Magnet Calibration- Gauss Ölçümü

Gıda Üretiminde Mıknatıs Kullanımı

Gıda Üretimi yapan firmalar mıknatıs seçiminde nelere dikkat etmelidir ?

Gıda üretimi veya gıda ile temas eden makine ekipman üretimi yapan firmalar mıknatıslara ihtiyaç duydukları zaman Magneteksan gibi yetkin bir kurumdan destek isteyebilirler. Gıda üretimi yapan firmalar mıknatıs gibi tehlikeli bir ekipmanı daha önce hiç tecrübeleri yok ise denememelidir. Mıknatıslı bir ekipman gıda ile temas eden bir bölgede kullanılacak ise kesinlikle dışında 304-316-304L-316L gibi paslanmaz bir zırh ile kaplanmalıdır. Bu zırh mıknatısın manyetik alanı azaltsa bile, Neodimyum ve Bor ve Demir gibi zehirli elementlerin gıdaya karışmasını engeller. Neodimyum yalın mıknatısların dışında 0.01mm gibi çok ince bir kaplama vardır. Nemli ve sulu ortamlarda kullanıldığı zaman bu kaplama zaman geçtikçe yok olur. Bundan sonra Neodimyum mıknatısın korozyona uğrama süreci başlar. Mıknatıslı bir malzemeye paslanmaz zırh içinde olacak şekilde ARGON kaynağı yapılmalı ve dış ortam ile etkileşimi kesilmelidir.

Mıknatıslı Ekipmanın Üretiminde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Sektörde yer alan firmalar içerisinde bulundukları piyasanın sebebiyle üretim yöntemlerine ve şekillerine önem vermeyebilirler. Örnek vermek gerekirse gıda firmasına yapılacak olan bir ekipmanın komple paslanmaz malzemeli olması gerekmekte ve kaynak bölgelerini komple sızdırmaz ARGON-(Tig) kaynağı ile kaynatılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde gıda ile temas eden bu boşluklarda kontaminasyon başlayıp o bölgelerde bakteri ve organizma üremesi olabilir. Buda gıda üretimi yapan bir firmanın ürünlerinde çok büyük bir problem yaratır. Piyasada paslanmaz olarak üretilmesi gereken bu ekipmanları bir çok merdiven altı firmada çelik(st-37) malzemeden üretilmektedir. Mühendislik ve tasarım kabiliyetini ileri teknolojik imalat yöntemleri ile birleştiren Magneteksan Mıknatıs Makine ARGE firması gücünü sektörde çalıştığı firmaların memnuniyetinden alır.

Mıknatıslı bir ekipmana ihtiyaç duyan Gıda Firması nasıl bir yol izlemelidir ?

Öncellikle gıda firmaları ile çalışmış ve projeler geliştirmiş bir firma tespit etmelidir. Magneteksan firması olarak Türkiye’nin bir çok yerinde İzmir’den Kars’a kadar gıda üreticisi firmalar ile çalışmaktayız. Bunlardan bazıları, İstanbul Halk Ekmek, Pak-Maya-Eksun Gıda, Kavukçu-Un, Agrana Fruit, Eti Soda, Kazan Soda, Doğuşçay, İstanbul Kahve ve daha bir çok gıda firmasına üretim yapmakta ve yapılan ürünlerin kalite ve kontollerini BRC, HACCP gibi üretim standartlarına göre  yıllık olarak kontrol etmektedir. Bize info@magneteksan.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Magnet Calibration- Gauss Ölçümü

Mıknatıs ve Gauss Ölçümünde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Gauss ölçümü ve mıknatıs kalibrasyonu yetkin kurum ve kişiler tarafından yapılmalıdır. Yapılacak olan ölçüm metodu üretici bir firma olmamız sayesinde en doğru ve kısa sürede tamamlanır. Bir mıknatısın gauss değerini ölçerek not almak mıknatıs kalibrasyonu değildir. BRC, HACCP, ISO 22000, IFS, FFSC22000 vb. gıda standartlarına uygun olarak kalibrasyon hizmetini gerçekleştirmek gerekir. Aksi takdirde denetim firması tarafından uygunsuz verilebilir.  Bir çok sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de bu işi ticarete döken firmalar bulunmaktadr. Bu firmalardan hem üretici firmanın kendisi hem de müşterileri için uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Mıknatıs kalibrasyonunda yapılacak en küçük bir hata üretici firmaya geri dönüşü olmayan bir noktaya getirebilir. Magneteksan firmasının Kalibrasyon Mühendisi, Kocaeli Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisidir. Yüksek lisansını İngiltere’nin Liverpool kentinde yapmıştır. Doktorasını ise  Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği, Manyetik Malzemeleri üzerine yapmaktadır. Teorik Manyetik Malzemeler dersleri ile sektörel manyetizmayı birleştirerek siz değerli müşterilerimize en iyi çözüm yolunu üretmektedir. Firmanızda bulunan mıknatısların kalibrasyonunu yaptırmak istiyorsanız bizim ile info@magneteksan.com adresinden ileşime geçebilirsiniz. Siz kendinizi imalat ve pazarlamaya kanalize edin mıknatıs bizim işimiz.

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook