Mıknatıs Taşı

Mıknatıs Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mıknatıs Taşı Nedir?

Sanayide, evlerde, iş yerlerinde, otomotiv sektöründe karşımıza çıkan mıknatıslar çok fazla çeşitte üretilmektedir. Ancak konumuzda geçen ürün bunlardan biraz daha farklı. Mıknatıs taşı çok değerli olup doğada nadir olarak bulunan bir manyetik malzemedir. Gökyüzünden düşebilen mıknatıs taşı her evde, iş yerinde bulunmaz ve yüksek fiyatlara satılabilir. Çünkü esas mıknatısın temelinde mıknatıs taşı dediğimiz manyetitler vardır. Bunlara aynı zamanda magnetik adı da verilmektedir. Bu isimler aslında günlük hayattan çok uzakta değildir. Hatırlarsanız buzdolabına da magnet adı verdiğimiz süsleri yapıştırıyoruz ve onların da içerisinde mıknatıs yer alıyor.

Mıknatıs taşlarının içerisinde demir miktarı çok fazla olduğundan çekim gücünü arttırdığını söyleyebiliriz. Bu mıknatıs taşları sülfit yataklarından elde edilir ve sülfit yatakları da magmatik ortamlarda bulunur. Mıknatıs taşları verdikleri enerji ile bilinirler. Özellikle Akrep burcunda olanlarda büyük etki gösterdiği söylenir. Fal bakımlarında enerji kazanmak içinde mıknatıs taşı kullanılır. Ancak dış ülkelerde manyetit daha çok zihin açma çabaları için kullanılmaktadır.

Türkiye’de mıknatıs taşından sıklıkla takı yapımında faydalanılır. Bu mıknatıs taşlarının enerji verdiği bilinir ve bilinçli bir şekilde takılması gereklidir.

Mıknatıs Taşının Özellikleri

Mıknatıs taşının birçok farklı özelliği vardır ve doğru yerde doğru zamanda kullanılması gerekmektedir. Yanlış kullanımı kötü yaralanmalara veya kalp krizine neden olabilir. Bu yüzden bilinçsizce asla kullanılmamalıdır. Bazı özellikleri diğer mıknatıs türlerinde de aynıdır. Ancak farklı özellikleri de bulunmaktadır. Aşağıda sizler için hazırlanmış geniş bir liste bırakıyoruz. Gelin birlikte mıknatıs taşının özelliklerine göz atalım.

  • Psikolojik tedavilerde kullanılır ve faydalar sağlar.
  • Vücut dengesinin sağlanmasında kullanılır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ağrı kesici görevi görerek ağrıların geçmesini sağlar.
  • Enerji verici olarak kullanılır.
  • Takı ve süs eşyası yapımında kullanılır.
  • Bir kayaçtır ve içinde demir bulunur.
  • Çeşitli şekilleri olabilir. Bunlar; yuvarlak, çubuk, U veya at nalı şeklindedir.
  • Metal eşyaları kendisine çeker. Ancak bunu zıt kutupları birbirine gelecek şekilde yapar.
Mıknatıs Taşı

Mıknatıs Taşı

Mıknatıs taşının ismi nedir?

Mıknatıs taşı manyetit veya magnetik olarak adlandırılır. Bu bilimsel ismidir ve sıklıkla gündelik hayatta da kullanılmaktadır. Bu yüzden mıknatıs taşı yerine daha kısa olan manyetit veya magnetik kavramlarını kullanabilirsiniz.

Mıknatıs taşı nerede çıkarılır?

Mıknatıs taşları volkanik patlamaların olduğu çevrelerde yani magmatik ortamlardaki magmatik kayalarda bulunur. Geçmişte patlamış ama günümüzde sönmüş yanardağ çevrelerinde sıklıkla görebilirsiniz. Görünüş olarak hematit taşını andırmaktadır. Ülkemizde Manisa’dan çıkartılan mıknatıs taşı, Dünya’da Brezilya, ABD ülkelerinden de çıkarılır.

Hangi taşlar mıknatıs tutar?

Mıknatıslar içerisinde demir olan her şeyi çekme eğilimindedir. Demir oranı az bile olsa güçlü bir mıknatısa yapışabilir.

Mıknatıs taşı yere konulduğunda serbestçe döner mi?

Mıknatıs taşı dönme özelliğinden ötürü pusulalarda kullanılmaktadır. Bu yüzden yere konulduğunda kesinlikle döner. Yön olarak ise kuzey ve güneyi işaret eder. Bu sayede yön bulma konusunda da yardımcı olmaktadır. Mıknatıs taşını düz bir zemine koyarak durumu inceleyebilirsiniz.

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook