Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

otomatik temizlemeli plaka mıknatıs

Plaka Mıknatıslar

Plaka mıknatıs genellikle gıda firmaları tarafından kullanılır. Üretimi yapılan gıdaların, bakliyatların, hububatların metallerden temizlenmesi gerekir. Bu metaller istenmeden gıda içlerine karışabilmektedir. Toz olarak bile olsa bu tür yiyeceklerin içinde metal bulunmamalıdır. Bu nedenle firmalar ürünlerinin temizliğini titizlikle takip etmektedir. İşte bu noktada plaka mıknatıs ihtiyacı çıkmaktadır. Bizler de Magneteksan Makine ARGE olarak Türkiye’de plaka mıknatıs ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz. Bizlere iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

1. Plaka Mıknatıs Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Plaka mıknatıslar manyetik ayrıştırma grubunda olup temel olarak bir amacı vardır. Özetle metal ayrıştırma görevi görürler. Sektörde en fazla gıda firmaları kullanmaktadır. Sonrasında ise plastik ve geri dönüşüm firmaları gelmektedir. Genellikle konveyör bant üzerine montajı yapılan plaka mıknatıslar altından geçen malzemelerin, ürünlerin, gıdaların içinden metalleri çeker. Metal ayrıştırma hizmeti bu firmalar için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Aksi durumda gıda firmaları için metaller bir hayati risk taşırken, diğer firmalar için makinelere oldukça ağır hasarlar verebilir.

a. Gıda Firmaları İçin Plaka Mıknatıs Neden Gerekli?

Manyetik plaka seperatörler Türkiye piyasasında bir çok farklı isimde, levha mıknatıs, mıknatıslı levha, plaka mıknatıs gibi isimlendirilmektedir. Neodimyum mıknatıslar kullanılarak yapılan manyetik ayırıcılar, dışarıdan hiç bir durumda etkilenmeyecek şekilde sızdırmaz olarak özel kaynak yöntemi ile kapatılırlar. Kullanım alanına göre farklı tasarım şekillerinde imal edilirler ve

 • Döküş bölgelerine,
 • Silo içine,
 • Konveyör bant üzerine,
 • Konik açılı yüzeyli ve sabit askılı şekilde üretilebilmektedir.

Dışarıdan su almayacak şekilde sızdırmaz üretilen manyetik ayırıcılar sulu ve nemli ortamlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Gıda ile temas eden mıknatısların yüzeyleri paslanmaz malzeme ile kapatıldığı için Gıda Standartları açısından bir problem teşkil etmez. Şeker, un, mısır ve tahıl ürünleri mıknatıs malzemenin yüzeyi ile direkt temas edebilir böylece derinlemesine mikronize tozları ayırırlar.

b. Diğer Kullanım Alanları

Plaka mıknatıslı seperatörler gıda sektöründe ürün içerisinde bulunan istenmeyen metalleri ayırmak için kullanılırlar.

Gıda içerisine bulunan metal partiküller hem üreticiler hem de müşteriler için istenmeyen bir durumdur. İşletmede veya hat içerisinde bulunan metal partiküller malzeme ile beraber makinelere zarar verip iş akışını durdurur. Bunun önüne geçmek için ürünlerin fabrikaya ilk girişinde mıknatıslı seperatör kullanılmalı ve metaller ayrılmalıdır.

Gıda ürünleri fabrika içerisinde işlenirken ortamdan metaller hat içerisinde karışabilir. Paketleme öncesinde mıknatıs plaka seperatör kullanarak bu karışan metalleri paketlere girişi engelleyebiliriz.

 • Ekmek ve Un fabrikaları,
 • Şeker tozu ve küp şeker üreticileri,
 • Meyve suyu üreticileri,
 • Meyve püresi üreticileri,
 • Tuz, tahıl fabrikaları,
 • Fındık, fıstık, kuruyemiş üreticileri
 • Ağaç İşleme Sektörü, sunta, laminant vb. ürün üreticileri
 • Hayvan Yemleri, balık, köpek, kedi yemleri
 • Madencilik, cevher zenginleştirme, ürün temizleme
 • Kimya sektörü, deri, temizlik, boya vb. alanlar
 • İlaç sanayi,
 • Biomass, katı atıkların geri dönüşümü gibi bir çok sektörde kullanılan mıknatıslar mevcuttur.

2. Plaka Mıknatıs Çeşitleri ve Özellikleri

Üretimini yaptığımız plaka mıknatıs çeşitlerini bu başlık altında sizlere sunuyoruz. Çok fazla çeşitte üretilen bu ürünlerimizi ürün kategori alanından da inceleyebilirsiniz.

a. Sızdırmaz Neodyum Plaka Mıknatıs

Neodyum plaka mıknatıslar, gıdaların içindeki metalleri ayırmada en etkin role sahiptir. Bu nedenle ayırıcı mıknatıs olarak da adlandırılmaktadır. Diğer adıyla da “seperatör” olarak geçmektedir. Bu noktada bizler plaka mıknatısı neodyum malzemeden imal ederek çekim gücünü artırıyoruz. Bu sayede gıdaların içinden metal tozlarını ve parçalarını daha etkin şekilde ayıklıyoruz. Bilindiği üzere en güçlü mıknatıslar sınıfında neodyum mıknatıslar bulunuyor. Bu sebeple her türlü neodyum plaka mıknatıs talepleriniz için bizi aramaktan çekinmeyin.

Sızdırmaz Özellikli Plaka Mıknatısın Faydaları

 • Mıknatıs plakanın paslanmaz zırhından içeri girebilecek olan su, nem veya asidik sıvılar mıknatıslara doğrudan zarar vererek manyetik güclerini yok ederler.
 • Mıknatıslı plaka ya da bar malzemenin yüzeyinde oluşabilecek çukur içerisinde bakteri oluşmasına sebebiyet verirler.
 • Özellikle manyetik filtre tarzı kullanılan mıknatıslar suyla sürekli temas ettiklerinden dolayı paslanmaz zırh içerisinde olmaları kullanım ömürlerini artırırlar.
 • Sızdırmaz zırh malzemesi olan 316 Paslanmaz ve 304 Paslanmaz çelik kaliteleri gıda ürünleri üretimi yapan firmaların üretim hatlarında kullandıkları malzemeler ile aynı olup gıdaya uygundur.

b. Menteşeli Neodyum Mıknatıs Ayırıcı Plaka

Menteşeli neodyum mıknatıs ayırıcı ile plaka yüzeyinde birikmiş olan metal tozlarını el değmeden kolayca ayırabilirsiniz. Özel üretim, istenilen ölçülerde gıdaya uygun neodyum manyetik plaka üretimimiz vardır. Ürünlerimiz yüksek gauss’a sahip, çok kuvvetli mıknatıslardır.

Menteşeli sıyırıcılı sistemli olması sayesinde üzerin biriken metal tozları kolayca ayrılır.

Sistem içerisinde bulunan toz partiküllerini ayırmakta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dışarıdan su almayacak şekilde sızdırmaz üretilen manyetik ayırıcılar sulu ve nemli ortamlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Gıda ile temas eden mıknatısların yüzeyleri paslanmaz malzeme ile kapatıldığı için Gıda Standartları açısından bir problem teşkil etmez.

Sıyırıcı plakası sayesinde mıknatıs yüzeyindeki metal tozları temizleme süreleri azalmaktadır.

c. Askı Plaka Mıknatısı

Askı Plaka Mıknatısı konveyör bant üzerine asılarak hammadde içerisinde bulunan metal partikülleri kendi üzerine çeker. Üzerine biriken metal partiküller manuel olarak elle temizlenebilir. Sıyırıcı bir plaka sistemi yapılarak plaka üzerine biriken metal tozlar, el değmeden temizlenebilir. Mıknatıs üzerine biriken tozlar belli bir süre içerisinde çok fazla birikmeden temizlenmesi gerekir.

Kalıcı manyetik enerjiye sahip olan mıknatısları sayesinde dışarıdan bir enerji gerektirmeden çalışırlar. Gıda, tahıl, çimento, alçı gibi bir çok farklı üründe kullanılır. Hammaddenin içerisinde akan metal parçaları, yığını içerisinden çekerek ayırır. Konveyör bant üzerine 90 derece olacak şekilde, veya konvetör bantın dönüş bölgesine 45 derece açılı olacak şekilde asılabilir. Mıknatıslı ayırıcının uygulanacağı bölgede manyetik olmayan malzemenin seçilmesi, şasenin manyetikleşmesini engelleyecektir.

d. Kademeli Neodyum Plaka Mıknatıs

Özel üretim, istenilen ölçülerde gıdaya uygun manyetik plaka mıknatıs üretimimiz vardır. Kedemeli neodyum plaka mıknatıslar, yüzeylerindeki kademeler sayesinde ürünlerinizi manyetik alan içerisinde daha sıkı tutar. Metalleri daha iyi ayırmanıza olanak tanır. Toplanan metaller mıknatıs plaka yüzeyinde daha sıkı şekilde tutulur.

3. Özel Plaka Mıknatıs İmalatı

Plaka mıknatıs üretimi yapan firmamız gıda üretimi yapan firmalar için mıknatıs üretmektedir. İmalatını yaptığımız plaka mıknatıslar bu gıda firmalarının konveyör bantlarında kullanılmaktadır. Plaka mıknatıslar neodyum mıknatıs kullanılarak üretildikleri için enerji gerektirmez. Üretilen ürünler mıknatıs plakaların paslanmaz yüzeyine dökülerek yada belli bir çekim mesafesinden malzemeleri yakalayacak şekilde üretilebilir. Çok güçlü mıknatıs türünden olan neodyum mıknatıslardan imal ettiğimiz bu plakalar birçok firma tarafından kullanılmaktadır.

Mıknatıs plakalarımızı müşterileri talebi doğrultusunda istenilen ölçüde ve bağlantı şekline göre imal edebiliriz.

a. İstanbul Plaka Mıknatıs İmalatı

İstanbul’da yer alan firmamız plaka mıknatıs üretimi yapmaktadır.  İmalatını yaptığımız bu plakalar sac ayırıcı mıknatıs rolü görmektedir. Neodyum kullanılarak üretilen bu mıknatıslar yüksek gauss gücüne sahiptir. İstanbul Pendik’te yer alan Magneteksan firmamıza 7/24 ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. İhtiyacınız olan her mıknatıs konusunda bizleri arayabilirsiniz.

YouTube video
Neodyum Askı Plaka Mıknatıs

b. Üretimini Yaptığımız Plaka Mıknatıs Çeşitleri

Mıknatıslı plakanın yüzeyi komple yüksek alaşımlı paslanmaz çelik ile kaplıdır. Konveyör bant üzerine montajı kolaylıkla yapılacak şekilde özel tasarım yapılır. Plaka mıknatıs plakayı istenilen ölçülerde üretebiliriz. Magneteksan firması yerli ve milli imkanlar ile manyetik çözümler üretmektedir. Plaka mıknatıslar aşağıdaki ölçüler üretilebilmektedir. Kömür mıknatıslı 4100 Gauss ve Neodyum mıknatıslı 12500 Gauss Br Manyetik Değerinde üretimlerini yapabiliriz. İşte üretimini yaptığımız plaka mıknatıs çeşitleri;

 • 200x100x22m, 300x100x22mm, 400x100x22mm, 500x100x22mm, 600x100x22mm, 700x100x22mm, 800x100x22mm
 • 200x200x22mm, 300x200x22mm, 400x200x22mm, 500x200x22mm, 600x200x22mm, 700x200x22mm, 800x200x22mm
 • 200x300x22mm, 300x300x22mm, 400x300x22mm, 500x300x22mm, 600x300x22mm, 700x300x22mm, 800x300x22mm