magneteksan günlük hayatımızda mıknatıslar - magnets for daily life

Mıknatıs Nedir ? Mıknatıs Özellikleri Nelerdir?

Mıknatıs Nedir? 

2000’li yılların başında mıknatıslarla ilgili araştırmalar artmakta ve mıknatıs nedir konusunda merak edilenler de çoğalmaktadır. Bizlerde  bu soruyu ayrıntılı bir şekilde sizlere cevapladık. Mıknatıs, manyetik özelliğe sahip, demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliğine sahip cisimlere verilen bir isimdir.

Mıknatısın iki kutbu vardır ve bu iki uçta manyetik çekme ve itme özellikleri bulunur. N kutup ismi dünyanın North kutbundan, S kutup ismi ise dünyanın South kutbundan gelmiştir. Bazı bilim adamları mıknatısların bu iki kutupta manyetikleşmesini dünyanın etkisiyle oluştuğuna inanırlar.  Neodyum mıknatıslar en etkili manyetik alan sahip mıknatıslardır. 

Mıknatısların genel olarak üç tipi vardır. Bunlar:

 • Doğal Mıknatıs ( Manyetit )
 • Yapay Mıknatıs (NdFeB– Sm-Fe ) gibi
 • Elektromıknatıs
mıknatıs nedir ? What is magnet ?

Doğal mıknatısların içinde manyetit bulunur ve çekme-itme kuvveti mıknatısın içinde kendiliğinden bulunur. Doğada manyetik özelliğe sahip olarak bulunan malzemelere doğal mıknatıs denir.

Yapay mıknatıs ise çeşitli elementlerin günümüzde kullanılan üretim yöntemleriyle fiziki olarak karıştırılıp üretilmesi sonucu ortaya çıkar ve yapay yollardan manyetik özellik kazanır. Yani bir süre sonra mıknatıs durumuna gelirler. Normal şartlar atlında yapay bir mıknatısın mıknatıs özelliğini kaybetmesi yıllar içinde olur.

Elektromıknatıslar ise st-37, st-52 gibi düşük karblonlu çelik bir çubuğa sarılmış geçirgen sargıdan elektrik akımı geçirilmesi durumunda oluşur. Elektromıknatıslar çok farklı şekilde üretilebilirler. Bunlar daimi mıknatıslı elektromıknatıslar, elektromıknatıslar ve manyetik tablalarda kullanılan elektropermanent mıknatıslar olarak üçe ayrılabilir.

Doğal Mıknatıs Özelliği Gösteren Alaşımlar

Her daim kalıcı mıknatıs özelliği gösteren mıknatıslar da 4 tanedir. Bunlar:

 • Neodimyun Demir Bor (NdFeB): Çok yüksek çekim gücüne sahip, günümüz teknolojisinde en çok kullanılan mıknatıs türüdür. Motor, otomobil, yüksek teknoloji, ileri teknoloji, maden gibi bir çok sektörde Neodyum alaşımlarından üretilen mıknatıslar kullanılır.
 • Samaryum Kobalt (SmCo): En önemli özelliği oksidasyona karşı ve sıcaklığa karşı dayanıklı olması Bu da yüksek güce sahiptir.
 • Seramik veya Ferrit: Sinterlenmiş demir oksit, stronsiyum karbonat veya baryumdan meydana gelir. Diğer mıknatıslara oranla fiyatı ucuzdur ve sinterleme işlemi sayesinde kolayca oluşturulabilir.
 • Alüminyum Nikel Cobalt ( AlNiCo): Yüksek sıcaklıklarda manyetiklik özelliğini koruyabilirler.
mıknatıs Fiyatları magnet price word magnet price

Mıknatıs Fiyatları

Mıknatısların çeşitleri ve boyutları mıknatıs fiyatları hakkında doğru bilgi edinmemizi sağlar. Mıknatıs boyutu büyük olacaksa buna göre fiyat da artacaktır. Boyutu küçüldüğünde ise satış fiyatı değişebilmektedir. Ticari bir işletme için mıknatıs alınacak ise eğer burada . Bunun yanında seçeceğiniz mıknatısta Nikel kaplama olacaksa bu da pahalı bir fiyat sunulmasına sebep olur. Fiziki olarak nikel daha güzel görünen bir mıknatıstır. Ancak çinko kaplama daha ucuzdur ancak görüntü olarak iyi olmayabilir. Gözle görülebilecek bir yer için mıknatıs kullanacaksanız nikel kullanabilirsiniz. Görmeyeceğiniz alanlar için ise çinko kullanabilirsiniz.

Bunun dışında en ucuz ve en yaygın kullanılan mıknatıslar neodyum mıknatıslardır. Neodimyum mıknatıslar Nikel kaplama, Nikel-Bakır-Nikel kaplama, epoksi kaplama, reçine kaplama gibi mıknatısın kullanılacağı ortamlara göre kaplama çeşitlerine sahiptir.

En güçlü mıknatıs

En Güçlü Mıknatıs Hangisidir?

Neodyum mıknatıs, süper mıknatıstır ve dünyada en güçlü mıknatıs olduğu bilinmektedir. Günümüzde çok gelişmiş uygulamalarda neodyum mıknatıslardan çok fazla kullanılır. Kullanım alanlarından birkaçı şöyledir: Elektrik motorları, petrokimya endüstrisi, ferrit, otomobil endüstrisi ve manyetik sağlık ürünleri. Aynı zamanda neodyum mıknatıslar küp, silindir, disk ve blok gibi özel şekillerde üretilebilmektedir. Kullanım alanlarına göre de farklı kaplamalar uygulanabiliyor.

Neoydum mıknatısların laboratuvar ortamında N56 türünde ortalama 15000 Gauss manyetik flux denstiy değeri yakalanabilir. Bu değer teorik ve normal şartlar atlında hesaplanan bir gauss değeridir. Mıknatıs üretildikten sonra yüzeyinde örnek olarak Ø20x5mm N35 mıknatısın 3000 Gauss manyetik alan şiddeti gözükebilir. Eğer bu mıknatıs N35SH ise, 150 santigrat dereceye kadar kullanılabilir demektir. Üretilecek mıknatısın fiyatı sahip olduğu özelliklere göre değişmektedir. İstediğiniz mıknatısın fiyat ve özellikleri ile ilgili bize www.magneteksan.com adresinden ulaşabilir ve info@magneteksan.com adresine mail atabilirsiniz. 

Neodyum Mıknatısların Özellikleri

Neodyum mıknatıslara NdFeB mıknatısları adı da verilmektedir ve özgül enerji yoğunluğu ve düşük maliyeti nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Demir ve Bor ve Neodimyum elementlerinin bileşiminden oluşan neodyumlar, belirli bir mıknatıslanma yönüne sahiptir ve kalıcı mıknatıslardandır. Bu tarz mıknatıslara anizotropik mıknatıs adı da verilmektedir.  Toz halinde bir bulunan Demir, Bor ve Neodimyum elementleri diğer ilave elementler ile karıştırılarak sırasıyla döküm, sinterleme ve manyetikleştirme aşamalarından geçer.

En önemli özelliklerinden biri de darbe ve yüksek basınca karşı duyarlı olmalarıdır. İçerisinde demir oranı yüksek olduğu için korozyona yatkın bir özellik gösterir ve kaplama yapılmasına gerek duyulur. Bu mıknatıslar da sıcaklığa ve kalınlığa göre çalışmalar değişir. Neodyum N35 sınıfı bir mıknatıs için 80 °C,H sınıfı mıknatıslar için de 230°C civarında çalışmalar yapılmaktadır. N sınıfı bir mıknatıs eğer ince durumdaysa 75 derecelik bir ortam sıcaklığında çalışma yapılabilir.

3 farklı kaplama stili vardır. Bunlar:

 • Nikel Kaplama
 • Zn Kaplama
 • Siyah/Gri Epoksi Kaplama

Neodyum  Şekil ve Ölçü Özellikleri

Neodyum mıknatıslar çoğunlukla şekil ve boyut özellikleri sebebiyle tercih edilir. Birçok farklı boyut ve şekli (küp, çubuk, disk) bulunması farklı alanlarda da kullanılmasını sağlamıştır. Neodyum mıknatıs ölçüleri farklı olabildiğinden daha pratik imkanlar sunar ve birçok sektöre hitap eder.

Farklı şekil ve boyutlarının yanında güçlü manyetik alanlarının da olması bu mıknatıslara olan ilgiyi arttırıyor. Başka bir deyişle neodyum mıknatıslar manyetik mıknatıs özelliği gösterir. Neodyum mıknatısların Mangetic Flux Density Br, ( Manyetik Alan yoğunluğu)  oldukça yüksektir.

magnet price and fiyatları

Neodyum Mıknatıs Satın Al

Neodyum mıknatıs satın almanın pek çok avantajı bulunmaktadır. İnsanlar özellikle neodyum mıknatısları manyetik özelliği yüksek ve manyetiklik özellikleri dirençli olduğu için yüksek doygunlukta mıknatıslanma içerdiği için satın almaktadır. Neodyum mıknatıslar bunun dışında diğer mıknatıslara oranla daha uzak mesafelere etki edebilmektedir.  Aşırı sıcaklıklarda bile manyetik özellik gösterebilirler ve büyük ölçekli neodyum mıknatıslar yüksek enerjiler verir.

Günümüz de hemen her ebatta neodyum mıknatıslar üretilebilmektedir. Düşük ücretli olmaları sebebiyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Satın almak istediğiniz her türlü mıknatıs çeşidi ve özellikleri ile ilgili Magneteksan firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.  Yaptığımız AR-GE çalışmaları ve labaratuvar imkanlarımız sayesinde istediğiniz mıknatısı kolayca tespit edip tedarikini sağlayabiliriz.

miknatis nereden satin alinir magneteksan istanbul pendik tuzla maltepe

Mıknatıs Nereden Satın Alınır?

Mıknatıs satın almak isteyenler sıklıkla bu soruyu sormaktadır. Öncelikle mıknatısın hangi boyutta olduğu satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Büyük bir mıknatıs arayışındaysanız Türkiye’de bulmanız zorlaşır ve maliyeti de artar. Dünya’da mıknatıs üretiminde lider ülke Çin’dir. Dünya’da bulunan nadir toprak elementlerinin (rare earth elements) %50 sinden fazlası Çin’de bulunmaktadır. 2010 yılından dünyada üretilen nadir toprak elementlerini %97’si Çin’de üretilip diğer dünya ülkelerine satılmıştır. Bu sebepten dolayı mıknatıs fiyatlarını belirleyen en önemli ülke Çin cumhuriyetidir. Ülkemizde buna bir örnek vermek gerekirse, dünyada fındığın başkenti Giresun’dur, çünkü en iyi fındık kalitesi Giresun’dadır.

Dünya üzerinde Çin’den sonra en fazla doğal nadir toprak elementine sahip ülke Amerika Birleşik Devletidir,

Dünya mıknatıs ölçüsünü büyük ebatta yapmayı tercih etmiyor çünkü mıknatıs ne kadar büyük olursa manyetik alan gücü artacağından daha tehlikeli bir ürün olmaya başlıyor. Aynı zamanda mıknatısın boyutu artıkça yaydığı manyetik alan ile birlikte taşınmasıda zorlaşıyor.

Mıknatıs satın almadan önce;

 • Mıknatısı hangi amaçla kullanacağınızı,
 • Mıknatısı kullancağınız ortam sıcaklığını,
 • Mıknatısın bulunacağı ortamda yer alan kimyasal malzemeleri
 • Alacağınız mıknatısın adetlerini ve ölçüsünü net olarak belirlemeniz
 • Mıknatısın sahip olması gereken kutup pozisyonlarını bilmeniz veya belirlemeniz gerekmektedir.
magneteksan günlük hayatımızda mıknatıslar - magnets for daily life

Mıknatıs Alınacak Firmalar Hangileridir?

Türkiye’de birçok farklı ölçüde mıknatıs tedarik eden ve ithalatını yapan firma Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE’dir. Bizim işimiz mıknatıs ve manyetik ekipman imalatıdır. Bu konuda işini ehline bırakıp siz kendi işiniz ile ilgilenebilirsiniz. Çünkü mıknatıs konusu biz profesyonellerin alanıdır. Sektörde mıknatıs seçimi ve tedariki bir üretim mühendisinin tasarladığı bir makineye seçmesi gereken bir DC motor gibi basit değildir.

Günlük Hayatımızda Mıknatıslar

Günümüzde kullandığımız pek çok cihazın içinde mıknatıs yer almaktadır. Bunlardan en genel ifadeyle bahsetmek gerekirse bilgisayar, telefon, kredi kartlarını söyleyebiliriz. Bazı mıknatıslar dışarıdan görülebilirken bazıları da cihazların içerisinde yer alır. Örneğin bilgisayarların çoğunlukla iç kısımlarında mıknatıs bulunur. Bu mıknatıslar veri depolamasına yardım eder. Bunun dışında radyolar, hoparlörler içerisinde de mıknatıslar bulunmaktadır. Özellikle sanayi sektöründe mıknatıslar olmazsa olmazdır. Örneğin, elektrik jeneratörlerinin içindeki mıknatıslar mekanik enerjiyi elektriğe çevirir ve bunu tam tersine de çevirebilir.

Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE olarak gıda sektöründen plastik geri dönüşüm sanayisine kadar bir çok alanda mıknatıs kullanım ihtiyacına göre üretim ve tasarım yapmaktadır. Firmamız sektörde metal malzemelerin gıda içinden ayrılması ve kontaminasyonu en aza indirmek için çalışmalar yapmaktadır.

Call Now Button
WhatsApp chat