çekirdek yükü

Çekirdek Yükü Nedir? Nasıl Bulunur?

Çekirdek Yükü Nedir?

Çekirdek yükü nedir sorusu sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Dünyanın yapısında olduğuna benzer olarak, atomun merkezinde de çekirdek kısmı bulunmaktadır. Çekirdek, hücredeki canlılık olaylarının yönetildiği yerdir. Atomun çekirdeğinin etrafında yörüngeler mevcuttur. Bu yörüngelerde ise elektronlar yer almaktadır. Elektron, atomun yörüngelerinde dolaşan eksi yüklere verilen addır. Çekirdek etrafındaki uygun orbitallere yerleşmiş şekilde konumlandırılmıştır. Çekirdek ise proton ve nötronlardan meydana gelmektedir. Proton, çekirdekte bulunan artı yüklere verilen addır. Nötron ise yüksüz taneciklere verilen addır. Nötronların yükü olmadığı için çekirdekte bulunan protonlar çekirdek yükünü belirlemektedir. Dolayısıyla çekirdek yükü, çekirdekte işareti bulunan tek tanecik olan protonların sayısı olarak tanımlanmaktadır.

Çekirdek Yükü Nasıl Bulunur?

Çekirdek yükünü öğrendikten sonra çekirdek yükü nasıl bulunur sorusuna cevap arayalım. Elementlerin sol alt köşelerinde yazan numaralar çekirdek yükünü ifade etmektedir. Çekirdek yükü aynı zamanda atom numarası olarak da bilinmektedir. Çekirdek yükünün yani atom numarasının tespitinde önemli olan unsur proton sayılarıdır. Atomların taneciklerinde bulunan proton sayılarına göre çekirdek yükü hesaplanmaktadır. Dolayısıyla çekirdek yükü = atom numarası = proton sayısı diyebilmek mümkündür. Böylelikle çekirdek yükü neye eşittir sorusuna da cevap bulmuş olmaktayız. Çekirdek yükü Z ile gösterilmektedir. Nötron ve elektron unsurlarının çekirdek yükünün hesaplanmasında bir rolü yoktur.

Periyodik Cetvelde Nasıl Değişir?

Çekirdek yükü periyodik cetvelde nasıl değişir sorusuna yanıt bulabileceğiniz bu sayfada, detaylı bilgiler yer almaktadır. Kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilmiş olan tabloya periyodik tablo denir. Bu tablo, bilinen bütün elementlerin artan atom numaraları esas alınarak sıralanışıdır. Tablodaki sütunlara grup, satırlara ise periyot denilmektedir.

Periyodik tabloda soldan sağa ya da yukarıdan aşağı gidildikçe düzenli değişen birtakım özellikler vardır. Bu özelliklere periyodik özellikler denir. Periyodik özellikler, atom numarası, atom çapı iyonlaşma enerjisi olarak sıralanmaktadır. Bir periyotta soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru gidildikçe;

  • Proton, nötron ve kütle numarası artmaktadır. Proton sayısının artmasıyla da atom numarası artmaktadır. Atom numarası = çekirdek yükü formülünden yola çıkacak olursak çekirdek yükü de artmış olacaktır.
Ara
Whatsapp
Konum
Facebook