Nikel Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nikel Nedir?

Günümüzde kullanılan birçok araç gereçte nikel bulunsa da çok fazla bilinen bir durum ve kullanılan bir kelime değildir. Nikelin esas olarak bulunuşu 1751 yılına uzanır. Bu elementin çok fazla kullanım alanı olması önemli bir element olduğunu göstermektedir. Nikeli ilk olarak Dünya’ya tanıtan kişi Axel Fredrik Cronstedt isimli bilim insanıdır. Nikelin atom numarası 28’dir ve kaynama noktası da 2913 derecedir. Yani nikel oldukça kuvvetli bir ısı ile kaynayabilmektedir.

 

Nikel Nerelerde Kullanılır?

Nikelin aşınıma karşı dirençli oluşu birçok farklı alanda kullanılmasına katkı sağlamıştır. Özellikle metallerin korunması için ciddi bir etkiye sahiptir. Metalleri koruması sebebiyle paslanmaz çelik yapımında kullanılmaktadır. Aşırı sıcaklar da bile aşınması güç olduğundan günlük kullandığımız birçok elektrikli aletin içerisinde de nikel sıklıkla kullanılmaktadır. Bakır ve nikelin birleşimiyle birlikte sudan tuzu arıtmayı başarabilmektedir. Bunun yanında teknelerinin pervanelerinde, türbin kanatlarında da nikel kullanılmaktadır. Ayrıca para yapımında ve cam içlerinde de nikelden faydalanılmaktadır. Bu sayede hayatımızın birçok farklı alanında kullanılan nikel hayatımızın kolaylaşmasını sağlamaktadır.

 

Bakır Nikel ve Çinkodan Oluşan Gümüş Görünüşünde Bir Alaşım

Fakfon kelimesinin anlamı nedir? Fakfon nedir? diye araştırdıysanız doğru yanıta geldiniz demektir. Yukarıdaki tanımın karşılığı fakfondur.

 

Nikel Simgesi Nedir?

Gümüş rengine benzeyen nikel, esasında ağır ve sert bir elementtir. Nikel yer kabuğu içerisinde de bulunmaktadır ve oranı yüzde 6 civarındadır. Bu sayede yeryüzünde bulunan elementler arasında 22. Sırada yer almaktadır. Nikelin simgesi de Nİ olarak ifade edilmektedir. Atom numarası 28 ve ağırlığı da 8.8’dir.  Nikelin demirle alaşım yapabilmesi birçok farklı alanda kullanılabilmesini sağlamıştır. Nikel uygun şekilde zenginleştirildiğinde demirle alaşıma uygun hale gelmektedir. Bu sayede paslanmaz özellik kazanır ve paslanmaz çelik yapımında kullanılır. Ayrıca nikel hidrojen emebilme yeteneğine de sahiptir.

 

Nikel Nerelerde Çıkarılır?

Nikel Türkiye sınırları içerisinde bulunmaktadır. Özellikle Manisa ve Eskişehir’de bulunan yataklar ciddi oranda önemlidir. Ülkemizde 40 milyon ton nikel cevheri vardır ve bunun 30 milyonu Manisa-Çaldağ tarafında bulunmaktadır. Dünya’da ise en fazla Avustralya, Brezilya, Rusya, Yeni Kaledonya, Küba, Filipinler ülkelerinde bulunmaktadır. Dünya üzerindeki toplam nikel rezervinin de 130 milyon ton olduğu bilinmektedir. Bunun 19 milyon tonu Avustralya’dadır. Üretim açısından bakıldığında en fazla üretim sırasıyla Filipinler, Kanada ve Rusya’dadır. Çin ise son dönemlerdeki gelişimiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Hem nikel üretimi hem de tüketimi hızla artmaktadır. Nikel hurdalardan da yeniden üretilebilmektedir. Özellikle ABD bu konuda bir numaradır.

 

Nikelin Özellikleri Nelerdir?

Nikelin pek çok farklı özelliği vardır ve hayatımızın birçok farklı alanında kullanılır. Bu özelliklerden en önemlilerini aşağıda sizler için bir araya getirdik. Gelin birlikte bu özelliklere bakalım.

 

  • Korozyona karşı dirençlidir.
  • Paslanmaz çelik yapımına uygundur.
  • Gümüş renktedir.
  • Atom numarası 28’dir.
  • Erime noktası 1455 derecedir.
  • Kaynama noktası 2913 derecedir.
  • Yoğunluğu 8.9 gram/santimetreküptür.
  • Demirle alaşıma geçebilir.
  • Hidrojen emebilme yeteneğine sahiptir.

 

 

Nikelin Kullanım Alanları Nelerdir?

Nikelin kullanım alanları oldukça fazladır ancak en yaygın kullanımı paslanmaz çelik yapımıdır. Çünkü nikel paslanmaya ve aşınmaya karşı dirençlidir. Bunun dışında sanayide birçok farklı makine yapımında kullanılmaktadır. Zırh kaplama, hibrid araçlarda, pillerde yaygın olarak kullanılır. Elektrikli aletlerde de nikel çok fazla kullanılmaktadır. Para yapımında, bitkisel yağların hidrojenlenmesinde de kullanılır. Ayrıca camlardaki yeşil renk oluşumunu da engellemek için yine nikel kullanılmaktadır. Tekne pervaneleri ve türbinlerde nikelin kullanımı çok önemlidir.

 

Nikel Kaç Derecede Erir?

Nikelin kaynaması için oldukça fazla bir ısıya gerek vardır. Kaynama noktası 2913 dereceyken erime noktası 1455 derecedir. Kuvvetli bir ısıyla birlikte erir ve farklı alanlarda kullanılabilir.

 

Benzer yazılarımız için şu konulara da bakabilirsiniz;

Platin Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Bakır Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook