Büyük Hacimli Malzemeleri Demanyetizasyon İşlemi

Demanyetize Nedir? Demanyetize  Nasıl Yapılır?

Malzemenin üzerinde bulunan artık mıknatıslanma bazen istenilen bir şey olabilirken, çoğu zaman problemli ve gidermesi zahmetli bir manyetiklenmedir. Örnek olarak bir tornavidanın ucuna vidaları artık mıknatıslanma ile yapışmasını sağlayabiliriz. Ama plastik ya da metal sektöründe kullanılan iki adet çelik kalıp malzemesini manyetikleştiyse hiç istenlemeyen bir durum meydana gelir.

Üretimini yaptığımız demanyetizasyon cihazı ile kalın malzemelerin üzerinde birikmiş olan manyetik akı yok edilecektir.

Demanyetizör / Demanyetize Makinası

Müşterinin talebine göre özel ölçülerde demanyetizör (demanyetize makinası) üretimini yerli mühendislik altyapısı ile gerçekleştirmekteyiz. Üretim esnasında parçaların yüzeyinde meydana gelen manyetik alan, parçanın boyama, temizle ya da 3boyutlu ölçüm işlerinde hataya sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçmek için parçanın yüzeyinde bulunan manyetik alanın kaldırılması yani demanyetize edilmesi gerekmektedir. Demanyetizasyon işlemi sanıldığı kadar basit değil, tüm kapsamı ile ele alınması gerekmektedir.

Demanyetize Cihazı/Demanyetizör/Mıknatıs Alma/Demanyetizasyon

Fotoğraflarda gösterilen demanyetize cihazı band üzerinden geçen parçaların üzerinde kalan artık mıknatıslanmanın yok edilmesini sağlar. İstenilen ölçülerde kare, 350x150mm, 300x200mm, Yuvarlak Ø300 mm demanyetize cihazı üretmekteyiz.

Demanyetize Neden Yapılır ( Degauss )?

Manyetik metal malzemeler, örnek olarak çelik ürünleri ve ekipmanları manyetik alan ile aynı yerde kullanıldıkları zaman kolaylıkla manyetize olurlar. Mesela, manyetik bir kalıp bağlama tablasında veya manyetik konveyör den sonra ürünler manyetikleşir. Bu manyetik alanın taşınmasının diğer sebepleri ; kaynak işlemi, eğme, bükme, CNC işleme, derin çekme ve mekanik vibrasyon.

Malzemenin Demanyetize Olma Sebepleri

İstenmeyen artık manyetik alan aşağıdaki problemlere sebep olur,

  • Seri üretimde ürünün kalıplara yapışması;
  • Galvanizlemeden sonra pürüzlü yüzey;
  • Kaynak yaparken zorlanma;
  • Kaynağın sadece bir tarafta olup, diğer tarafa geçmemesi;
  • Rulman aşınmasında artış
  • Ve daha bir çok problem;

Toz partiküllerinin yüzeyde kalmaması için bir belli aralıklara kadar metalin yüzeyinde gauss değeri olmaması gerekir. Olması gereken minimum gauss değeri sektörler arası değişiklik gösterir.

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook