Neodimyum Mıknatıslı Çubuk Seperatör

Madencilik Sektörü ve Geri Dönüşümde Kullanılan Mıknatıslar

Magneteksan Makine Arge Madencilik Sektörü Kullanılan Mıknatsılar Neodyum Roll Tipi Yüksek Gausslu Metal Ayırma4

Madencilik Nedir?

Yeryüzünde bulunan cevher, endüstriyel hammadde, mineral, yakıt ürünleri gibi katma değeri olan herhangi bir maddeyi kullanılabilecek duruma getiren iştir.

  • Ekonomik önemi bulunan mineralleri rasyonel bir şekilde endüstriye sağlamak için geliştirilmiş uygulamalı bilim dalı.
  • Maden yataklarının aranması, projelendirilmesi, işletilmesi ve çıkarılan madenin zenginleştirilmesi ile ilgili işlemler.
  • Maden arama metodları, en ucuz ve kolay şekilde madenin topraktan çıkarılması için gereklidir. Madencilik daha değişik teknikler ister. Maden çıkarma metodları madenin miktarı, şekli, toprak içindeki dağılışı ve derinliği, toprak altı sularının olması ve buna benzer biçok sebeplere göre başka başkadır.

Maden Sektöründe Manyetik Ayırıcılar Önemi Nedir?

Değerli madenlerin çıkarılmasında karşılaşılan en önemli sorunlardan bir tanesi istenmeyen malzemelerin ayrılmasıdır. Madencilik sektöründe ister açık ocak üretimi olsun ister yeraltı madenciliği, çok büyük miktarda değersiz ürün veya düşük değere sahip mineral ve kullanılamayan malzemeler çıkar. Bu malzemeleri değerli üründen ayırmak çok zordur. Mıknatsılar ile manyetik ayırma en çok kullanılan metodlarda biridir.

Maden Ocaklarında Manyetik Ayırma Nedir ?

Manyetik kuvveti kullanarak hammaddenin içinden metalik veya ferromanyetik malzemelerin ayırma işlemine manyetik ayırma denir. Manyetik ayırma vibrasyonlu besleme tavasına, konveyör bant üzerine ya da döküş bölgesine yerleştirerek kullanılır. Manyetik ayırıcı ile temas eden malzemeler içerisinde bulunan metalik partiküller yüksek manyetik alan içerisinde kalarak sistemden kolayca ayırılırlar.

Manyetik Ayırmanın Maden Ocağında ve Geri Dönüşümde faydaları nelerdir?

Manyetik ayırma yöntemi maden ocaklarında yüzyıl önce kullanılmaya başlanmıştır.

Genellikle istenmeyen yabancı parçaların hammadde içinden ayrılması amacıyla kullanılmaktadır.Maden sektörtünde “tramp ore” olarak adlandırılan, insan yapımı yabancı malzemelerin hammadde içinden ayrılması için kullanılır. Dinamit ile patlatma sonucu ortaca çıkan kablolar, balyoz, U-bolt, çivi veya kırılan metal parçaların sisteme zarar vermemesi için uzaklaştırılması gerekmektedir.

Manyetik ayırma için kullanılan makineler çoğunlukla ürüne doğrudan temas eden bölgelere veya ürün döküş hatlarına yerleştirilmektedir. Keskin uçlu metal parçalar konveyör bantın malzemesine zarar verebileceği gibi kırıcı içerisine düşebilecek balyoz veya U-bolt gibi malzemeler kırıcıların dişlerine zarar verebilirler. Böylece ocak içerisinde istenmeyen zaman kayıpları, tamirat için harcanan maliyet ve kullanılacak olan işçilik işletmeye büyük zarar doğuracaktır.

Firma bünyemizde ürettiğimiz manyetik ayırma sistemlerini mevcut konveyör sisteme rahatlıkla adapte elebilirsiniz. İstenilen özel tasarım imalatlar için gerekli olan çalışmayı yaparak proje ile beraber teklif verebiliyoruz.

Magneteksan Makine Arge Madencilik Sektörü Kullanılan Mıknatsılar Demir Ayırma
Magneteksan Makine Arge Madencilik Sektörü Kullanılan Mıknatsılar Balyoz Ayırma

Manyetik Ayırmada Kullanılan Cihazların Türleri Nelerdir ?

Maden ocaklarında kullanılacak manyetik ayırma cihazına karar verilirken ayırılacak metal türüne ve ürün kapasitesine göre uygun cihaz tespit edilmelidir. Ocaklarda ve geri dönüşümde kullanılan iki tip manyetik ayırıcı vardır;

  • Kalıcı Mıknatıslı Manyetik Ayırma Sistemleri
  • Elektromıknatıslı Manyetik Ayırma Sistemleri

Elektromanyetik sistemlerde alternatif akım doğru akıma çevirilerek oluşan manyetik alandan faydalanılır. Bu ayırıcılar genellikle büyük boyutlu metal parçaları ayırmak için kullanılır.  Konveyör bant üzerine monte edilerek altından geçen metal parçakarın manyetik alan içerisinde etkilenmesi sonucu üzerine çeker ve uzaklaştırır. İsteğe göre otomatik temizlemeli sistem olarak üretilebilir, yüzeyine yapışan metal parçalar el değmeden istenilen bölgeye ayrılır. Elektromıknatıs özelliği sayesinde üzerindeki metal parçalar enerjiyi keserek de ayırabilir.

Üretim yönteminden kaynaklı olarak manyetik alanı içerisinde barındıran kalıcı mıknatıslar doğal yollardan manyetik alan üretirler.  Elektromıknatıs kadar güçlü olmasa da ferromanyetik malzemelerle etkileşime girerler. Kalıcı mıknatıslıkları Nikel, Cobalt ve Demir alaşımlarından kaynaklanmakta ve günümüzde paslanmaz çelik gibi malzemelere bile etki etmektedir. Paslanmaz çelik, bakır, alüminyum gibi diyamanyetik malzemelere tekip veren sistemlere Eddy-current ayırıcılar denilmektedir.

Neodyum Mıknatıslı Tambur Seperator

Yukarıda verilmiş olan resimde roll tipi manyetik seperaytor veya manyetik tamburun resmi verilmiştir. İmalatlarımız arasında; manyetik tambur, yarı manyetik tambur, roll tipi manyetik seperator, yüksek alan şiddetli roll tipi ayırıcılar, labaratuvar ölçekli test cihazları, yaş ve kuru ayırıcılar bulunmaktadır.

Magneteksan Makine Arge Madencilik Sektörü Kullanılan Mıknatsılar Neodyum Tambur mıknatıslar
Magneteksan Makine Arge Madencilik Sektörü Kullanılan Mıknatsılar Neodyum Otomatik Temizlemeli Plaka Temizleme

Otomatik Temizlemeli Neodimyum Plaka

Sistem içerisinde bulunan metal parçaları kolaylıkla ayırmaya yarıyan neodimyum plaka sistemleri ile kırıcı, değirmen ve fırın hatlarınızı koruyabilirsiniz. Mıknatıslanma için herhangi bir enerji gerektirmeyen sistemlerdir.

Askı tipi doğal miknatıslı manyetik plaka

Magneteksan Makine Arge Askı Tipi Manyetik Plaka Ferrit Mıknatıs Ayırıcı Zincir Askılı

Kulaklı Tip Mıknatıslı Manyetik Ayırıcı Sistem

Asklı Tip Neodimyum Mıknatıs Plaka

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook