Mıknatıs Altını Çeker Mi? Neden Çekmez?

Merak Konusu Altını Mıknatıs Çeker Mi?

Mıknatıs altını çeker mi hakkında merak edilenleri şimdi açıklıyoruz. Mıknatıslar günümüzde hemen her alanda kullanılan maddelerdir. Özellikle demir, kobalt nikel gibi metaller mıknatıslar tarafından çekilebilir. Ancak altın soy metal grubuna girmektedir. Bu yüzden çekici bir özelliği bulunmamaktadır. Yani mıknatıs altını çeker mi sorununa yanıtımız hayır olacaktır. Altını çekemeyen mıknatıslar aynı zamanda gümüşü de çekemez.

Bilimsel olarak bir açıklık getirmek gerekirse mıknatısın çektiği maddeler ferromanyetik metaller olarak bilinmektedir. Ancak mıknatısın çekemediği metaller paramanyetik ve diyamanyetik denen metallerdir. Altın da bunların içinden diyamanyetik gruba girdiği için çekici özelliği bulunmaz ve mıknatıslar tarafından çekilmez. Magneteksan Makine ARGE olarak mıknatıslarla ilgili tüm bilgileri sizlere aktarıyoruz ve en ucuz mıknatıs modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda metallerin manyetik özelliklerini daha iyi kavrayarak da mıknatıs altını çeker mi, altını mıknatıs çeker mi konularını daha iyi kavrayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek başka konu;

Mıknatıs Kobaltı Çeker Mi?

 

 

Mıknatıs Altını Neden Çekmez

  • Diyamanyetik malzemeler

Potasyum, magnezyum, radyum, hidrojen, gümüş, altın, bakır diamanyetik metaller grubuna girer ve mıknatısla çekilmezler.

  • Paramanyetik malzemeler

Alüminyum, silisyum ve hava bu gruba aittir. Bunlar da mıknatıslar tarafından çekilmezler.

  • Ferromanyetik malzemeler

Nikel, demir, kobalt ve alaşımlarını içeren maddeler ferromanyetik maddeler olarak geçer. Bu maddeler mıknatıslar tarafından güçlü bir şekilde çekilebilir. Yani kalıcı olarak mıknatıslanabilme özellikleri bulunur.

  • Ferrimanyetik malzemeler

Bu malzemelerin farklı momentleri bulunur ve atomik mıknatısları birbirine paralel değildir. Yani birbirlerini yok etmezler.

İlginizi çekebilecek başka konu;

Mıknatıs Neleri Çeker?

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook