Alkali Toprak Metali Nedir?

Alkali Toprak Metali Nedir? Hangileridir?

Periyodik tablo içerisinde 3A Grubu metalleri olarak nitelendirilen toprak metali hem asidik hem de bazik özellikler gösterebilmektedir. Toprak metali temiz enerji elde edilmende çok önemlidir ve temine dilmesi de oldukça zordur. Bu ve bunun gibi birçok metal hakkında bilgiyi aşağıda detaylı görebilirsiniz. Aşağıda periyodik cetvel üzerinde toprak metallerin hangileri olduğunu detaylı inceleyebilirsiniz.

periyodik cetvelMetaller

Metaller hangileridir? Toprak metallerine geçmeden önce diğer metallerin de neler olduğunu bilmek gerekir. Bunun için önce 1A Grubu metalleri yani Alkali metalleri yakından tanıyalım.

1A Grubu Metaller

Bu metaller hidrojen, lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyum ve de fransiyum olarak isimlendirilmektedir. Bunlardan sadece hidrojen metal değildir. Bu metaller bazik karakterleriyle tanınırlar ve alkali ismini de bu özelliklerinden dolayı alırlar. Ayrıca bileşiklerinde 1 bağ yapabilirler. Isı ve elektriği de çok iyi iletme özelliğine sahiptirler. Doğada bulunuş şekli bileşikler halindedir.

2A Grubu Metaller

2A Grubu metaller toprak alkali metaller olarak da bilinmektedir. Bunlar; berilyum, kalsiyum, baryum, radyum ve stronsiyum elementlerinden oluşan bir gruptur. Bu metallerin elektron katmanında iki elektron bulunur. Bu elektronlar da bileşik oluştururken verme özelliği gösterir. Bileşiklerinde 1A grubu metallerin aksine 2 bağ yapabilirler. Bunun yanında bazik karakterdedirler ve daima 2+ değerlik alırlar.  Değerlik elektron sayılarının da 2 olduğu bilinen bir gerçektir. Hepsi de oda koşulları içerisinde katı haldedirler. Alkali metallerden daha fazla sıcaklıkta erime ve kaynama gerçekleşir.

3A Grubu Metaller

Toprak metalleri olarak da bilinen 3A grubu metallerin birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Gelin bunlara maddeler halinde birlikte bir göz atalım.

  • Bileşiklerinde diğer metallerin aksine 3+ değerlik bulunmaktadır. Ayrıca son yörüngelerinde de 3 elektron yer alır ve bileşik oluşturmada 3 bağ üretebilirler.
  • Bunlar içerisinde Bor, yarı metal bir özellik gösterir ve ikili iyonik bileşikler oluşturamaz. Bunun yanında su ve oksijen ile de tepkimeye girmez.
  • Alüminyum ise amfoter bir özelliktedir. Yani hem asidik hem de baziktir.
  • İçlerinden galyumun erime noktası oldukça düşük değerdedir. Bu sıcaklık 29,8 olarak belirlenmiştir. Avuç içerisinde element eriyebilme özelliği göstermektedir.

Toprak Metalleri (3A Grubu metaller) Nelerdir?

Bor, Alüminyum, Galyum, seryum, neodmiyum, skandiyum, yitriyum gibi elementleri içermektedir. Sitemiz içerisinde bu ve diğer başka tüm metallerle ilgili detaylı bilgileri bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanında eğer sizi tatmin eden içerikler bulunmuyorsa bizlerle iletişime geçerek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Magneteksan.com olarak Türkiye’de bulunmayan tüm metallere erişimi kolaylaştırıyoruz.

 

Call Now Button
WhatsApp chat

Gelişmiş E-ticaret Sistemleri  eticaretteyim.com 'dan destek almaktadır