En Güçlü Mıknatıslar Hangileridir?

Mıknatısların En Güçlüsü Hangisi?

Neodyum mıknatıs (NdFeB), süper mıknatıs modelidir ve dünyada en güçlü mıknatıs olarak kabul edilir. Günümüzde çok gelişmiş uygulamalarda, saniyelerde, iş ortamlarında, evlerde neodyum mıknatıslardan çok fazla kullanılır. Kullanım alanlarından birkaçı şöyledir: Elektrik motorları, petrokimya endüstrisi, ferrit, otomobil endüstrisi ve manyetik sağlık ürünleri. Bunların boyutları ise sizin isteğinize göre özel kesilmektedir. Örneğin bir yuvarlak ürün yaptırmak isterseniz o şekilde kesimler yapılır. Aynı zamanda neodyum mıknatıslar küp, silindir, disk ve blok gibi özel şekillerde üretilebilmektedir. Kullanım alanlarına göre de farklı kaplamalar uygulanabiliyor. Genellikle nikel kaplamanın yapıldığını görüyoruz.

En Güçlü Mıknatıs

En Güçlü Mıknatıs

En güçlü mıknatıs olan neodyum mıknatıslar korozyon karşısında fazla dayanıklı olmadıkları için genelde üzerlerine kaplama yapılır. Bu kaplamalar çok kalın şekilde uygulanmaz.

  • Nikel
  • Çinko
  • Epoksi

kaplamaların birçok üründe yapıldığını görürsünüz. Eğer siz de bu tarz ürünler arıyorsanız bunlar tamamen kişiselleştirilmiş ürünler olduğundan web sitemiz üzerinde her modeli görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu durumda bizi arayarak bilgi alabilir sipariş verip veremeyeceğinizi sorgulayabilirsiniz. Güçlü mıknatıslar genellikle firmaların yoğun iş ortamında kullandıkları ürünleri temizlemek, kaldırmak, taşımak amacıyla kullanılıyor. Mesela bir gıda firması elindeki meyveleri bir büyük mıknatıstan geçirebilir ve eğer aralarında metal parçaları varsa temizleyebilir.

Bu gibi projelerinizde kullanacağınız veya yapmamızı isteyeceğiniz mıknatıs çeşitlerini bize bildirerek destek alabilirsiniz.

Neodyum’dan Sonraki Güçlü Mıknatıslar Nelerdir?

Süper güçlü mıknatıs çeşitleri arasında neodyumdan sonra gelenler demir ve nitrür mıknatıslardır. Demir ve azot ile birlikte oluşan bir mıknatıs türüdür. Neodyum kadar güçlü bir mıknatıs istemezseniz daha ekonomik olan bu mıknatısı tercih edebilirsiniz. Yapılan testlerde demir nitrür mıknatısların oldukça başarılı olduğu görülmüştür. Çok hızlı şekilde üretimi yapılabilir. Bu açıdan neodyum mıknatısa göre daha pratiktir.

Bilinen Diğer Güçlü Mıknatıslar

En güçlü mıknatıslar olarak Neodyum ve Demir nitrür mıknatısı demiştik. Bunlardan sonra gelen ise Samarium Kobalt mıknatıslardır. Bunun öne çıkan özelliği ise yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısıdır. Yapılan incelemelerde çok güçlü mıknatıslar olmasalar da samariumlar birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Magneteksan olarak her türlü kurumsal firmaya mıknatıs üretimi yapmaktayız. Bizlere iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook