Paslanmaz Çelik Nedir

Paslanmaz Çelik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik nedir sorusuna yanıt bulabileceğiniz bu sayfada detaylı bilgiler yer almaktadır. Paslanmaz çelik, metalürjide çeliğin minimum %10.5 ile %11 arasında krom eklenerek elde edilen alaşım olarak tanımlanmaktadır. İçeriğindeki krom sayesinde malzemenin oksijenden korunmasını sağlamaktadır. Malzeme yüzeyinde oluşan oksit tabakası gözle görülemeyecek kadar ince ve su geçirmezdir. Genellikle korozlanma ve paslanma yapmamaktadır. Ancak hiçbir zaman paslanmayacak anlamına gelmemektedir. Her tip paslanmaz çelik kendi kullanım alanlarında kullanılır ise paslanmadan uzun vadeli kullanım sunabilmektedir. Sıradan çelikler gibi üzerinde su lekeleri bırakmamaktadır.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Paslanmaz çelikler kristal mikro yapılarına göre 4 gruba ayrılmaktadır. Paslanmaz çeliğin çeşitleri:

  1. Ferritik Paslanmaz Çelik: Mutfak gereçleri, egzoz elemanları, otomotiv sanayi ve sıcak su tankları gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.
  2. Martenzitik Paslanmaz Çelik: Çeşitli bıçaklarda ve ameliyat aletlerinde kullanılmaktadır.
  3. Östenitik Paslanmaz Çelik: Makine ve imalat sanayisinde, gıda işleme ekipmanlarında ve mimari uygulamalarda kullanılmaktadır.
  4. Ferritik – Östenitik (Dublex) Paslanmaz Çelikler: Deniz gibi birçok tuzlu su ortamlarında, petrokimya sektöründe ve eşanjör imalatında kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çeliğin Asitlere ve Bazlara Karşı Dayanıklılığı

Paslanmaz çelikler genellikle asitlere karşı dayanıklıdır. Ancak bu durum asidin çeşidine, konsantrasyonlu çelik tipine ve ortam sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir.

300 serisi paslanmaz çelikle, yüksek konsantrasyonlarda bazlara karşı dayanıklıdır. Ancak yine aynı seri paslanmaz çelikler daha güçlü bir baz tipi olan sodyum hidroksite karşı değişiklik göstererek dayanıksız hale gelmektedir. Bu durum da çeliğin tipi, bazın çeşidi ve ortam sıcaklığına göre değişmektedir.

Paslanmaz Çelik Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Paslanmaz çelik çeşitlerinden birini seçerken kullanım alanına uygun bir seçim yapılması gereklidir. Çeliğin kullanılacağı alan ve satın alınacak çeliğin özellikleri doğru bir şekilde eşleştirilir ise alınacak paslanmaz çelik uzun vadeli kullanım sunabilecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurlar:

  • Çeliğin fiziksel özellikleri
  • Kullanılacak alanın sıcaklığı
  • Çeliğin korozyon dayanımı
  • Çeliğin mekanik dayanımı
  • Çeliğin yüzey özellikleri
  • Çeliğin ne gibi korozif etkenlere karşı kullanılacağıdır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak paslanmaz çelik seçimi yapıldığında herhangi bir problemle karşılaşmamak mümkündür.

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook