. Parlaklığının yanında paslanmaya karşı dirençli oluşu da bu sektörde kullanılmasına yardımcı olmuştur. Altınla beraber de takı yapımında kullanılabilir. Yumuşak ve kolay şekil alabiliyor olması pek çok tasarımlar için de ön ayak oluşturmaktadır.

Platin Nasıl Bir Maddedir?

Doğada birçok farklı türde element bulunur ve bunlardan bir tanesi de platindir. Platin yumuşak dokulu, kolay işlenebilen değerli ve parlak bir maddedir. Ayrıca periyodik cetvelde de 8. Grupta yer almaktadır. Periyodik cetvelde her elementin bir sırası bulunmaktadır. Platinin sırası da bu şekildedir. Dış görünüş olarak da platin grimsi bir renge sahiptir. İlk defa keşfedildiği yer ise Güney Amerika’dır.

 

Platin Nerelerde Çıkartılır?

Platin bakımından zengin olan ülkelerin başında Güney Afrika Cumhuriyeti gelmektedir. Bu ülkeden sonra ABD, Rusya, Brezilya, Kolombiya, Kanada, Meksika gelmektedir. Türkiye ise platin bakımından yoksundur. Bunun yanında platin grubundaki paladyum, rodyum gibi değerli metaller de ülkemizde maalesef yer almaz. Ülkemizde bununla ilgili olarak bazı üniversiteler hurdalardan platin elde etmeye çalışıyor. Özellikle Marmara Üniversitesi bu konudaki mücadelesini ciddi bir şekilde sürdürüyor. Dünya’da toplam platin rezervi ise 16-17 bin ton olarak tahmin ediliyor. 1 tonluk platin rezervinden sadece 3-5 gram saf platin elde edilebiliyor.

Platinin Özellikleri Nelerdir?

Platin madeni değerli bir madendir ve birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Platinin özellikleri şunlardır:

 

  1. Öncelikle platin dış görünüş olarak gri bir renge sahiptir.
  2. Buna ek olarak korozyon etkisine karşı oldukça dirençlidir.
  3. Sıcaklıklar ne olursa olsun korozyona uğramamaktadır.
  4. Kükürt, alkalin, halojen ve siyanür korozyona uğratabilir.
  5. Bunun yanında katalitik özelliği de eklenince otomobil sektöründe kullanıma çok uygun bir özelliğe sahip olduğu görülür.
  6. Otomobil egzozlarında bulunan katalitik dönüştürücüler de platin sıklıkla kullanılmaktadır.
  7. Parlak dokusunu uzun süre kaybetmez ve bu da kararmaya karşı dirençli olduğunu gösterir.
  8. Doğada bulunuş şekli katıdır ve 21,45 gramlık bir yoğunluğa sahiptir.
  9. Bununla en yoğun üçüncü element olarak bilinmektedir.
  10. Kaynama derecesi de 3825 derece olarak belirlenmiştir.

 

Platinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Platin birçok farklı sektörde kullanılabildiği gibi en yaygın olarak sanayide kullanılmaktadır. İşte kullanım alanları: Kuyumculuk, diş tedavileri, otomobil egzoz kontrolü, elektrik, laboratuar aletleri, jet ve füze motorları, petrol ürünlerinin işlenmesi, termometre, elektrotlar.

 

Platin Kaç Derecede Erir?

Her metalin erime derecesi birbirinden farklıdır. Platinin erime derecesi de 1768 °C’dir. Ayrıca kaynama derecesi de 3825 °C’dir.

 

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook