Mıknatıs Gücü, Enerjisi Biter mi? Azalır mı?

Mıknatıs Gücü Biter Mi? Azalır Mı?

Mıknatısların Çekim Gücü Biter Mi? Enerjisi Azalır Mı?

Mıknatıslar günlük hayatımızda her alanda kullanılmaktadır. En basit örnekle, televizyon, radyo, bilgisayar gibi birçok donanım içinde yer almaktadır. Mıknatıslar genellikle çekim kuvveti için alınsa da çoğu zaman da farklı amaçlar için satın alınır. Örneğin; etiket mıknatısı, deniz mıknatısı, hobi mıknatısları vb. Bu nedenle mıknatıs seçerken hem amacınıza uygun hem de çekim kuvveti yüksek olanı tercih edin. Peki mıknatıs gücü biter mi veya mıknatıs gücü azalır mı diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım. Her mıknatısın belli bir ömrü vardır. Zaman geçtikçe çevresel şartlara da bağlı olarak mıknatısın çekim gücü de azalır. En dayanıklı olarak bilinen neodyum mıknatısların gücü yılda %1-%3 oranında azalır. Bu oran her mıknatıs türüne göre değişmektedir. Mıknatısın enerjisi azalır mı diye merak ediyorsanız evet çevresel şartlara bağlı olarak azalır.

Mıknatısın Gücü, Enerjisi Neye Bağlıdır?

Mıknatıslar en çok sıcak alanlardan etkilenir. Doğadaki en yüksek çekim gücüne sahip olan neodyum mıknatıs bile maksimum 80° sıcaklığa kadar dayanır. Yüksek sıcaklığa maruz bırakılan mıknatısın enerjisi azalır. Bu yüzden mıknatısın gücünü korumak için yüksek sıcaklığa maruz bırakmayın. Mıknatısın enerjisine etki eden diğer faktörler;

  • Mıknatısın bulunduğu ortamın sıcaklığı,
  • Mıknatısın bulunduğu alanın manyetik özelliği,
  • Ortamın nem derecesi,
  • Korozyon durumu,
  • Diğer mıknatıslarla etkileşimi vb.

Mıknatıs Özelliğini Kaybeder Mi?

Mıknatısı yüksek sıcaklığa bırakırsanız mıknatıs özelliğini kaybeder. Bu durumda artık kullanılamaz olur. Örneğin neodyum mıknatısı 80° sıcaklığa maruz bırakırsanız mıknatıs artık manyetik özelliğini kaybeder. Farklı bir örnekle Ferrit mıknatısları Neodyum mıknatıs ile yan yana getirirseniz Ferrit mıknatıs da mıknatıs özelliğini kaybeder.

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook