ün fabrikası baskül

Hassas Terazi Nedir? Kantar Nedir?

Hassas Terazi Nedir?

Terazi kütlelerin ağırlığını ölçmemize yarayan bir alettir. Teraziler kaldıraç gibi çalışmaktadır. En yaygın olanı el terazisi olarak bilinir. Bakkal terazileri ve baskülleri aynı koşulda çalışmakta olup ağırlık birimleri kilogramdır. Kefeli olan terazilerde her zaman kullanılan ağırlıkların doğru olması gerekmektedir.

Terazilerle kütleleri ölçme işlemlerine tartma denir. Bu eşit kollu olan terazilerde tartma işlemiyle ölçülecek kütle, bilinen kütlelerle karşılaştırma yaparak elde ediliyor. Bunlar orta noktadan başlayarak bir bıçak sırtı olan terazi kolu ve bu kolunda uçlarına asılı olan iki kefeden oluşmaktadır. Kefenin bir tanesine kütlesi ölçülecek olan cisim diğer kefeye ise bilinen standart kütleler konularak dengesi inşa edilmektedir. Bu tartı sisteminde ise yer çekiminin kuvveti her iki kefeyi de aynı şiddette etkilediğinden tartının yer çekim ivmesinden bağımsız kalır.

Günümüzde kullanılan hassas teraziler laboratuvarlarda, kimya sanayilerinde ve kuyumcularda kullanılmaktadır. İki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olarak da bulunabilir. Bu tek kefeli olan terazilerde kütleyi doğrudan olarak ibre üstünden okumanız mümkün olacaktır. Işıklı rakamlar da bu kütleleri belirleyerek okumamızda kolaylık sağlar.  Terazi ve kantar gibi ölçü aletlerinin kalibrasyon testlerinin belirli aralıklar ile yapılması elzemdir. Zamanında ve uygun standartlarda yapılmayan kalibrasyon hizmeti üretim aşamasında alacağınız sonuçları etkileyecektir. Böylece istenmeyen datalar ile karşılaşabilirsiniz. 

ün fabrikası baskül

Kantar Nedir?

Kantar nedir sorusuna cevap vermeden önce ağırlık kelimesinin tam olarak ne olduğunu bilmeliyiz. Ağırlık dinamometre ile ölçülen bir kuvvettir. Dinamometre kuvvetin bir yay üzerinde oluşturduğu uzama ile ağırlığı tespit etmemize yarar. Kantar ise ağır olan cisimleri tartmak amacıyla kullanılan tek kollu olan terazi türüdür.

Kantar tam olarak bir çengelden oluşur ve yatay bir kol ve bu kolun ucunda tartılacak olan maddeyi asmamıza yarar. Ayrıca kolun üzerinde hareket edebilen sabit bir ağırlığı olan kantar topu ile kantar bıçağından oluşmaktadır. Kantara bir başka deyişle de bir çeşit kaldıraç diyebiliriz. Doğru tartım için kalibrasyonunu yapmak da çok önemlidir. 

Kantar kolu ile kantar topu cismin ağırlığını dengelemeye çalışır ve doğru sonuca ulaşır. Eğer kantar çengelinde herhangi bir cisim yoksa kantar topu ve kantar noktası sıfır kabul edilir. Kantar teraziye göre biraz daha ağırdır ancak çok pratiktir ve tartarken tek bir ağırlık kullanması da büyük kolaylık sağlar.

Manyetik Mıknatıslı Elek Kantar 

Gıda firmalarının ihtiyaç duyduğu kantar ve mıknatıslı ekipmanlar tarafımızdan un, ekmek, kuruyemiş, galete, baklagil üretimi yapan firmalara tedarik edilmektedir. Gıda üretimi yapıyorsanız ve bir kantar alacaksanız lütfen öncesinde bizim ile iletişime geçerek manyetik bir kantar temin ediniz. Böylece manyetik elek mıknatıs sayesinde ürünleriniz kantarda hem tartılacak hem de mıknatıs sayesinde metal malzemeler yakalanacaktır. En iyi ve en kaliteli malzemeyi sunan Magneteksan sitemizden kantar satın almak için info@magneteksan.com mail adresine mail göndererek istediğinizi satın alabilirsiniz. Halk arasında el kantarı olarak da bilinen bu kantar fizikte dinamometredir. 

Tartı üzeri portatif elek mıknatıs

Mıknatıslı Terazi Ekipmanları

Un, şeker, tuz, gıda katkı maddeleri, içecek, soda vb. ürünleri üreten firmalar Magneteksan firmasından mıknatıs ve manyetik ekipman tedarik ederler. Daha önce alınan Terazi veya kantar gibi ölçüm aletlerine firmamız bünyesinde mıknatıs elek yerleştirebilmektedir. Böylece, BRC, HACCY, ISO 22000 gibi gıda standartlarına göre üretime elverişli bir ekipmana sahip olunur. Günümüz çağında gıda üretimi belli bir ekipman ve kadro ile sağlanmakta olsa bile ürettiğiniz ürünleri Dünya’ya satmak için gıda güvenliği standartlarına sahip olmanız gerekmektedir. Gıda güvenliğinde başlıca önemli olan konu doğru bir şekilde ölçüm yapıp, metal kontaminasyonların gıda içine kaçmasını engellemektedir. 

Magneteksan Mıknatıslı Makine  ARGE firması olarak Türkiye’de ve Dünya’da bir çok gıda firması ile çalışmaktadır. Ürünlerimiz bir çok ülkede kullanılmaktadır. Türkiye yer alan firmalara keşif ve ön inceleme hizmetimiz vardır. Detaylı bilgi için lütfen: info@magneteksan.com adresine mail atabilirsiniz. 

kantar ve mıknatıs

Mıknatıs Teraziyi Etkiler mi ?

Mıknatıs doğası gereği metal malzemeleri kendide doğru çeker. Metal küfesi olan bir  terazinin üzerine mıknatıs koyulduğu zaman terazinin göstereceği değer değişmez. Çünkü mıknatıs terazinin metal aksamına yapışmış olacaktır. Toplam ölçülen ağırlık değişmeyecektir. 

Ancak elektronik ölçüm yapan terazileri ve kantarları mıknatısın manyetik alan çizgileri etkileyebilir. Bunun sonucu olarak kantarın doğru ölçmesi gereken değer değişebilir. Bu yüzden eğer mıknatısın kaç kilogram olacağı ölçülecek ise eğer manüel ölçüm yapan kantar kullanılmalıdır. 

Mıknatıs yardımıyla bir malzemenin ağırlığı daha fazla ölçülebilir mi ? 

Mıknatıs terazi yada kantar üstündeki bir malzemenin ağırlığını etkilemek için kullanılabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar ve projeler mevcuttur. Detaylı bilgi için info@magneteksan.com adresimize mail gönderebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook