Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Manyetize Nedir? Manyetize Olmuş Metallerin Meydana Getirdiği Sorunlar

sanayi üretiminde manyetize metallerin yeri

Manyetize olmak; bir metalin mıknatıslık özelliği kazanmasıdır. Manyetik olmanın seviyesi ise Gauss ile ifade edilir. Genellikle metaller 0-200 Gauss aralığında manyetik özellik kazanır. Bu değer, bir neodyum mıknatısın 4000 Gauss olduğu düşünüldüğünde çok yüksek görünmese de üretim aşamalarında firmalara oldukça zorluk çıkarmaktadır. Bu yazımızda manyetize olmuş malzemelerin yarattığı sorunlardan bahsedeceğiz.

Nikel -Krom kaplama, kateforez kaplama veya çinko kaplama gibi yüzey işlemlerinden önce artık mıknatıslanmanın MG-605 veya muadili bir Gaussmetre ile ölçülmesi gerekir.  Metal malzemenin yüzeyinde artık mıknatıslanma kalırsa eğer yukarıdaki fotoğralarda görüldüğü gibi malzeme havuz içinde bulunan metalleri kendine çekerek kaplama prosesini engelleyecektir. Mıknatıslanmış malzemeler demanyetize edilmeden KAPLANMAMALIDIR.

Fotoğraflar: Sektörde kullanım, Üretim sonrası beklenen parça yüzeyi, MIKNATISLANMA SONUCU ORTAYA ÇIKAN ARTIK MIKNATISLANMA < 50 Gauss

En çok karşılaşılan örnek vakalar:

  • Otomotiv sektöründe araç içi gözüken parçalarının parlak krom kaplanmasında.
  • Beyaz eşya sektörü, fırın içi tel ve ızgara yüzeylerinde.
  • Rulman, bilya veya hareketli makine parçalarının yüzeylerinde karşılaşılır.

Fotoğraflar: Sektörde kullanım, Üretim sonrası beklenen parça yüzeyi, MIKNATISLANMA SONUCU ORTAYA ÇIKAN ARTIK MIKNATISLANMA < 50 Gauss

Uygun kaplama prosesi için 10 Gauss üzerindeki artık mıknatıslanma değerinin yok edilmesi gerekir. Otomotiv ve beyaz eşya sanayii için ideal artık mıknatıslanma değerini 0-5 Gauss olması istenir. 50- 100- 200 Gauss değerleri yüksek olmakla birlikte metal malzemenin mıknatıs olduğu anlamına gelir. Üretimini yaptığımız  demanyetize makineleri ile demanyetize edilmeden bu mıknatıslanma değeri kendiliğinde yok olmaz. 

Son Yazılar

manyetik alan cinsiyet üzerine etkisi

Manyetik Alanın Cinsiyet Üzerine Etkisi Nedir ?

Elektromanyetik alanın cinsiyet belirleme üzerine etkisi yıllardır devam eden çalışmalar içermektedir. Cinsiyet oluşumunda bir çok farklı etken meydana gelmektedir ve çoçuğun cinsiyetini belirlemektedir. Manyetik alana

Yeni Ürünler

450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook