Neodyum Mıknatıs Nedir? Nerelerde Bulunur?

Bu yazımızda neodyum mıknatıs nedir? Neodyum mıknatıs nerede bulunur gibi soruların cevabını arayacağız.

Mıknatıslar, günlük yaşamda, endüstride hediyelik eşyalardan elektrikli aletlere kadar çeşitli ürünlerin üretimi için kullanılmakta ve gün geçtikçe daha popüler hale gelmeye başladı. Genelde insanlar neodimyum mıknatısı şu şekilde adlandırır: süper mıknatıs, sonsuz mıknatıs, güçlü mıknatıs, nadir toprak mıknatısı, neodimyum demir bor mıknatısı. Bu tür boyut olarak çok küçük olsa da çekim gücü oldukça fazladır. Manyetik özelliğini kaybetmezler ve mobilyalarda, hediyelik eşyalarda kullanılırlar.

Daha önce şu linkteki yazımızda da bahsettiğimiz üzere en güçlü mıknatıs gurubu neodyum türüdür. Bildiğimiz normal mıknatıslar negatif kutuplara sahiptir ve metalleri çekmeleri ile bilinirler. Bir çok ortamda, firmalarda, sanayilerde kullanılmaktadırlar. Ancak bu tür eski mıknatıslardan biraz daha farklıdır. Bunlar çok güçlü manyetik alanlara sahiptir ve çok dayanıklı mıknatıslardır.

Neodyum Mıknatıs

Neodyum Mıknatısların Özellikleri

Neodyum mıknatıs özellikleri her gıda firması tarafından bilinmelidir. Neodyum mıknatıslara NdFeB mıknatısları adı da verilmektedir. Özgül enerji yoğunluğu ve düşük maliyeti nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Doğada serbest bulunduklarında manyetik özelliklerinin yüz yılda %1’i kaybolduğu bilinir. Yani özelliklerini hiçbir zaman kaybetmez diyebiliriz.

Demir ve bor ve neodyum elementlerinin bileşiminden oluşan neodyumlar, belirli bir mıknatıslanma yönüne sahiptir ve kalıcı mıknatıslardandır. Bu tarz mıknatıslara anizotropik mıknatıs adı da verilmektedir.  Toz halinde bir bulunan Demir, Bor ve Neodimyum elementleri diğer ilave elementler ile karıştırılarak sırasıyla döküm, sinterleme ve manyetikleştirme aşamalarından geçer.

En önemli özelliklerinden biri de darbe ve yüksek basınca karşı duyarlı olmalarıdır. İçerisinde demir oranı yüksek olduğu için korozyona yatkın bir özellik gösterir ve kaplama yapılmasına gerek duyulur. Bu mıknatıslar da sıcaklığa ve kalınlığa göre çalışmalar değişir. Neodyum N35 sınıfı bir mıknatıs için 80 °C,H sınıfı mıknatıslar için de 230°C civarında çalışmalar yapılmaktadır. N sınıfı bir mıknatıs eğer ince durumdaysa 75 derecelik bir ortam sıcaklığında çalışma yapılabilir.

Özetlemek gerekirse neodyum mıknatıs özellikleri;

 • 3 farklı kaplama stili vardır. Bunlar: Nikel Kaplama, Zn Kaplama, Siyah/Gri Epoksi Kaplama,
 • Ferrit mıknatıslara göre çok daha güçlüdür,
 • Yüksek basınca karşı duyarlıdır,
 • Yüksek sıcaklığa karşı dayanıklıdır,
 • Küçük ebatta çok kuvvetli üretilebilirler,
 • Manyetik enerji alanı çok yüksektir,
 • 10 yıl içinde manyetik özelliğin sadece %1’i kaybolur

 

Neodyum Mıknatıs

Şekil ve Ölçü Özellikleri

Neodyum mıknatıslar çoğunlukla şekil ve boyut özellikleri sebebiyle tercih edilir. Birçok farklı boyut ve şekli (küp, çubuk, disk) bulunması farklı alanlarda da kullanılmasını sağlamıştır. Neodyum mıknatıs ölçüleri farklı olabildiğinden daha pratik imkanlar sunar ve birçok sektöre hitap eder.

Farklı şekil ve boyutlarının yanında güçlü manyetik alanlarının da olması bu mıknatıslara olan ilgiyi arttırıyor. Başka bir deyişle neodyum mıknatıslar manyetik mıknatıs özelliği gösterir. Neodyum mıknatısların Mangetic Flux Density Br, ( Manyetik Alan yoğunluğu)  oldukça yüksektir.

Neodyum Mıknatıs Çeşitleri ve Kutup Yönleri

Dünyanın manyetik alanından etkilenen mıknatıslar doğada North (N) ve South (S) kutuplu olarak bulunurlar. Manyetik alan çizgileri mıknatısın N kutup bölgesinden çıkarak S kutup bölgesine doğru hareket eder. Neodimyum mıknatıslar aşağıdaki şekillerde kutup yönlenmelerine sahip olabilirler.

Kutuplarının Genel Özellikleri

 • Neodyum mıknatısların etrafında göz ile gözükmeyen ama ferromanyetik malzemelere tepki veren manyetik alan çizgileri vardır.
 • N-N kutupları ile S-S kutupları karşılıklı geldikleri zaman birbirlerini iterler. N-S ve S-N zıt kutuplar ise birbirini çekerler.
 • Manyetik alan çizgileri daima N kutpundan çıkar ve S kutpuna ilerler.
 • Pusulalar dünyanın manyetik alanından faydalanarak icat edilmişlerdir.
 • Neodimyum mıknatıslar Br:11200-12000 Gauss manyetik alan şiddetine sahip oldukları için elektronik cihazlar, banka kartları ve hardisk gibi aletleri bozarlar.

 

Küre Mıknatıs NeodyumNeodyum Mıknatıs Halka Çapta KutupluNorth Pole and South Pole of Magnet
Axial Küp MıknatısMagneteksan Mıknatıs Neodyum Havaşlı Dikdörtgen Mıknatıs KutupNeodyum Kutup Çizgileri

 

 

 

 

 

Axial Disc Magnet

Noedimym Disk N-S Pole Çapta

N-S Pole Mıknatıs Kutuplanma

Havaşlı Neodyum MıknatısKalınlıkta Kutuplanma AxialDiametrik Disk Mıknatıs Kutuplanma

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook