Paslanmış Metal - Nasıl Temizlenir

Paslanmış Metaller Nasıl Temizlenir? Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Paslanmış Metaller Nasıl Temizlenir? Pas Lekesi Nasıl Temizlenir?

Normalde pek sık pas lekesi ile karşılaşmayız. Ancak böyle bir durum karşısında pas lekesi nasıl temizlenir veya paslanmış metaller nasıl temizlenir konusunu araştırırız. Günlük hayatımızda metal içeren pek çok nesne doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmaktadır. Yemek yerken kullanılan çatal, bıçak ve kaşıktan kullandığımız taşıtlara kadar birçok nesne metalden yapılmakta veya içeriğinde metal bulundurmaktadır. Bu nesnelerin bazıları zaman içerisinde kırmızımsı-kahverengimsi ya da kızılımsı-sarımsı bir renge dönmektedir. Özellikle içinde demir bulunan nesnelerin zamanla çürüyüp dağıldığı bile görülmektedir. İşte zamanla olan bu değişim paslanma olarak ifade edilmektedir. Paslanma olayı, nemli ya da suyun bulunduğu ortamlarda metallerle oksijenin kimyasal tepkimeye girmesiyle ortaya çıkan kimyasal bir değişimdir. Paslanmış metallerin geri döndürülmesi zor olsa da birkaç yöntemle temizlenebilmesi mümkündür.

Paslanmış Metalleri Temizleme Yöntemleri

Paslanmış metalleri temizlemek veya pas lekesini çıkarmak temizlemek oldukça zordur. Ancak paslanan metal yüzeylerin hemen kullanılamaz hale geldiğini düşünmek yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü paslanmış metalleri birkaç basit yöntemle kolayca temizlemek mümkündür. Bunun için gerekli malzemeleri ve yapılması gerekenleri aşağıda sıraladık.

Beyaz sirke: Pasla tepkimeye girerek pası çözen beyaz sirke, pası metalden çıkarmaktadır. Sirkeden yararlanırken metali birkaç saat boyunca beyaz sirkede bekletmek ve sonra pas tabakasını ovalayarak çıkarmak yeterlidir.

Karbonat: Paslanmış metalleri temizleme yöntemlerinden biri de karbonat kullanarak bir macun elde etmektir. Karbonatı suyla karıştırarak metalin üstüne yayılabilecek kadar yoğun bir macun elde ettikten sonra kurumasını beklemek gerekir. Daha sonrasında bir diş fırçası yardımıyla karbonatı fırçalayarak pası çıkarmak mümkündür. Daha sonra da suyla durulamak yeterlidir.

Limon suyu ve tuz: Hafif ve orta şiddetli paslar üzerine kullanıldığında en iyi sonucu veren yöntemdir. Paslı alana bol miktarda tuz serpip tuzla kaplı alana da yarım limonun sürülmesi gereklidir. Arada limonu sıkmaya devam ederek suyunun paslı yüzeye temas etmesini sağlayabilirsiniz.

Sitrik asit: Bir plastik kaba biraz sitrik asit koyup paslanan metali örtmeye yetecek kadar sıcak su dökmek yeterlidir. Bir gece bekletip duruladıktan sonra da paslanmış metali temizleyebilirsiniz.

Patates ve bulaşık deterjanı: Patatesi ikiye ayırarak ve ayrılan parçalardan birinin ucunu bulaşık deterjanına batırmanız gereklidir. Sonrasında patatesi metalin üzerine yerleştirerek birkaç saat bekletmelisiniz. Patates ve bulaşık deterjanı pasla kimyasal tepkimeye girerek pası sökmeyi kolaylaştıracaktır.

Şu konular da dikkatinizi çekebilir;

Metallerin Erime Noktası Kaçtır?

Ağır Metaller

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook