Çelik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Çelik Nedir?

Çelik hayatımızın hemen her aşamasında bulunan bir maddedir. Ancak ne olduğuyla ilgili belki de kesin bilgi yoktur. Çelik aslında bir alaşımdır. Bu alaşım demir ve karbonun ortak birleşimiyle oluşur. Çeliğin elde edilişi sırasında önemli olan içerisinde hangi elementler olduğu ve içyapısının nasıl olduğudur. Bu iki detayla çeliğin kalitesinden bahsedebilmek mümkün olacaktır. Buradan da anlayacağınız gibi çeliğe konulan elementler ve içyapısı kontrol edilebilmektedir. Bu durum çeliği kullanacağınız alan için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Çeliğin yapısına farklı oranda ve çeşitte elementler eklenerek zenginleştirilebilir. Ayrıca çelik hurda ve demir cevherinden elde edilir.

 

Çelik Nerelerde Kullanılır?

Çelik birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Günlük hayattan bir örnek vermek gerekirse kullandığımız çatal, bıçak, tencere gibi araçlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında sanayi sektörünün birçok farklı kolunda da çelik kullanılmaktadır. Çelik tanklar, pompalar, vanalar, borular, makineler, gemiler derken hemen her alana girmiş bir maddedir çelik. Özellikle korozyona karşı dirençli olması sebebiyle birçok farklı alana girebilmiştir. Paslanmaz çelik ibaresiyle hayatımızın her köşesinde yer edindiğini görebilmek mümkündür.

 

 

Çelik Nasıl Bir Maddedir?

Çelik bir alaşımdır ve ısıl işleme karşı duyarlı bir maddedir. Gerekli işlemlerle çeliğe istenilen oranda sertlik verilebilir. Bu sertlikle aşınmalara karşı dirençli hale gelir. Çeliğin bu şekilde şekil alabilmesi o kadar da kolay değildir. Çünkü belli miktarda ısının kesinlikle verilebilmesi gerekir. Şekil verilen çeliğin içyapısı da bazı değişikliklere yol açar. Bunun için dövme ve presleme kullanımlarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Çelik şekillenirken istenildiği gibi yüzeyine düzlük veya farklı şekiller verilebilmektedir. Bunun yanında kaynak yöntemiyle de çelikte birleştirmeler yapılabilmektedir. Bazı çelikler boyanabilme özelliğine bile sahiptir.

 

Çelik Nerelerde Çıkarılır?

Dünya’da en büyük çelik üreticisi ülke Çin’dir. Bunun peşinden Japonya, Hindistan, ABD, Rusya, Güney Kore, Almanya, Brezilya ve Türkiye gelmektedir. Türkiye önceleri 8.sırada yer alırken son zamanlardaki düşüşüyle 9. Sıraya gerilemiştir. Ülkemizde demir işleten tesislerde çelik elde edilmektedir. İşte demir çelik fabrikalarımız: Karabük, İskenderun ve Ereğli demir-çelik fabrikaları. Karabük ve Ereğli demir-çelik fabrikaları taşkömürüne yakın oldukları için bu alanda kurulmuşlardır. Çünkü çeliğin işletilebilmesi için yüksek oranda ısıya ihtiyaç vardır. Taş kömürü de kalori değeri yüksek olması sebebiyle bu ısıyı karşılayabilmektedir. Önemli demir yataklarımızda Sivas, Malatya ve Balıkesir’de bulunmaktadır.

 

Çelik Özellikleri Nelerdir?

Çeliğin en önemli özelliği paslanmaz oluşu ve kaynaklanabilmesidir. Ancak bunun dışında da birçok özelliği bulunmaktadır. Diğer çelik özellikleri;

 

 • Çelik kaynak işlemlerine uygun bir maddedir.
 • Demire göre sertlik derecesi yüksektir ancak buna rağmen de hafiftir
 • Isıl işlemlere uygundur ve bu işlemlerle elektriksel, fiziksel özellikler kazanabilmektedir.
 • Sertlik derecesi istenilen oranda arttırılabilir.
 • Soğuk işlemlerle şekillenebilen çelikler de mevcuttur..
 • Plastikle birlikte kullanılabilir.
 • Karbon oranı arttıkça çelik daha çabuk şekil alabilmektedir.
 • Geri dönüşümle hurdalardan yeniden çelik elde edilebilmektedir.

 

 

Çelik Kullanım Alanları Nerelerdir?

Çeliğin en çok bilinen kullanımı metalürji sanayisindedir. Birçok farklı makine ve araçlarda kullanılmaktadır. Örneğin: tren, motorlu araçlar, makineler, uzay araçları, vagonlar, kesici aletler, iş aletleri, gemiler, tanklar, mıknatıslar gibi birçok farklı alanda çelik kullanılmaktadır.

 

Çelik Kaç Derecede Erir?

Bir alaşım olan çelik, ortalama 1370 derecede erimeye başlar. Paslanmaz çelik elde edilmesi için kromdan da faydalanılır. Demirden daha düşük bir erime noktasına sahip olduğunu da söylemek mümkündür.

 

Çelik Alaşım Mıdır?

Çelik demir ve karbondan oluşan bir alaşım olarak bilinmektedir ve 3 farklı alaşımdan oluşabilir. Bu üç alaşım ise şunlardır:

 

 • Alaşımlı
 • Düşük Alaşımlı
 • Alaşımsız

Bu alaşım ayrımları da çeliğin üretilişine, üretim araçlarına ve çözünmüş gaz miktarına göre değişmektedir.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Call Now Button
WhatsApp chat

Gelişmiş E-ticaret Sistemleri  eticaretteyim.com 'dan destek almaktadır