Mıknatıs Nedir? Mıknatısın Özellikleri Nelerdir?

Mıknatıs Nedir?

2000’li yılların başında mıknatıslarla ilgili araştırmalar artmakta ve mıknatıs nedir konusunda merak edilenler de çoğalmaktadır. Bizlerde  bu soruyu ayrıntılı bir şekilde sizlere cevapladık. Mıknatıs, manyetik özelliğe sahip, demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliğine sahip cisimlere verilen bir isimdir.

Mıknatısın iki kutbu vardır ve bu iki uçta manyetik çekme ve itme özellikleri bulunur. N kutup ismi dünyanın North kutbundan, S kutup ismi ise dünyanın South kutbundan gelmiştir. Bazı bilim adamları mıknatısların bu iki kutupta manyetikleşmesini dünyanın etkisiyle oluştuğuna inanırlar.  Neodyum mıknatıslar en etkili manyetik alan sahip mıknatıslardır.

Mıknatısların genel olarak üç çeşidi vardır. Bunlar:

 • Doğal Mıknatıs (Manyetit)
 • Yapay Mıknatıs (NdFeB– Sm-Fe ) gibi
 • Elektromıknatıs

İlgili diğer konumuza bakmak için aşağıdaki bağlantımıza tıklayabilirsin.

Neodyum Mıknatıs Nedir?

mıknatıs nedir ? What is magnet ?

mıknatıs nedir ? What is magnet ?

Doğal mıknatısların içinde manyetit bulunur ve çekme-itme kuvveti mıknatısın içinde kendiliğinden bulunur. Doğada manyetik özelliğe sahip olarak bulunan malzemelere doğal mıknatıs denir.

Yapay mıknatıs ise çeşitli elementlerin günümüzde kullanılan üretim yöntemleriyle fiziki olarak karıştırılıp üretilmesi sonucu ortaya çıkar ve yapay yollardan manyetik özellik kazanır. Yani bir süre sonra mıknatıs durumuna gelirler. Normal şartlar atlında yapay bir mıknatısın mıknatıs özelliğini kaybetmesi yıllar içinde olur.

Elektromıknatıslar ise st-37, st-52 gibi düşük karblonlu çelik bir çubuğa sarılmış geçirgen sargıdan elektrik akımı geçirilmesi durumunda oluşur. Elektromıknatıslar çok farklı şekilde üretilebilirler. Bunlar daimi mıknatıslı elektromıknatıslar, elektromıknatıslar ve manyetik tablalarda kullanılan elektropermanent mıknatıslar olarak üçe ayrılabilir.

Mıknatısların Özellikleri

 • Demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekerler,
 • Üç çeşittir; doğal, yapay ve elektromıknatıslar,
 • Kuzey ve güney olarak zıt kutupları vardır,
 • Aynı kutuplar birbirini iter, zıt kutuplar birbirini çeker,
 • Metalleri çektikleri için ametalleri de ayırmak için kullanılırlar,
 • Bütün mıknatıslar manyetik alan üretirler

İlgili diğer konumuza bakmak için aşağıdaki bağlantımıza tıklayabilirsin.

Doğal Mıknatıs Nedir?

Doğal Mıknatıs Özelliği Gösteren Alaşımlar

Her daim kalıcı mıknatıs özelliği gösteren mıknatıslar da 4 tanedir. Bunlar:


 • Neodimyun Demir Bor (NdFeB): Çok yüksek çekim gücüne sahip, günümüz teknolojisinde en çok kullanılan mıknatıs türüdür. Motor, otomobil, yüksek teknoloji, ileri teknoloji, maden gibi bir çok sektörde Neodyum alaşımlarından üretilen mıknatıslar kullanılır.
 • Samaryum Kobalt (SmCo): En önemli özelliği oksidasyona karşı ve sıcaklığa karşı dayanıklı olması Bu da yüksek güce sahiptir.
 • Seramik veya Ferrit: Sinterlenmiş demir oksit, stronsiyum karbonat veya baryumdan meydana gelir. Diğer mıknatıslara oranla fiyatı ucuzdur ve sinterleme işlemi sayesinde kolayca oluşturulabilir.
 • Alüminyum Nikel Cobalt ( AlNiCo): Yüksek sıcaklıklarda manyetiklik özelliğini koruyabilirler.

miknatis nereden satin alinir magneteksan istanbul pendik tuzla maltepe

Mıknatıs Nereden Satın Alınır?

İstanbul’da Mıknatıs satan yerler arasından almak isteyenler sıklıkla bu soruyu sormaktadır. Öncelikle mıknatısın hangi boyutta olduğu satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Büyük bir mıknatıs arayışındaysanız Türkiye’de bulmanız zorlaşır ve maliyeti de artar. Dünya’da mıknatıs üretiminde lider ülke Çin’dir. Dünya’da bulunan nadir toprak elementlerinin (rare earth elements) %50 sinden fazlası Çin’de bulunmaktadır. 2010 yılından dünyada üretilen nadir toprak elementlerini %97’si Çin’de üretilip diğer dünya ülkelerine satılmıştır. Bu sebepten dolayı mıknatıs fiyatlarını belirleyen en önemli ülke Çin cumhuriyetidir. Ülkemizde buna bir örnek vermek gerekirse, dünyada fındığın başkenti Giresun’dur, çünkü en iyi fındık kalitesi Giresun’dadır.

Dünya üzerinde Çin’den sonra en fazla doğal nadir toprak elementine sahip ülke Amerika Birleşik Devletidir,

Dünya mıknatıs ölçüsünü büyük ebatta yapmayı tercih etmiyor çünkü mıknatıs ne kadar büyük olursa manyetik alan gücü artacağından daha tehlikeli bir ürün olmaya başlıyor. Aynı zamanda mıknatısın boyutu artıkça yaydığı manyetik alan ile birlikte taşınması zorlaşır ve tehlikesi artar.

Mıknatıs firmaları İstanbul ilinde en başta Magnetensan Makine ARGE tarafından yapılmaktadır. Neodyum Mıknatıs fiyatları için bu linkten bilgi alabilirsiniz. Bütün sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Bazı mıknatıs fiyatlarımızı görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Farklı siparişler için bizimle irtibata geçiniz.

Mıknatıs Fiyatlarımız

Mıknatıs satın almadan önce;

 • Mıknatısı hangi amaçla kullanacağınızı,
 • Mıknatısı kullanacağınız ortam sıcaklığını,
 • Mıknatısın bulunacağı ortamda yer alan kimyasal malzemeleri
 • Alacağınız mıknatısın adetlerini ve ölçüsünü net olarak belirlemeniz
 • Mıknatısın sahip olması gereken kutup pozisyonlarını bilmeniz veya belirlemeniz gerekmektedir.

magneteksan günlük hayatımızda mıknatıslar - magnets for daily life

Mıknatıs Alınacak Firmalar Hangileridir?

Mıknatıs nereden satın alınır İstanbul aramalarında birçok farklı ölçüde mıknatıs tedarik eden ve ithalatını yapan firmamız Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE olarak kurumsal firmalara büyük ve çok güçlü manyetik özelliği olan mıknatısların satışına devam etmekteyiz. Bizim işimiz mıknatıs ve manyetik ekipman imalatıdır. Bu konuda işini ehline bırakıp siz kendi işiniz ile ilgilenirken biz profesyonel ekibimiz ile sizin siparişlerinizi hazırlayalım. Çünkü mıknatıs konusu biz profesyonellerin alanıdır.

Sektörde mıknatıs seçimi ve tedariki konusunda vereceğiniz siparişlerinizin hazır olma süresini öğrenmek için bizimle irtibata geçiniz. Çünkü bazı malzemelerin tedariki zor olmakta ve yurtdışından getirirken bekleme süreci olmaktadır.

Bazı neodyum mıknatıs fiyatlarımızı görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Farklı siparişler için bizimle irtibata geçiniz.

Neodyum Mıknatıs Fiyatlarımız

Call Now Button
WhatsApp chat

Gelişmiş E-ticaret Sistemleri  eticaretteyim.com 'dan destek almaktadır