Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

TÜRKİYE'NİN MIKNATIS MERKEZİNE HOŞGELDİNİZ

Ara
Close this search box.

Ferrit, Neodimyum ve AlNiCo Gibi Kalıcı Mıknatısların Özellikleri Nelerdir?

alniko ferrit neodyum mıknatıs

Kalıcı Mıknatıs Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kalıcı, sürekli veya daimi mıknatıs olarak adlandırılan mıknatıslar herhangi bir dış etki olmadan manyetik özellik gösteren malzemelerdir.  Bu mıknatıslar nikel(Ni) kobalt(Co) ve demir(Fe) elementlerin alaşımlarından oluşurlar. Dünyanın kalıcı manyetik alanından etkilenerek alan manyetit, bir mineral olan demir ferrit kristalidir.

19. yüzyılda AlNiCo alaşımlı mıknatısların üretilmesiyle çok daha güçlü kalıcı mıknatıslar üretilmeye başlandı. Bu mıknatıs grubu adını ihtiva ettikleri elementlerin baş harflerinde alırlar Alüminyum, Nikel ve Kobalt. AlNiCo mıknatıslar bir kere mıknatıslandığı zaman manyetit mıknatıslara göre 5-17 kat daha fazla manyetik alan depolarlar.  Alnico, Cobalt (%30-35), nikel (%15) ve alüminyumdan (%8) oluşan bir maddedir. Saat üretim sanayisinde platin ve kobalt alaşımları kullanılır.

Ferrit (300 Oksit) ve Seramik Mıknatıslar

Seramik mıknatıs grubu ise baryum ferrit ve stronsiyum ferrit tozlarının ısı ve basınç altında sıkıştırılmasıyla oluşurlar. Toz partiküllerini sıkıştırılması sırasında güçlü bir manyetik alan uygulanarak mıknatıslık özelliği kazandırılır. AlNiCo mıknatıslara göre depoladıkları manyetik alan miktarı benzer olmakla birlikte, presleme yöntemiyle oluşturuldukları için talaşlı imalata gerek kalmadan komplex şekillerde üretirler.

Yumuşak kalıcı mıknatıslar baryum ferrit ve stronsiyum ferrit tozlarının kauçuk veya plastik gibi birleştirilmesi ile üretilirler. Ferrit mıknatıslar sektörde birçok farklı büyüklükte bulunabilirler. Buzdolabına yapıştırılan reklam mıknatısları yine buzdolabına yapıştırılan süs eşyaları bu ferrit mıknatıslar ile kullanılır. Fiyatları neodimyum mıknatıslara göre uygun olmakla beraber depolayadıkları manyetik alana miktarı azdır.

Ferrit mıknatıslar yapısı gereği seramik oldukları için kırılgandırlar. Bu yüzden kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Daimi Neodimyum Mıknatıslar

1970’li yıllarda bilim adamları samaryum ve kobalt tozlarının ısı altında sıkıştırarak farklı bir kalıcı mıknatıs türü ürettiler. Manyetik domain yapısına sahip mıknatıs grubunun depoladığı manyetik alan miktarı manyetit mıknatıslardan 50 kat daha fazla. Ayrıca kullanıcım sıcaklığı diğer mıknatıs gruplarından daha iyidir. Kulaklıklar, ses sistemleri ve elektronik devrelerde kullanılmıştır.

Neodimyum ve Boron elemetleri kullanılarak üretilen mıknatıslar diğer türlerine göre 75 kat daha fazla manyetik alan depolayabiliyorlar. Sektörde ulaşılabilirlik ve güç bakımında en iyi neodimyum mıknatıslardır.

Kalıcı AlNico Mıknatıslar

Alnico mıknatıslar, ilk olarak alüminyum, nikel, kobalt, demir gibi elementlerin karışımından oluşur. En önemli özelliği yüksek sıcaklıklara dayanabilmeleridir. Alnico kalıcı mıknatıslar 520°C sıcaklığa kadar dayanabilir. Dışardan herhangi bir elektriğe gerek duymadan çalışır. Yani bir kalıcı mıknatıstır.

Son Yazılar

manyetik protez diş

Manyetikli Diş Protezi ile Takma Diş Tedavisi

Protez kullanımında sorun yaşayanlar için yeni nesil manyetikli protez dişler kullanılmaktadır. Normal protezlerden farkı içerisinde bulunan mıknatıs sistemidir. Peki bu mıknatıslar ne işe yarıyor? Manyetik

ankara mıknatıs

İzmir Mıknatıs

İzmir Neodyum Mıknatıs Satışı Magneteksan Makine ARGE olarak İzmir Mıknatıs hizmeti vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız ve toptan

ankara mıknatıs

Ankara Mıknatıs

Ankara Neodyum Mıknatıs Satışı Magneteksan Makine ARGE olarak Ankara Mıknatıs hizmeti vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız ve toptan

Yeni Ürünler

450 mm boydaki neodyum mıknatıslardan üretilen bu çubuk mıknatıs en ince metal partiküllerini bile çekecek şekilde tasarlandı. Yerli üretimdir.
Elek mıknatıs ile ürünleriniz içerisinde dolaşan en ince metal tozlarını dahi yakalayın. Paslanmaz ve sızdırmaz elek mıknatıslar stoklarda.
Çok güçlü Neodimyum, paslanmaz ve cidarlı DN65 Manyetik Filtre, içerisinden geçen sıvılardan veya gazlardan demir içeren parçacıkları yakalar.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook