Magneteksan Broken Magnet - Mıknatısların Kırılgan Özellikleri ve Karşılaştrılması

Neodimyum Mıknatıs Karakterizasyonu ve Sembollerinin Açıklaması

Neodimyum Mıknatıs Karakterizasyonu ve Sembollerini Açıklaması

Sektörde Neodimyum mıknatıslar kullanım yerine göre ayrı özelliklere sahip olarak bulunabilirler. Neodimyum mıknatısların karakterizasyon özellikerli üretim aşamasında belirlenir. Üretim aşamasında karar verilen yönteme göre farklı kalitelerde ki mıknatıslar farklı özellikler gösterir. Bunlardan bazıları; Kapama şekline göre korozyon direncinin kullanım yerine göre yüksek olması. 200 °C sıcaklıkta kullanılacak mıknatısın Curie sıcaklığının belirlenmesi.  Mıknatıs çelik vb. malzemeler ile karşılaştırınca  tokluk değerleri düşüktür, içerisinde yer alan elementel kompoziyona bağlı olarak tokluk değerinin mümkün olduğunca yüksek olması sağlanabilir.  Örnek olarak N35 kalite bir mıknatısın Br(Residual Flux Density)  değeri 11,500 Gauss ve maksimum kullanım sıcaklığı 80 °C iken, N40UH bir mıknatısın 12500 Gauss ve 120 °C olarak üretilir.

Aşağıdaki tablodan mıknatıs fiziksel özelliklerini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Yoğunluk (Density),  Vickers Sertlik( Vickers Hardness) , Dayanım Mukavemeti(Compression Strength)  , Isıl Genleşme Katsayısı (Coefficient of Thermal Expansion), Elektrik Direnci( Electrical Resistivity), Sıcaklık Direnç Katsayısı ( Temperature Coefficient of Resistivity), Elektrik İletkenliği( Electrical Conductivity), Termal İletkenliği (Thermal Conductivity), Spesifik Isı Kapasitesi(Specific Heat Capacity), Çekme Mukavemet(Tensile Strength), Young Modulu(Young’s Modulus), Bükülme Mukavemeti(Flexural Strength), Fiziksel Sıkıştırılabilirlik Özelliği ( Compressibility), Esneklik Özelliği (Rigidity), Poisson’s Oranın ( Poisson’s Ratio), Curie Sıcaklığı (Curie Temperature Tc) fiziksel özellikleri ve karşılıkları detaylıca verilmiştir. 

Neodimyum Mıknatıs Karakterizasyonu ve Sembollerini Açıklaması
Karakteristik Sembol Adı Sembol Unit Değer
Yoğunluk D g/cc 7.5
Vickers Sertlik Hv D.P.N 570
Dayanım Mukavemeti C.S N/mm2 780
Isıl Genleşme Katsayısı C// 10-6/°C 3.4
C^ 10-6/°C -4.8
Elektrik Direnci r µ Ω.cm 150
Sıcaklık Direnç Katsayısı a 10-4/°C 2
Elektrik İletkenliği s 106S/m 0.667
Termal İletkenliği  k kCal/(m.h.°C) 7.7
Spesifik Isı Kapasitesi  c kCal/(kg.°C) 0.12
Çekme Mukavemeti σUTS, or SU kg/mm2 8
Young Modulu  l / E 1011N/m2 1.6
Bükülme Mukavemeti  b 10-12m2/N 9.8
Sıkıştırılabilirlik Özelliği s 10-12m2/N 9.8
Esneklik Özelliği  E.I N/m2 0.64
Poisson’s Oranı n 0.24
Curie Sıcaklığı Tc °C 310

Neodimyum Demir Bor(NdFeB) Mıknatısların Yapısal Özellikleri  

Neodimyum mıknatıslar yapısı gereği ensek özellik göstermeyen malzemelerdir. Bu sebeple mıknatısların üzerine yapılacak her türlü mekanik işlemler mıknatısa zarar vererek kullanılamaz duruma getirir. 7.5 yoğunluk ve 570 Vickers sertlik değerine sahip olan Neodimyum mıknatıslar yapısı gereği çelik alaşımı kadar yoğun ama seramik malzeme kadar kırılgandır.

Magneteksan Broken Magnet - Mıknatısların Kırılgan Özellikleri ve Karşılaştrılması

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook