ağır-metaller

Ağır Metaller

Ağır Metal Nedir?

Hayatımızın pek çok alanında kullanılan metallerden biri olan ağır metal, iki farklı tanımla gündeme gelmektedir. Tıp alanında da kullanılan ağır metal kavramı çoğunlukla zehirli olmasıyla bilir. Tıptaki kullanımında elementin ağırlığına bakılmadan direkt olarak toksik özelliği varsa ağır olarak tanımlanır. Ancak gerçek anlamda ağır metal kelimesi yoğunluk olarak 5g/cm3’ten büyük yani özgül ağırlığı da 4olanlara verilen bir isimdir. Ağır metal grubunda pek çok farklı metal yer almaktadır. Bunlardan en sık görülenleri ve tanınanlarına şunları örnek verebiliriz:  Cıva, Demir, Kobalt, Bakır, Nikel, Çinko, Krom, Kurşun, Gümüş…

Ağır Metaller Hangileridir?

Ağır metaller hangileridir, nelerdir diye soruyorsanız iki farklı türe ayrılmaktadır. Bunlar yaşamsal (esansiyel) ve yaşamsal olmayan (non-esansiyel) olarak adlandırılırlar. Yaşamsal ağır metaller, canlı formlarında bulunarak önemli rol oynarlar. Belli konsantrasyon gösterdikten sonra zehir etkisi yaratırlar. Yaşamsal olmayan ağır metaller ise düşük konsantrasyon gösterseler bile kesinlikle toksiktirler. Buna Civa çok iyi bir örnek teşkil etmektedir. Çünkü Cıva 0,0001-0,1 değerinde düşük konsantrasyonda toksik etkisi yaratır. En bilinen ağır metaller şunlardır;

Cıva, Demir, Kobalt, Bakır, Nikel, Çinko, Krom, Kurşun, Gümüş

Ağır Metallerin Özellikleri

Ağır metaller yukarıda görüldüğü gibi farklı alanlarda farklı duruşlarla sergilenmektedir. Bu yüzden pek çok farklı özellik ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en belirgin olanları aşağıdaki gibidir.

  • Ağır metaller, zehirlenme etkisi yapabilirler.
  • Yoğunlukları 5g/cm3’ten fazladır.
  • Civa, Demir, Nikel, Kobalt, Krom ağır metaller grubunda yer almaktadır.
  • Yaşamsal ve yaşamsal olmayan ağır metaller olmak üzere iki grubu ayrılmaktadır.
  • Vücuttan çok yavaş atılırlar.
  • Ağır, solunum ve deri yoluyla vücuda alınabilmektedirler.

ağır-metallerAğır Metallerin Yaşamımıza Etkileri

Ağır metallerin yaşamımıza etkileri büyüktür. Ağır metaller vücutta biriktiklerinde önemli hastalıklara sebebiyet vermektedirler. Bunlara örnekler aşağıda verilmiştir.

Cıva

Cıvanın yaşamımızın birçok alanında kullanıldığını bilmekteyiz. Bunlara örnek vermek gerekirse boyalarda ve kullanılan ilaçlarda Cıva bulunmaktadır. Bu Cıva sinir sistemi ve beyin hücrelerine ciddi zararlar vermektedir. Özellikle otizm, alerji ve kromozom bozuklukları önemli hastalıklardandır.

Alüminyum

Mutfak aletlerimizde, günlük kullandığımız deodorantlarda ciddi oranda alüminyum bulunmaktadır. Bu alüminyumun vücutta kalması, uzun süre bu eşyaların kullanımı ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Buna örnek vermek gerekirse otizm, Alzheimer gibi hastalıkları örnek verebiliriz.

Kurşun

Boya sanayisinde ham madde olarak kullanılan kurşun, bunun dışında başka kimyasal ürünlerde de kullanılmaktadır. Solunum yolu ile insanlara bulaşabilen kurşun ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Örneğin; böbrek ve karaciğer yetmezliği ciddi hastalıklardandır.

Ağır Metallerin Satın Alımı

Ağır metaller düzgün ve bilinçli kullanımlarda büyük sıkıntılar yaratmayacaktır. Hayatımızın mecburi olarak bazı alanlarında mutlaka bu ağır metallere ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü hayatımıza zararı olduğu gibi çok büyük faydaları da bulunmaktadır. Sanayi alanında birçok fabrika bu ağır metallerden faydalanarak üretimlerini gerçekleştirebilmektedir. Bunun için en doğru adres olan magneteksan, sağlığınızı da önemseyerek kaliteli ürünlerle karşınızda bulunmaktadır. Dilediğiniz metalin özelliklerini inceleyerek, sizlere uygun olanlarını kolayca sipariş verebilirsiniz.

Sodyum Ağır Metal Midir?

Bazı arkadaşlarımız sodyum ağır metal midir diye sormaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Sodyum özgül ağırlığı düşük bir elementtir ve ağır metaller grubuna girmez.

Call Now Button
WhatsApp chat

Gelişmiş E-ticaret Sistemleri  eticaretteyim.com 'dan destek almaktadır