Bakır Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bakır Nedir?

Birçok farklı maden ve enerji kaynağı belirli jeolojik zamanlarda farklı şekillerde oluşum göstermiştir. Bunlar içerisinde bakır madeni en iyi bilinen madenler arasındadır ve ilk bulunan maden olarak bilinmektedir. Yani bu bakırın en eski maden olduğunu göstermektedir. Tarihi epey geçmişlere dayanan bakır, birçok farklı alanda uzun süredir kullanılmaktadır. Bakırın simgesi, sembolü “Cu” olarak geçmektedir. Aşağıda bakırla ilgili olarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

Bakır Nerelerde Kullanılır?

Bakırın kullanım alanları birçok farklı yönde olmakla birlikte en bilinen kullanım alanı elektrik, elektronik olarak belirlenmiştir. Bu durum bakırın iletkenliğinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan farklı olarak inşaat sektöründe, kimya, sanayi sektörlerinde doğrudan veya dolaylı olarak mutlaka kullanılmaktadır. Ayrıca bakırın paslanmaya karşı dirençli olması dış kaplamalarda kullanılmasını da sağlamıştır. Bakır aynı zamanda süs eşyası olarak da evleri süslemektedir. Bakır çaydanlıklar, bakır sürahiler, bakır tavalar ve kaplar bir döneme damgasını vurmuş eşyalardır. Bronz elde edilmesinde de bakır kullanılır.

 

Bakır Nerelerde Çıkarılır?

Bakır rezervleriyle ilgili çalışmalar yapan kurumlar Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Karadeniz Bakır Tetkik İşletmeleri, Etibank ve özel sektörlerdir. Genel müdürlük ve işletmelerin geçmişten gelen aramalarına göre Türkiye’de bakır madeni bulunmaktadır ancak yeteri kadar bulunduğu söylenemez. Türkiye’nin bakır rezervi ton olarak 1700 ton ölçülmüştür. İşletilen bakır tesislerimizde düşük oranlı filizler bulunduğundan filizlerin zengin bir hale getirilmesi gerekir. Bu yüzden bakır aslında elde ediliş biçimi olarak maliyet gerektirir. Filiz zenginleştirme işleminde ise filizler kırılır ve düzgünce öğütülür. Türkiye bazlı bakıldığında bakır çoğunlukla Karadeniz bölgesinden elde edilir. Özellikle Karadeniz’de en iyi bilinen yerler Artvin(Murgul), Kastamonu(Küre) ve Rize(Çayeli)’den çıkarılır. Buralarda çıkarılan bakır madeninin çoğu Samsun’da işletilir. Samsun gelişmiş liman özelliği sayesinde bakır işletilmesine uygun bir alandadır. Bunun yanında Elazığ(Ergani ve Maden ilçeleri)’da maden çıkarılan diğer önemli ilimizdir. Bakır Dünya’da en fazla ABD, Kanada, Şili, Peru, Meksika taraflarında bulunur.

 

Bakırın Özellikleri Nelerdir?

Bakırın en iyi bilinen özelliği iletkenliğidir.  Bu iletkenlik özelliği sayesinde sanayinin pek çok alanında bakır kullanılmaktadır. Bunun dışında bakır yumuşaktır ve kolay işlenebilir bir özelliktedir. Kimyasal özellik açısından bakılacak olursa bakırın simgesi CU olarak ifade edilir. Bakırın yoğunluğu 8,93 gr/cm³ ve atam numarası da 19’dur. Atom ağırlığı olarak da 63,54’lük bir ağırlığa sahiptir. Bakır görüntü olarak da kahve ve kırmızının tonlarını almıştır.

Kırmızımsı ve kahverengimsi bir renkte olan bakır, iletkenliği en iyi olan metallerdendir. Gümüşten sonra en iyi iletken olarak bilinmektedir. Bu da elektrik elektronik sektöründe neden kullanıldığını açıklıyor. Bunun yanında kolay işlenebilir bir maden olması kaynak yeteneğinin yükselmesini sağlamıştır. Bakırın en önemli özelliği ise soğuk olarak şekillenebilmesidir. Kristalimsi yapısı soğuk şekillenmeye izin vermektedir.

 

Bakır Kullanım Alanları Nelerdir?

En eski maden olarak bilinen bakır elektrik üretimi için son derece önemli bir metaldir. Özellikle elektriğin keşfinden sonra bakıra verilen değer daha da artmıştır. Bunun yanında bakırın kullanım alanları;

 

  • Sanayide
  • Metalurjide
  • Ulaşım sektöründe
  • Genel mühendisliklerde
  • İnşaat sektöründe
  • Her türlü motor yapımında

    kullanılmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi bakıra olan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Çünkü telekominikasyonda bakır olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir madendir. Bakırın paslanmaz özelliği de yine nakliye araçlarında kullanılmasına katkı sağlamıştır. Bu durum makinelerde de bakırın ne kadar etkili kullanıldığını göstermektedir.

 

Bakır Kaç Derecede Erir?

Metallerin erime dereceleri birbirinden farklıdır. Bakırda belli bir erime derecesine sahiptir. Yapılan araştırmalar ve ölçümlere göre bakırın erime noktası 1085°C’dir. Bakırın kaynama noktası ise 2562°C olarak belirlenmiştir.

 

İlgini çekebilecek farklı bir konu

Platin Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yorumlar

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Ara
Whatsapp
Konum
Facebook